Çocuk Hikayeleri Oku

Çocuk Hikayeleri Oku

Sizler için derlemiş olduğumuz birbirinden Güzel Çocuk Hikayeleri Oku yarak çocuklarınıza güzel birer vakit geçireceksiniz.

Ayakkabı Tamircisi İle Zengin Masalı

Evvel zaman içinde bir kasabada yaptığı işi seven, çok çalışkan bir ayakkabı tamircisi varmış.

Her gün erkenden kalkarak dükkanını açmaya gider, şarkılar eşliğinde ayakkabıları tamir edermiş, bazen ileri olur, bazen ise işleri hiç olmazmış lakin hiç şikayet ettiğide görülmezmiş.

Günlerden bir gün her zamanki gibi erkenden şarkılar söyleyerek çalışıyormuş, ayakkabıcı tamircisinin  sesiyle uykusundan uyuyan zengin komşusu homurdanarak

– Of, of  bu ne ya sabah sabah erkenden çalışılır mı hiç!  Çalışmayı anladım peki ya bu adamın söylediği şarkı da neyin nesi! Keşke uyku ilacı satılmış olsaydı uyumak istiyorum ama bir türlü uyuyamıyorum demiş kendi kendine

Adamın çok parası varmış, fakat hiç mutlu olamıyormuş, ayakkabı tamircisinin hiç  parası olmadığı halde mutlu bir şekilde şarkılar söylediğini merak ediyormuş,

Bir gün zengin adam ayakkabı tamircisini evine davet etmiş.

Tamirci, komşusunun ayakkabı tamiri için kendisini çağırdığını düşündüğünden bekletmeden zengin adamın evine gitmiş.

Dışarıdan bakılınca  mutsuz ve huzursuz  görünen suratı asık olan komşusu, tamirciyi içeri buyur ederek oturtmuş.

Zengin adam hemen söze koyulmuş,

-Hoş geldiniz sizi buraya niçin çağırdığımı merak ediyorsunuzdur, benim çok zengin biri olduğumu biliyorsundur fakat hiç mutlu değilim.

-Her gün sana bakıyorum erkenden işe gerek şarkılar eşliğinde çalışıyor, gülüp eğleniyorsun, bunun sırrı nedir banada söyleyebilir misin? Birde yıllık ortalama ne kadar kazanıyorsunuz.

Şaşırmış olan ayakkabıcı:

– Bunun herhangi bir sırrı yok çok şükür işimi seviyorum ve çok mutluyum ondan olsa gerek, bu güne kadarda yıllık kazancımı hiç hesaplamadım çünkü bazı aylar müşterilerim çok oluyor, bazı aylarda ise hiç olmuyor, demiş.

Zengin adam ayakkabıcıya yardım etmek istemiş,

-Ayakkabıcıya 100 altın uzatarak lütfen itiraz etmeden şu altınları alarak dilediğiniz gibi harcayın ben çok zenginim lakin bir türlü mutlu olamıyorum, siz ise çok mutlusunuz daha güzel şartlarda bir hayat yaşayarak daha çok mutlu olmanız için karşılıksız veriyorum demiş.

Hayatında ilk defa o kadar altını bir arada görmemiş olan ayakkabıcı, zengin adama teşekkür ederek altınları almış ve evin yolunu tutmuş.

Yolda kendi kendine

– Ben bu altınlarla uzun bir süre rahat bir şekilde geçinebilirim, diye düşünmüş.

Aradan birkaç gün geçtikten sonra başka bir düşünceye kapılmış,

– Peki ya hırsızlar bu altınları öğrenirse, en iyisi ben bu altınları gizli bir yere saklamalıyım, diye düşünmüş.

Artık o günden sonra ayakkabı tamirciside şarkı söylemiyor, hep bir düşünce içerisinde dalgın bir halde işe gidiyor eskisi gibi gülmüyormuş.

Çok değişmişti çünkü o altınlar yüzünden bir türlü uyku uyuyamıyor ne yapacağını bilmiyormuş,

Eskiden olduğu gibi işini bile zevkle yapmıyor erkenden dükkanı kapatarak eve dönüyormuş, en sonunda bu mutsuz hale dayanamayan tamirci zengin adamdan almış olduğu altınları ona geri götürerek:

-Ne olur bu altınlarınızı geri alarak mutluluğumu geri verin, demiş

Çok paranın kendisine mutluluk getirmediğini anlamıştı.

Mutluluğu arayanların mutluluğu yalnızca parada olmadığını bilerek hareket etmeleri adına bu masalımızı okumalarını siz değerli okurlara tavsiye ederiz.

Çocuklarınıza okuyarak onların güzel bir zaman geçirmesini sağlayacağınız harika masallar arasında yer alan Çocuk Hikayeleri Oku konulu  masalımızı okurken eğlendiğinizi umarız, Dilerseniz Eğitici Masallar Oku masalımızı okuyabilir, dilersenizde diğer masallar için  La Fontaine Masalları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Keloğlan İle Padişah

Keloğlan ile Padişah Masalı

En güzel Keloğlan hikayelerinden biri olan Keloğlan ile Padişah Masalı ‘nı beğeneceğinizi umarız. Bir varmış …

Papağan İle Çakal

Papağan İle Çakal

Çok güzel iyi uykular Masalları arasında bulunan Papağan İle Çakal Masalını beğeneceğinizi umarız. Evvel zaman …

Karganın Oyunu

Karganın Oyunu

Eğitici çocuk masalları arasında bulunan karganın oyunu masalını beğeneceğinizi umarız. Bir varmış bir yokmuş evvel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir