Keloğlan Masalları Kısa

Keloğlan ile Biciriğin maceraları ile zamanınızı güzelce değerlendirebilirsiniz.

Keloğlan Masalları Kısa: Evvel zaman içinde güzel mi güzel bir köyde, Keloğlan ve can dostu olan kısa boylu Bicirik, sürekli beraber takılır ve beraberken mutlu bir yaşam sürerlermiş.

İkisi de her zaman sarayda yaşamayı hayal ederlermiş.

Bir gün ikisi beraber evlerini arazilerini ve ailelerini arkalarında bırakarak saraya gitmeyi, sarayda bir işe yerleşmeyi kafalarına koyarak yola çıkmışlar.

Keloğlan, kurnaz ve zeki biriyken, Bicirik de hem kurnaz hemde bir o kadarda yetenekli biridir.

İkisi azıklarını sırtlayarak az gitmişler uz gitmişler dere tepe demeden yol almışlar Keloğlan ve Bicirik iki gün sonra ancak saraya ulaşmışlar, ulaşmasına lakin saraydan içeri bir adım bile atamamışlar çünkü saray muhafızları onları içeri almamışlar.

Yorgun olan Keloğlan ve Biricik dinlenmek için sarayın yakınında bulunan bir kıraathaneye giderler, onlara çay getiren çaycı buraya niçin geldiklerini sorar bunlarda sarayda çalışmak için geldiğini söylerler.

Çaycı,

-Saraya her önüne geleni almazlar ki kardeşim, orada çalışabilmemiz için maharetli olmanız lazım ve kendinizi onlara ispat etmeniz gerekir, demiş.

Çaycı sözünü bitirir bitirmez bir tellal seslenivermiş, birkaç gün sonra bir şenlik olacağını ve bu şenlikte kazananların saray görevine alınacağını duyurmuş.

Keloğlan ve Bicirik buna o kadar çok sevinir ki mutluluktan birbirlerine sarılır zıplarlar.

Şenlik günü gelir çatar ve isteyen herkes yarışmaya katılabilmekteydi.

Şenlikte hızlı mal tartma, aşçılık ve dayanaklılık gibi yarışmalar yapılmakta en hızlı mal tartan, iyi yemek yapan ve kapıda uzun süre dayanabilen kişiler saraya alınacaklardı.

Yarışmalar yapılmaya başlar Keloğlan ve Bicirikte bu yarışa katılmışlardı, finale kalan ikiliden biri olurlar,

Keloğlan ve Bicirik’in rakipleri sahtekarlık yapmaya başlarlar ve bu durum da kimsenin dikkatini çekmez, keloğlan ve bicirik ne yaparsa yapsın bu yarışı kazanamaz ve ikinci olurlar birinci olan yarışmacılara ödülleri takdim edilir.

Aradan fazla bir zaman geçmemiştir ki birinciler yapmış oldukları oyunla kazandıklarını ve bunun sevinciyle hoplayıp zıplarken sahtekarlıklarının farkına varılır ve durum araştırılır yaptıkları oyun bir bir açığa çıkartılır.

Artık ortada rakipte kalmadığından keloğlan ve biricik birinci olarak açıklanıp, ödülleri kendilerine takdim edilir ve saraya işe alınırlar.

Buradan çıkarmamız gereken önemli bir ders vardır.

Bazı mevkilere gelebilmek için hata ve hileye başvursak bile en sonunda adalet her zaman tecelli edeceğinden hiçbir zaman hileye başvurulmamalıdır.

Her zaman kazanan kendi hakkıyla bir mevkie ulaşandır.

Keloğlan Masalları Kısa platformu içerisinde bulunan bu güzel masalı okurken eğlendiğinizi umarız dilerseniz Keloğlanın Masalları, Umut masalını okuyabilir veyahut Keloğlan masalları bulunan bölümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Keloğlan İle Padişah

Keloğlan ile Padişah Masalı

En güzel Keloğlan hikayelerinden biri olan Keloğlan ile Padişah Masalı ‘nı beğeneceğinizi umarız. Bir varmış …

Keloğlan ile Prenses Masalı

Keloğlan ile Prenses Masalı

Macera Dolu bir Masal olan Keloğlan İle Prenses Masalı’nı okurken eğleneceksiniz. Bir varmış bir yokmuş …

Keloğlan Masalları Derya Sultan Aşkı

Keloğlan Masalları Derya Sultan Aşkı

Bu gün sizlere çok güzel bir masal olan  Keloğlan Masalları Derya Sultan Aşkı Masalı nı derledik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir