Çıtı Pıtı Hanım Masalı: İlginç Masallar

Çıtı Pıtı Hanım Masalı

Abone Ol google news

Okumalık Masallar arasında olan Çıtı Pıtı Hanım Masalı ’nda Maymun bir kızın prens ile evlenme hayalini konu edinen güzel ve eğlenceli bir la fontaine masalı . İyi Okumalar.

Çıtı Pıtı Hanım Masalı

Evvel zaman içinde yalnızca maymunların yaşadığı çok büyük olan yemyeşil bir ada varmış, bu maymunların ülkesinde de Çıtı Pıtı Hanım isminde iyi kalpli bir maymun kız da varmış.

Çıtı Pıtı Hanım hem zayıf, hemde ufacık tefecik bir maymunmuş, doğduğu zamanda minnacık bir bebek olduğundan annesi, ona Çıtı Pıtı Hanım ismini koymuş.

Bu Maymun kızı tanıyan herkes onu çok severdi çünkü o hiç kimse için kötülük düşünmez aksine onlara iyilik yapmaktan çok hoşlanırdı.

O öyle küçük olmasını kendisine hiç dert etmez, onu tanımayanlar ise onu küçük bir kız zannederlermiş.

Genç bir kız olduğunu öğrendiklerinde ise şaşkınlık içerisinde ona bakarlardı. Bazı zamanlar onunla alay edenler ile karşılaşsa dahi hiç onlara aldırış etmez her zaman kendi kendine şu sözü söylermiş.

“Terbiyem kıt olacağına, boyumun kısa olmasını yeğlerim hiç zararı yok.” dermiş.

Bir gün Maymun kral, evlenme çağına gelmiş olan oğlunu evlendirmek istiyormuş. O yüzden Maymunlar ülkesinin bütün genç kızları Kralın sarayına davet etmiş. Prens, ülkedeki genç kızları görüp onlarla tanışsın diye büyük bir davet düzenlenecekmiş.

Çıtı Pıtı Hanım, kralın düzenlediği bu daveti duyar duymaz heyecanlanarak Prenses olma hayallerine kapılıp durmuş.

Bu iyi yürekli Maymun Hanım’ın yüzü çok güzel değilmiş ama gözleri çok güzelmiş. O yüzden “Eğer prens gözlerimi bir fark etse kesin bana aşık olur” diye düşünüyormuş.

Gün gelip çatmış herkes gibi Çıtı Pıtı Hanım da en güzel giysilerini giyinerek saraya gitmiş, gitmesine ama kapıdan içeri girmesi dahi sorun olmuştu.

Kapıda bekleyen iri yarı asker maymun, onu durdurarak… “Sen bu davete katılamazsın küçük kız.” demiş.

Çıtı Pıtı kız dev gibi maymuna bakarak sesini kalın ve yüksek bir tonda çıkarmaya çalışarak…

“Sen kime küçük kız diyorsun, ben küçük bir kız değilim, yalnızca boyum kısa.” demiş.

Nöbetçi maymun ona şöyle bir bakmış ama ona inanmadığından, içeri girmesine izin vermemiş.

Çıtı Pıtı Kız’ın azimli biri olduğundan, öyle hemen mücadele etmeden vazgeçmezmiş. O anda kapının karşısında bekleyerek kendisini tanıyan birilerinin gelmesini beklemiş.

Çok geçmeden onların mahallesinde oturan ve tanıdığı genç bir maymun kız gelmiş. Çıtı Pıtı Maymun Kız hemen onun yanına giderek durumu ona:

“Ne olur bana yardım et ve şu kapıda duran askere benim de senin yaşında olduğumu söyle.” demiş.

Komşuları onu küçümser bir edayla süzmüş sonrada ona: “Ya nasıl olsa prens seni beğenmeyecek, şimdi içeri girmenin sana hiçbir faydası olmayacak, en iyisi boş yere ayakaltında dolaşma” demiş

Sonrada hiçbir şey söylemeden içeri girmiş, Çıtı Pıtı kız bu duruma çok üzülmüş komşusunun sözlerine ama yine vazgeçmemiş.

Başka bir tanıdık daha gelir diye beklemeye devam etmiş, çok geçmeden bu sefer de okul arkadaşının geldiğini görmüş hemen onun yanına giderek onada durumu anlatmış.

