Okul Öncesi Tekerlemeler

Okul Öncesi Tekerlemeler

Abone Ol google news

*Dere tepe sek sek yapa yapa gelir ördek, suya girip ıslanmaz, ıslansa da uslanmaz, bizim vak vak ördek yüzer yüzer yelken kürek.

*Kanatlı ama kuş değil, boynuzlu ama koç değil. Pır eder derede pır eder tepede, üstü mavi al benek ah ne süslü kelebek.

*Ot yiyince etlenir, su içince sütlenir, eti sütü yağlıdır. Huysuz ama usludur. Kınalı koyun gitti. Bizim oyun da bitti.

*Leylek leylek lekirdek iki dirhem bir çekirdek, lak lak eder kuş dilince, göçüp gider güz gelince, yedi iklim dört bucak, durmadan gezer şen şakrak.

*Dağdan gelir hop hop, ayağında Altın top, vızır vızır vızıldar, petek petek bal yapar, arıcı toplar getirir, kendi yemez yedirir.

*Kanatlı ama uçamaz karaya koysan kaçamaz, oynamak için can atar. Suya girince çalım satar. Ah balık vah balık kimi zaman da alık.

Bu tekerlemeler in içinde ritim ve aynı zamanda beden seslerimizi kullanacağımız sesler var. Haydi hazırsanız başlıyoruz.

*Şıklat Şıklat  Şıklat  Şıklat  Şıklat  çevir, çevir, çevir, çevir, çevir, şaplat şaplat şaplat şaplat şaplat fırlat, fırlat fırlat, fırlat fırlat, şimdi bağla kollarını.

*Oooooo Piti piti Karamela sepeti, terazi lastik jimnastik, biz size geldik bitlendik eller şap şap şap ayaklar rap rap rap aslan geliyor kaplan geliyor. Hadi koşalım pat pat….

*Atlar yavaş yavaş ormanda gidiyor. Atlar hızlandı. Atlar taşlık alandan geçiyor. Atlar çimenlik alandan geçiyor. Atlar bataklıktan geçiyor. Ah Atlar patikadan atlıyor hop güm güm güm…

En Sevilen Çocuk Şarkı Oyun Tekerlemeleri

*Küçük bir kaplumbağa varmış. Küçük bir evde yaşarmış. Gölün içinde yüzer. Kayalara tırmanırmış. Bir sivrisineği yakalamış. Sonrada Pireyi yakalamış ama beni yakalayamaz. Çünkü ben onu yakaladım. Kendime arkadaş yaptım.

*Bir çekicim var. Kaça, beşe vermem üçe vururum taşa gıdı gıdı gıdı gıdı gıdı gıdı gıdı gıdı gıdı.(İki kere tekrar et.)

“Bu anne ördek,  Bu baba ördek, bunlarda yavruları, Vak vak vak vak diyorlar. Derede neşeyle yüzüyorlar. Bir balık görünce hop hop diye kapıyorlar.

*Şu hendekte bir tavşan uyuyormuş, uyuyormuş.  Var mı sana sataşan, senin ile uğraşan, tavşan kaç, tavşan kaç, tavşan kaç?

*Kardeşimin bir topu var. Hem yumuşak hem yuvarlak. Bir de çekici var, bak vuruyor yavrucak. Borazanı düt düt düt öttürde, öttürür, sonra bize ceeeee yapıp herkesi güldürür.

Örümcek ailesi.

*Bir gün baba örümcek duvara tırmandı. Yağmur yağdı. Her yer ıslandı bir gün anne örümcek duvara tırmandı. Yağmur yağdı her yer ıslandı. Bir gün yavru örümcek, duvara tırmandı. Yağmur yağdı. Her yer ıslandı. Örümcek ailesi uykuya daldı. Güneş açtı açtı, açtığı her yer kurudu. Örümcek ailesi uyandı günaydın. AA asma, BB basma, CC Sümbül, menekşe gül.

*Küçük balıklar yüzüyorlar derede, hem sağa yüzüyorlar. Hem sola yüzüyorlar, etrafında dönüyorlar, dön dön dön dön dön, kuyruklarını sallıyorlar, salla salla salla kuyruğunu, bir köpekbalığı gelince hooopp diye kaçıyorlar. kaç kaç, kaç kaç kaç hoppa…

*Hamsiyi koydum tak tak tak tak, tavadan sıçradı havaya Hahaha. Hamsinin gözleri ışıl ışıl, Uykuya daldı mışıl mışıl mışıl mışıl mışıl mışıl mışıl. Oy oy oy oy..

*Günaydın çocuklar Köpek nece konuşur hav hav hav ca, Kedi nece konuşur miyav miyav miyavca. Ördek nece konuşur vak vak vak vakca? Balık nece konuşur?  Sus sus sus susça.

