Geç Kalmak Hikayesi

Gec Kalmak Hikayesi

Abone Ol google news

Birçok kişinin olaylara bakış açısını değiştiren harika bir başarı hikayesini sizinle paylaşmak istedik.

Yeni ders yılının ilk günü önce sınıfa giren bölüm başkanı önce kendisini tanıttı. Sonrada “Bu senede her zamanki gibi güzel bir yıl olmasını temenni ediyorum. Bu sene aramızda yepyeni bir öğrencimiz var. Bu çok ilginç biri, bakalım onun kim olduğunu bulabilecek misiniz?” Dedi.

Meraklı öğrencilerden John, hemen kalkıp etrafa bakmaya başlamıştı ki, arkasından bir elin omzuna dokunduğunu hissetmiş

John arkasını dönünce, yüzü iyice kırışmış kısa boylu yaşlı bir hanımefendinin kendisine gülümsediğini görmüş.

Yaşlı kadın “Merhaba yakışıklı benim adım Rose,  yaşımı merak ediyorsan 87 yaşındayım, madem tanıştık seni kucaklayabilir miyim?”

John gülümseyerek “Tabi ki, sarılabilirsin ne duruyorsun” demiş.

Rose ona sımsıkı sarılmış.  John “Bu kadar genç yaşta üniversiteye niçin geldin?” diye şaka yaptı.

Rose kahkaha ile soruyu yanıtladı “Ben mi? Ben buraya zengin bir koca bulmak için geldim. Evlenip, kocamla birlikte dünya turuna çıkacağım.”

John ile Rose dersten sonra kantine giderek birer sütlü çikolata içtiler. Hemen arkadaş olmuşlardı. O günden sonra hep beraber kantinde oturup sohbet ediyorlardı.

Rose, öyle akıllı ve öyle deneyimli biriymiş ki John ondan dersler dışında birçok şey öğrenmişti.

Birinci dönem boyunca Rose, adeta kampusun meleği olmuştu. Her nereye gitse, öğrenciler tarafından etrafı sarılıyordu. Çünkü herkesle çok kolay arkadaş oluyordu.

İyi giyinmeyi seven Rose, adeta hayatını yaşıyordu. Üniversitedeki öğrencilerin ilgisini çekmeye bayılıyor. Herkesten daha canlı, daha dolu bir yaşam sürüyordu.

Konuşma yapması için ikinci dönemin sonunda düzenlenen futbol balosuna davet edilen Rose’nin orada öğrencilere verdiği dersi unutmaları imkânsızdı.

Rose konuşmasını önceden hazırlayarak bir sürü kartın üzerine kocaman bir şekilde yazmıştı. Elindeki kartlarla kürsüye doğru yürürken, her nasıl olduysa kartların hepsini elinden düşürmüştü. Biraz şaşkın ve birazda utanmış bir şekilde mikrofona doğru eğildi. Ve başladı konuşmaya…

 “Ne kadar beceriksiz biriyim değil mi? Hepinizden özür dilerim. Kürsüye çıkmadan önce heyecanım biraz yatışsın diye kendimi epeyce sakinleştirmiştim halbuki, ama sonucun nasıl olduğunu hepiniz gördünüz.

Şimdi şu yere savrulmuş kartları toplasam dahi onları yeniden sıraya koymam saatlerimi alır. Onun için en iyisi ben sizlere aklımda kalmış olanları söylesem olur mu?”

Salonda Roseyi dinleyenlerin hepsi kahkahalarla gülerken o ise kürsüdeki sudan bir yudum su aldı ve konuşmasına başladı.

“Yaşımız ilerlediği için eğlenmekten, mutlu olmaktan yaşamaktan vazgeçmeyiz. Aksine, mutlu olmak ve yaşamaktan vazgeçtiğimiz için yaşlanırız.

Sizlere bir sır vereyim mi? Başarıya ulaşmanın, Daima genç kalmanın ve mutlu olmanın sadece 4 sırrı vardır. Bunlar daima gülmek ve yaşamınıza katacak bir mizah bulmaktır. Herkesin bir rüyası olmalı, rüyalarınız yok oldu mu? İşte o zaman ölürsünüz.

Çevrenizde bulunan bir sürü kişi aslında ölüdür ve bu durumdan kendilerinin dahi haberi yok. Yaşlanmak ile büyümek arasında düşünemeyeceğiniz kadar çok büyük bir fark vardır.

Eğer siz 30 yaşındaysanız, hayattan hiçbir şey beklemeden ve hiçbir şey yapmadan, yeni bir şey üretmeden bir yıl boyunca sırtüstü yatarsanız eğer, yalnızca bir yaş daha yaşlanırsız. Yani yaşınız 31 olur.

Mesela ben 87 yaşındayım ve ben de bir yıl boyunca hiçbir şey yapmadan ve hiçbir şey üretmeden sırtüstü yatar ve boş bir şekilde yaşarsam. Sadece yaşım 88 olur. Yani anlayacağınız herkes yılda bir yaş yaşlanır. Bunun için bir bilgiye ve özel bir yeteneğe ihtiyacı yoktur.

Oysaki bir yaş daha büyüyebilmek için mutlak suretle bir şeyler yapılması lazım. Kendimizi geliştirecek fırsatları aramak ve bulunca da onları kullanmak gerek.

Asla ama asla pişman olmayın, bizim gibi yaşlılar genellikle yapmış olduklarımızdan değil, yapmadıklarımız yüzünden pişmanlık duyarız. Çünkü ölmekten korkan insanlar her zaman pişman olanlardır. Pişman olmaktan korktukları için de hiçbir şey yapmayan kişilerdir.” Demiş.

Rose konuşmasını sonlandırmıştı. Salonda yükselen alkışlar ve tezahüratlar eşliğinde kürsüden inmişti.  Mezuniyet balosunda Rose yıllar önce başlayıp, ancak ara vermek zorunda kaldığı üniversiteyi derece ile bitirmişti.

Başka etkileyici başarı hikayesi okumak istiyorsanız Başarı Hikayeleri bölümüne bakabilirsiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Dünyaca Ünlü İş Adamlarının Başarı Hikayeleri
Dünyaca Ünlü İş Adamlarının Başarı Hikayeleri
Siyah Pantolon Hikayesi
Siyah Pantolon Hikayesi
Akıllı İhtiyar Masalı
Akıllı İhtiyar Masalı
Cimri İle Cömert Hikayesi
Cimri İle Cömert Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.