Arkadaşı: “Tamam öyleyse hadi gel birlikte gidelim, ben senin benimle aynı yaşta olduğunu ona söylerim.” demiş.

Beraber nöbetçinin yanına gitmişler.

Arkadaşı nöbetçiye: “Merhaba bu  hanım benim okul arkadaşımdır, aynı yaştayız.” demiş.

Nöbetçi gülmüş sonrada: “Tabi tabi bende inandım kendisi benim de askerlik arkadaşım olur.” demiş.

Okul arkadaşı: “Biz yalan söylemiyoruz gerçekten benimle aynı yaşta.” demiş.

Nöbetçi: “Hanımefendi küçük kızı sevindirmek için çabaladığını anlıyorum, fakat kralımızın kesin emri var. Çocuklar ve yaşlılar kati suretle içeri alınmayacak. O yüzden sadece evlenme yaşına gelmiş genç kızlar girebilir.” demiş.

Okul arkadaşı o nöbetçiyi ikna etmeyi başaramayınca Çıtı Pıtı Hanımı mecburen dışarda bırakarak kendisi içeri girmiş.

Küçük Maymun Kız’ın vazgeçmeye hiç niyeti yoktu. O yüzden içeriye girmek için başka yollar düşünmeye başlamış.

Davetin yapıldığı yerin etrafında dolanmış, pencereleri kontrol etmiş, içeriye girebilmenin başka yollarını araştırmış fakat her yerde askerler beklediğinden hiçbir şey yapamamış yine kapının karşısına geçerek beklemeye başlamış.

Bu seferde teyzesinin kızını görmüş, teyzesinin kızı çok güzel bir maymun kızmış öyle bir güzel giyinmişti ki bir kuğu gibi güzel ve edalı duruşu varmış, hemen onun yanına giderek durumu anlatmış.

Teyzesinin kızı: “Tabi ki vardım ederim ama ne yapmamız gerektiğini biliyor musun?” Diye sormuş

Küçük Maymun Kız: “ Şimdi o nöbetçi sana da inanmaz, o yüzden ben senin eteğinin altına saklansam yeterince kabarık zaten, azcık başımı eğersen rahat bir şekilde içinde yürüyebilirim” demiş

Bu plana teyzesinin kızının aklına yatmamıştı o yüzden şöyle demiş: “Ya nöbetçi bizi fark ederse”

Çıtı Pıtı Hanım: “ Sen hiç merak etme, o kadar güzelsin ki yüzüne bakmaktan eteğine hiç bakmazlar bile” demiş.

Hemen bir köşeye geçerek teyzesinin kızının eteğinin altına saklanmış onunla beraber içeri girmeyi başarmıştı.

Gerçekten de nöbetçi askerler maymun kızın güzelliği karşısında eteğindeki normal olmayan  kabarıklığını fark etmemişler bile, sarayın o muhteşem salonunda yüzlerce genç kız toplanmış hepside prensin gelmesini bekliyormuş.

Yakışıklı Maymun prens geldiğinde hemen hemen hepsinin heyecandan kalbi kül kül atmaya başlamıştı. Herkes gibi Küçük Maymun Kız da prensi görür görmez ona aşık olmuştu.

Maymun prens kızlara tek tek tanışmaya başlamış. Küçük Kıza geldiğinde neredeyse kalbi duracakmış. O anda diğer bütün kızlarda onu küçümser bir edayla süzüyorlarmış.

O ise heycanla… “Benim ismim Çıtı Pıtı Hanım prensim.” demiş.

Prens de herkes gibi onu küçük bir kız zannederek: “ Memnun oldum küçük kız ablan ile birlikte mi geldin canım” demiş.

Çıtı Pıtı Hanım o sözler karşısında adeta şok olmuştu. Hemen kendisini toparlayarak prensin gözlerine bakmış ve ona: “Hayır prensim ben küçük bir kız değilim, genç bir kızım” demiş.

Ama Prens onu dinlemiyordu bile, hemen yanındaki genç kızla konuşmaya başlamıştı. Tanışma faslı bittikten sonra prens, Teyzesinin kızının güzelliğinden etkilenmiş olsa gerek hemen onun yanına gitmiş.