*Ben bir küçük çaydanlığım, kocaman karnım kocaman karnım. Burada elim var, burada ağzım var, çay suyum kaynayınca, çağırırım seni, çağırırım seni. Eğersin başını içersin çayını. Eğersin başını içersin çayını lıklıkta lıklık lıklıkta lıklık lıklıkta lıklık…

Şimdi işaret parmağımızla başparmağınızı birleştiriyoruz. Diğer parmaklarda örümcek şarkısını söylüyoruz.

*Mini mini minnacık örümcek, duvara tırmanıcak, yağmur yağmış örümcek oluğa saklanmış, sonra güneş açmış, her yeri kurutmuş ve mini mini minnacık örümcek, duvara tırmanmış. Büyük koca örümcek duvara tırmanmış.

*Yağmur yağmış örümcek oluğa saklanmış. Sonra güneş açmış, her yeri kurutmuş ve büyük koca örümcek duvara tırmanmış. Mini mini minnacık örümcek duvara tırmanmış, Yağmur yağmış örümcek oluğa saklanmış. Sonra güneş açmış, her yeri kurutmuş ve mini mini minnacık örümcek duvara tırmanmış.

*Benim güzel bir atım var, otur dersem hemen oturur, kalk dersem hemen kalkar, büzül dersem hemen büzülür. Süzül dersem hemen süzülür. Darılınca başını çevirir. Barışınca hemen sarılır. Bir şöyle, bir böyle, şimdi eller şap şap şap, Ayakların tap tap tap, aslan geliyor, kaplan geliyor, hadi koşalım hadi koşalım tıp tıp tıp…

*Çal kapıyı tık tık tık Bak pencereden Çevir mandalı,  Gir içeri Çek bir sandalye Otur şuraya Nasılsınız çocuklar? İyiyiz, teşekkür ederiz. Gülçin öğretmen sen nasılsın? Teşekkür ederim. Bende iyiyim.

*Köşe bakkalı, kapalı çarşı hor hor çeşmesi, Aynacılar, Kemancılar, Düz bayır kırışık çayır, kırışık çayır kırışık çayır…

*Üç küçük ördek, badi badi badi yürüyerek, Üç küçük ördek, badi badi badi yürüyerek, Caddeye çıkmışlar, sağa sola bakmışlar. Caddeye çıkmışlar sağa sola bakmışlar.

*Küçük ördek karşıya geçmiş vak vak vak vak vak vak dik dik dik dik dik vak vak vak vak vak dik dik dik dik dik kaldı iki ördek bir iki, iki küçük ördek badi badi badi yürüyerek, iki küçük ördek, badi badi yürüyerek caddeye çıkmışlar, sağa sola bakmışlar.  Caddeye çıkmışlar. Sağa sola bakmışlar. Küçük ördek karşıya geçmiş vak vak vak vak vak, vak lik lik, lik lik lik lik vak vak vak vak vak lik lik, lik lik lik lik kaldı bir ördek, bir küçük Ördek badi badi badi yürüyerek bir küçük ördek badi badi yürüyerek caddeye çıkmış sağa sola bakmış, caddeye çıkmış sağa sola bakmış, küçük ördek karşıya geçmiş vak vak vak vak vak dik dik dik dik vak vak vak vak vak dik dik dik dik dik, artık hiç ördek kalmamış.

 *Tavşanım, tavşanım, minik tavşanım Tavşanım, tavşanım, minik tavşanım, Ayağında patileri eskimiş tavşanım ağlar, tavşanım ağlar, tavşan bana baksana tiki tiki yapsana. Tavşan bana baksana tiki tiki yapsana, bekçi amca geliyor. Çabucak kaçsana, bekçi amca geliyor çabucak kaçsana… 

*Kırmızı balık gölde kıvrıla kıvrıla yüzüyor. Balıkçı Kasım geliyor oltasını atıyor. Kırmızı balık beni dinle, sakın o yemi yeme, Balıkçı seni tutacak sepetine atacak, kırmızı balık kaç kaç, kırmızı balık kaç kaç, kırmızı balık kaç kaç, kırmızı balık kaç kaç kaç kaç kaç…

*Ceviz adam şip şap şap, burnu uzun lülülülü, Saçları rüzgar vıvıvıvuu  Kaşları keman gıy gıy gıy, Burnu davul güm güm güm, bize güler hahaha, Ceviz adam gitti vah vah vah…

*Büyüdüğüm vakit polis olacağım. Şapkayı takıp düdüğü çalacağım, düdüğü çalıp yayaya yol açacağım. Hata yapanı uyaracağım. Kurallara uymazsa ceza yazacağım.

Parmak Oyunları Ve Tekerlemeler

Merhaba çocuklar bugün sizinle oynamaktan çok keyif aldığımız bir tane tekerleme söyleyeceğiz. Başlayalım mı?

*Miyav miyav  iki kedinin biri çıkmış üst odaya, biri inmiş alt odaya, biraz sonra buluşmuşlar miyav miyav konuşmuşlar. Ben bir fare yakaladım, ben tabakları yaladım, of demişler. Çok yorulduk işte orada bir koltuk varmış. Hemen gitmişler, orada oturmuşlar doya doya.

