Küçük Kara Balık Hikayesi

Küçük Kara Balık Hikayesi

Abone Ol google news

Merhaba değerli okurlar bugün sizler için Küçük Kara Balık Hikayesi ‘ni yazdık.

Büyük bir gölde yaşayan ve gezmeyi çok seven ve hep uzaklara giderek yeni bir yerler görmeyi hayal eden cesur isminde bir Küçük kara balık varmış.

Her akşam ninesinin yanına giden Küçük kara balık Hadi Nine “bana masal anlat” dermiş. Gülümseyen ninesi yanıma gel yavrum. Sana daha önce hiç duymadığın Değişik Masallar anlatmamı ister misin?”

Cesur “Evet nine” demiş.

Ninenin masal anlatacağını bilen bir sürü yavru balık, Balık Ninenin etrafına toplanarak sessizce dinlemeye başlamış.

Çok eski zamanlarda büyük bir okyanusta yaşayan cesur isminde yaramaz bir küçük kara balık varmış.  Cesur, diğer kardeşlerinden çok farklıymış. Hep görmediği yerleri görmeyi hayal edermiş.

Bir gün Annesine “Annecim ben artık büyüdüm. Artık hayallerimdeki gibi yeni yerler görmek için uzaklara gitmek istiyorum.”

Annesi “Hayır Cesur daha uzaklara gidecek kadar büyümedin. Büyüdüğün vakit sana izin veririm.” Demiş.

Cesur annesinin izin vermemesine o kadar çok üzülmüştü ki, hiçbir şey söylemeden odasına gitmiş. Ertesi gün erkenden uyanan cesur. “Annem benim ne kadar büyüdüğümü bilmiyor. “ diyerek uzaklara gitmeye karar vermiş.

Yolculuk için hazırlık yapan Cesur, kimseye görünmeden yola çıkmış. O gün Cesuru görmeyen Annesi ise her yerde onu aramış. Ancak hiçbir yerde bulamayınca uzaklara gittiğini anlamıştı.

Cesur ilk defa bu kadar uzağa gidiyormuş. Akşam olmak üzereyken yiyecek bir şeyler aramaya başlamış. Her bulduğu yiyeceğe doğru gitmiş. Ama diğer balıklar ondan önce o yiyeceği çoktan kapmıştı.

Epey bir acıkan Cesur “ Acaba annem haklımıydı.” Diye düşünmeye başlamıştı. Sonrada  “Pes etmek yok, yiyecek bir şeyler bulmalıyım.” Diyerek yiyecek aramaya koyulmuş.

Ama yiyecek bir şeyler bulamayınca o geceyi aç bir şekilde geçirmiş. Sabah olunca uyanan Küçük Karabalık bir yengecin iştahla bir şeyler yediğini görünce onun yanına giderek “Merhaba Yengeç, benim adım Cesur. Yeni yerler görmek için evimden uzaklara geldim. Dünden beri yiyecek bir şeyler bulamadığımdan çok açım.” Demiş.

Yengeç “ Böyle bir yolculuk yapmak için daha çok küçüksün. Senin yaşındaki bir balık için Okyanus tehlikelerle dolu. Gel hadi beraber şunları yiyelim.” Demiş.

Cesur, yengeç ile birlikte bir güzel karnını doyurduktan sonra ona teşekkür ederek yoluna devam etmiş. 

Epey bir dolaşan Cesur, dilediği gibi rahat dolaşamadığı gibi çoğu alana girmeye korkar olmuştu. Çünkü daha önce hiç görmediği bir sürü garip balık ile karşılaşmıştı.

Cesur “Ben bu şekilde, nasıl gezebilirim ki, aslında annem haklıydı. Daha tek başıma yiyecek bir şeyler bile bulamıyorum. En iyisi eve geri dönmek “diye söylenmiş.

Bu arada kendisine doğru hızla yaklaşan bir kılıç balığını gören Cesur “İmdat.” Diye bağırarak hızla kaçmaya başlamış.

Uzun bir kovalamaca sonucu bir kaya boşluğuna giren Cesur, kılıç balığından kurtulmuştu. Bir süre orada kalan Cesur, kılıç balığının oradan uzaklaştığından emin olduktan sonra eve geri dönmeye kesin karar vermişti.

Bu sefer evin yolunu bulamayan Cesur, ne yapacağını bilmeden öylece bilmediği yöne doğru gitmeye devam etmiş.

Bir süre sonra bir Ahtapotla karşılaşan Cesur korkuyla tekrar kaçmaya başlamış. Hangi yöne gittiğini bilmeyen Cesur, Ahtapottan kurtulmak için öyle hızlı kaçmıştı ki nefes nefese kalmıştı. Bir süre sonra saklandığı yerden çıkan Cesur. Tanıdık bir yer görünce çok sevinmişti.

Eve vardığında annesinin merakla onun yolunu gözlediğini görünce, annesinin yanına giden Cesur. “Annecim özür dilerim. Sen haklıydın. Bu yolculuk için daha çok küçükmüşüm. Yolculuğum hayal ettiğim gibi sürmedi.” demiş.

Yavrusunu karşısında gören anne gülümseyerek “Benim güzel yavrum. Biraz daha büyü, söz veriyorum, beraber bu yolculuğa çıkarız.” Diyerek yavrusuna sarılmış.

İşte çocuklar bu masalda burada son buldu. Sizlerde her zaman Annenizin sözünden çıkmayarak onların dediğini yapın ki, Küçük karabalık gibi zor duruma düşmeyin…

Küçük Kara Balık Hikayesi ‘ni okurken eğlendiğinizi umarız. Başka bir iyi geceler masalı ile buluşmak üzere hoşçakalın…

Bu masalın kaynak gösterilmeden yayınlanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır.

Başka masal okumaya ne dersiniz?

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Karagöz İle Hacivat Mangal Sefası
Karagöz ve Hacivat Bilmece
Sihirli At Masalı
Sihirli At Masalı
Mavi At Hikayesi
Mavi At Hikayesi
Tom-Ve-Jerry-Findikkiran-Masali
Tom Ve Jerry Fındıkkıran Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.