Çıtı Pıtı Kız ise bütün gece boyunca prensin dikkatini çekmek için etrafında dolaşmış ama prens onunla hiç ilgilenmemişti.

O gece diğer kızlar gibi Küçük kız da üzgün bir şekilde eve dönmüş, o günden sonra da ilk defa boyunun kısa oluşuna üzülmeye başlamıştı.

“ Eğer benim boyumda uzun olsaydı belki prens benimle evlenirdi.” diye düşünmeye başlamış.

Anne ve babalarıda kızlarının derdine ortak oluyorlardı fakat her ne söylerlerse söylesinler onun bu üzüntüsünden kurtaramıyorlarmış.

O günden sonra yemekten içmekten kesilen Küçük Hanım, iyice zayıflayıp dahada küçülmüş.

Bu arada artık söz kesilmiş teyzesinin kızıyla prensinde düğünü yapılacakmış. Çıtı Pıtı maymun Kız teyzesinin kızının düğününe gitmeyi düşünmüyormuş.

“Teyzemin kızı dahi olsa prensin başka biriyle evlendiğini görmeye dayanamam” diye düşünüyormuş.

Sarayda kırk gün kırk gece süren gösterişli bir düğünle prensle teyzesinin kızı evlenmiş. Aradan aylar geçmişti, zaman her şeyin ilacıdır derler ya Küçük Hanım’ın da acısı azalmıştı.

Bir gün annesine: “Ben teyze kızına hayırlı olsuna daha gitmedim. Bu gün oraya gitmeyi düşünüyorum.” demiş.

Düğün hediyesi alarak saraya gitmiş, yolda giderken: “Kim bilir, o şimdi o kadar çok mutludur ki ben ona mutsuzluğumu belli etmemeliyim,” diye düşünüyormuş.

Teyzesinin kızı onu gördüğünde epey sevinmişti, ama hayal ettiği gibi mutlu değildi. Sadece mutlu olduğunu göstermeye çalışıyordu.

Çıtı Pıtı Hanım: “Teyze kızı rengin solmuş, yoksa hasta mısın?” Diye sormuş.

Teyzesinin kızı: “Hayır hasta değilim yalnızca mutlu değilim” demiş.

Çıtı Pıtı Hanım işittikleri karşısında çok şaşırmıştı ona: “Nasıl mutsuz olursun ki! Ülkedeki en yakışıklı prensle evlendin, bir prenses oldun. Bir elin yağda bir elin balda kocaman sarayda yaşıyorsun, belkide kraliçe olacaksın, sana inanamıyorum…” Diye hayretle sormuş

Teyzesinin kızı: “Doğru çok mutsuzum çünkü prens hayal ettiğim gibi birisi değil, yakışıklı ama kaba ve huyu çok kötü, şu koskoca sarayda yapayalnızım biliyor musun? Derdimi anlatacağım konuşacağım hiç kimse yok.”

Çıtı Pıtı Hanım o güzel gözlerini kırparak: “Şu söylediklerini başkasından duysam inanmazdım çok üzüldüm” demiş.

Teyzesinin kızı prensin zenginliğine ve yakışıklılığına baktığı için şimdi çok pişmanmış, Çıtı Pıtı bu olayda kendisinin de aynı hataya düştüğünü hatırlamış.

O günden sonra bir daha hiçbir şeyde dış görünüşe aldanmamaya karar vermiş.

Sarayda mutsuz bir prenses olacağına küçük bir ağaç evinin en mutlu prensesi olurum diye düşünerek eskiden beri kendisini sevip isteyen, boyu boyuna uygun bir gençle evlenmiş ve bir ömür mutlu bir hayatları olmuş.

Okumalık Masallar arasında olan Çıtı Pıtı Hanım Masalı ’nı beğendiğinizi umarız. Bu güzel Kitap Kurdu Küçük Kız Masalı da ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

İmdi Dede Masalı
İmdi Dede Masalı
Kırmızı Pabuçlu Kız Hikayesi
Kırmızı Pabuçlu Kız
Aslan İle Tavşan Hikâyesi
Aslan İle Tavşan Hikayesi
Küçük Çocuk Hikayeleri Serçenin Oyunu
Çiftçi ile Serçe Hikayesi: Anonim Türk Masalları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.