*Ben bir ağacım, bu uzun dalım, buda kısa dalım, uzun dalıma bir karga kondu,  hemen gak gak dedi, kısa dalıma bir serçe kondu ve cik cik cik dedi.  Gak gak gak cik cik cik gak gak gak cik cik cik…

*Güneş top gibi yuvarlak pırıl pırıl ışıklar saçar, insanları ısıtır çiçekleri açtırır, gece olunca saklanır.

*Yeşil sulardan dalıp çıkarsın, yeşil ördeğimi yakalayamazsın, gambili gambili gambili fişko  gambili gambili gambili fişko nanay nanayda fişko  nanay nanayda fişko, fişkomani selomani guvakka vakamani, fişkomani selomani guvakka vakamani,Vidat Vidatta dat dat, Vidat Vidatta dat dat fış. Yakında gelecek kış, hani bize alkış.

 *Benim bir küçük şapkam var, çok yaramaz, hiç yerinde durmaz. Biri omzuma bir yüzüme konar ama arkama saklanınca onu kimse bulamaz(İki defa tekrar edilir.)

 *Bu benim horozum. Bu da benim tavuğum, bunlarda civcivlerim hepsi benim bahçemdeki kümesinde yaşıyorlar. Sabahları horozumun sesiyle uyanır. Tavuğumun yumurtasını alıp, taze taze pişirip yerim.

Komşu Komşu Tekerlemesi

*Komşu komşu huuuuu, Oğlun geldi mi? Geldi. Ne getirdi. İncik boncuk. Kime kime sana bana başka kime, kara kediye, kara kedi nerede, ağaca çıktı, ağaç nerede, balta kesti, balta nerede, suya düştü. Su nerede, inek içti, inek nerede, dağa kaçtı. Dağ nerede, sen söyle başımın üstünde.

Okul Öncesi Sayılar Tekerlemeler

*Bir sayıların ilkidir. Onunla başlarız saymaya, diğerleri arkasından gelir. iki su istedi benden, odamdaki bitki çiçeklerini açtı birden, üç öğrenmek değil, güç sayalım bakalım değil, bir iki üç dört benim adım Etrafta dolaşırım. Beni öğrenen çocukları alkışlarım. Beş bir elimde tam beş kardeş diyor size güle güle Altı yukarıya tırmandı Etrafına bakındı. Çocuklara sarıldı, yedi akşam oldu. Geldi kedi yanında uyudum. Sekiz masmavi, bir deniz, Balıklarla birlikte yüzeriz Tık tık tık kim o Dokuz biz evde yokuz.  On açtım iki elimi bir elimde balon bir elimde limon Hadi bakalım sizde bu tekerlemeleri ezberleyin. Hoşça kalın çocuklar.

*Kapıdan tavşan geçti mi? Geçti Tuttun mu? Tuttum Kestin mi? Kestim Tuzladım mı? Tuzladım Pişirdin mi? Pişirdim Bana ayırdın mı? Ayırdım, Hangi dolaba koydun? Çık çık dolaba koydum Haydi al getir,  getiremem, neden getiremezsin? Kara kediler yemiş. Vayı vay, miyav

*Portakalı Soydum,  Baş Ucuma Koydum, Ben Bir Yalan Uydurdum , Duma Duma Dum,

Kırmızı Mum

Dolaptaki Pekmez, yala yala bitmez, Ayşecik cik cik, Fatmacık cık cık, sen bu oyundan çık

*Pazara gittim pazarda yok , Eve geldim annem evde yok, Bebeğe baktım beşikte yok, Çorbaya baktım kaşık yok, Dedeme baktım sakalı yok, Yok yok yok yok…

Postacı Tekerlemesi

Tak tak tak tak kapı çalıyor, dışarı baktım postacı, bize doğru geliyor, mektupları al da gel, bize haber ver de gel, Dağları, Tepeleri aş da gel, gel gel  gel…

Tek tek tekerleme

Üstü kaymaklı şekerleme, Dereye düşme çok soğuk, Söylesene bana çarçabuk!

Salı Tekerlemesi

Salı Salı sallanıp gelir, Dili ballanır gelir, İstedin mi oyuncak, hadi kuralım salıncak, hm allanır hem pullanır, bir güzel sallanır.

Yağmur tekerlemesi

Yağ yağ yağ, yağ yağmur, Teknede kocaman hamur, Bahçede çok çamur, ver Allah’ım ver, ince ince yağ yağmur.

Küçük Dostum Tekerlemesi

Küçük dostum gelsene, ellerini versene, ellerimizle şap şap, ayaklarımızla rap rap, Bir şöyle, bir böyle, hadi dans edelim seninle.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Popüler Anasınıfı Tekerlemeleri
Popüler Anasınıfı Tekerlemeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.