Ağustos Böceği Ve Karınca:

Ağustos Böceği Ve Karınca

Abone Ol google news

Ağustos Böceği ve Karınca Masalı‘nda yaz boyunca eğlenen bir ağustos böceğinin kış mevsiminde aç kalması üzerine karınca ile aralarında geçen güzel bir Ezop Masalı. İyi okumalar.

Günlerden bir gün bir derenin kenarında ağustos böceği ile bir karınca yaşarmış,  oldukça keyfine düşkün olan ağustos böceği çoğu zaman saz çalar, şarkı söyler ve neredeyse vaktinin hepsini eğlenerek geçirirmiş.

Yaz boyunca şarkı söyleyerek geçiren ağustos böceği, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte zor günler geçirmeye başlamıştı.

Kış mevsimi gelince havaların soğumasıyla birlikte yağmurlar başlamış yuvasında hiç yiyeceği kalmayınca hem üşümüş hem de karnı çok acıktığı için şarkı söyleyemeyecek kadar halsiz düşmüştü.

O kadar sıkıntıya girmesinin sebebi ise yaz mevsimi boyunca şarkı söyleyip eğlenerek geçirdiğinden kış için hazırlık yapmamıştı.

Oysa komşusu olan karınca, yaz mevsimi boyunca kışa hazırlık yaptığından keyif içinde gününü gün ediyordu.

Soğuktan tir tir titremekte olan ağustos böceğinin aklına komşusu  karınca gelmiş ve hemen apar topar karıncanın kapısını çalarak yaz ayında geri vermek üzere ödünç yiyecek istemeye gitmiş.

Karınca kapıyı açınca soğuktan üşümüş halsiz olan ağustos böceğini görmüş. “Hoş geldin komşu bir şey mi istiyorsun.” demiş.

Ağustos böceği, “Komşu kış mevsiminin gelmesiyle birlikte havalar çok soğudu, yiyeceğim kalmadığı için karnımda çok aç, bana borç olarak biraz yiyecek bir şeyler verir misin? Söz veriyorum sana yaz mevsimi gelince  borcumu öderim.” demiş.

Karınca;

Niçin yiyecek bir şeyin yok sen bütün bir yaz boyunca ne yaptın, demiş.

Ağustos böceği başını önüne eğerek, ben şey  saz çaldım, şarkı söyledim ama hiç kış için bir hazırlık yapmayı düşünmedim demiş.

Ağustos böceğinin sözlerine sinirlenen karınca;

yani şimdi sen koca bir yaz mevsimi boyunca şarkı söyleyip saz çalarak mı geçirdin,  şimdi ise kendi kendine oyna o zaman diyerek kapıyı ağustos böceğinin yüzüne kapatmış.

Ağustos Böceği ile Karıncanın Özeti

Tüm yaz boyunca Karıncalar durmadan çalışarak kış mevsimi için yiyecek depolarken, Ağustos böceği kavalını almış, bir ağacın altında çalıp şarkı söylüyor gününü gün ediyordu.

Zaman zaman ise karıncaya gelip yanına oturmasını söylüyordu. Karınca ise ağustos böceğini hiç dinlemiyor durmadan çalışmaya devam ediyordu.

Günler hızlıca geçmiş, kış mevsimi gelip çatmıştı. Ağustos böceği yiyecek depolamadığından yiyecek bir şeyler bulamamış aç kalmıştı. Hemen yiyecek bir şeyler ödünç almak için karıncanın kapısını çalmış. Ama karınca yaz boyunca şarkı söyleyerek eğelendiğini ve bugüne hazırlık yapmadığını söyleyerek yiyecek bir şeyler vermemiş

Masal İle ilgili Merak Edilen Konular.

  • Karınca ağustos böceğine ne demiş: Yiyecek bir şeyin neden yok, tüm yaz boyunca hiç mi bir şeyler biriktirmedin, öyle şarkı söyleyip saz çalarak mı geçirdin,  şimdi ise yine kendi kendine şarkı söyle demiş.
  • Ağustos böceği ile karınca hikayesinin ana fikri nedir: Her ne olursa olsun bu günün işini asla yarına bırakmamız gerekir. Her şeyi zamanında yapmalıyız yoksa gün gelir, başkalarına muhtaç oluruz.
  • Ağustos Böceği ile Karınca konusu nedir: Yazın tembel ağustos böceği ağacın gölgesinde uzanarak öylece şarkı söyleyip eğlenmiş. ve hiç çalışmamış ama komşusu karınca ise hiç durmadan yazın çalışıp durmuş. Çünkü kış mevsimi gelince aç kalacağını biliyormuş.
  • Ağustos Böceği ile Karınca kim yazdı: Milattan önce 6 yüz yılda yaşadığı varsayılan Ezop tarafından yazılmıştır.

Ağustos Böceği Ve Karınca Masalı‘nı beğendiğinizi umarız. Bu güzel Aslan Prens Masalı dailginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Kırmızı Kedi Hikayesi
Kırmızı Kedi Hikayesi
Aç Gözlü Çoban
Aç Gözlü Çoban
Aç Gözlü Fare Masalı
Açgözlü Fare Masalı
Cesur Pembe Bulut Hikayesi
Cesur Pembe Bulut Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.