Aslan Olmak İsteyen Eşek ve Başına Gelenler Masalı Oku

Aslan-Olmak-Isteyen-Esek

Abone Ol google news

Oldukça sevilen Aslan Olmak İsteyen Eşek Masalı, okunmaya değer çok güzel ve harika bir masal… iyi okumalar.

Bir varmış, bir yokmuş  evvel zaman içinde  sahibi ile birlikte bir çiftlikte yaşayan bir eşek varmış. Bu eşek diğer eşeklerden çok farklıymış, diğer eşeklerin en büyük isteği her zaman çok yiyerek az yük taşımakken bu eşeğin hayali ise aslan gibi olmakmış.

Sahibi eşeğine Karakaçan ismini vermiş ve daima onu bu isimle çağırırmış. Oldukça tembel  ve bir o kadarda hayalci olan bu eşek, bütün gün boş gezer ve hayal kurarmış.

Kurduğu bütün hayallerde, kendisini ormanların kralı aslan olarak düşünen Karakaçan, daima ormandaki tüm hayvanlara krallık edermiş. Sahibi ise Karakaçan’ın tembel olduğunu biliyor ama yine de onu çok seviyormuş.

Sahibi eşeğinin tembelliği ve hayalperestliğine bir çare bulmayı istiyormuş. O yüzden bir gün pazarda satın aldığı bir aslan postunu eve getirmiş. Karakaçan bu postu sahibinin elinde görünce sevinçten olduğu yerden hoplayıp zıplamış adeta sevinçten havalara uçacakmış.

Hemen sahibinin getirdiği aslan postunu üstüne atmış sonrada kendi kendine “Nihayet bende eşek olmaktan kurtuldum.” demiş. Şimdi dilediğim vakit ormana giderek  bir aslan kral gibi yaşayabilirim, diye düşünmüş.

Bir sonraki gün erkenden kalkan karakaçan doğruca orman yolunu tutmuş. Az gitmiş uz gitmiş, dere tepe düz gitmiş ve en sonunda akşam olmak üzereyken ormanın girişine varmış o kadar çok yorulmuştu ki orada bir ağacın altında sabaha kadar uyumuş.

Sabah olunca Karakaçan gözlerini açınca bir de ne görsün! Ormandaki bir sürü hayvan onun etrafında toplanmış merakla ona bakıyormuş. Bu duruma çok sevinen Karakaçan, sert  bir ses tonuyla, “Ben bu  ormanın yeni kralı aslanım, hemen yeni kralınıza selam verin” demiş

Ormandaki hayvanlar ise onun bir aslan olmadığını ve aslan postu giymiş bir eşek olduğunu o uyurken anlamışlar. Bunun üzerine  tilki öne çıkarak: “Madem bir aslansın,  önce bir aslan gibi kükre de görelim” demiş.

Eşek bir an unutmuş ve başlamış ‘aiii aii, aii’ diye anırmaya, oradaki hayvanlar kahkahalar atarak gülmeye başlamıştı.

Kendi gibi olmayı bilmeyenlere tahammülü olmayan ve arkalardan olanları izleyen kurt, eşeğin yaptıklarına o kadar çok sinirlenmişti ki! Eşeğin aklı başına gelsin diye uluyarak eşeği kovalamaya başlamış.

Kurttan kurtulmak isteyen eşek öylesine hızlı koşuyormuş ki göz açıp kapayıncaya kadar sahibinin çiftliğine varmış.

O gün başına gelenlerden ders alan eşek, aslanlığın kendisine göre olmadığını artık anlamış ve kendi gibi eşek olmaktan mutlu olmayı öğrenmişti.

Artık sahibinin kendisine verdiği tüm işleri mutlulukla yapıyor elinde olanla yetinmenin en güzel duygu olduğunun farkına varmıştı.

Bu güzel Masal da ilginizi çekebilir: Yalancı Çoban Hikayesi

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Papatya-Masali
Papatya Masalı
Küçük Kurbi Masalı
Küçük Kurbi Masalı
İyi Geceler Sirki Masalı
İyi Geceler Sirki Masalı
Tek Gözü Olan Alageyik Masalı
Tek Gözü Olan Alageyik Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.