Dev İle Köylü Kızı Masalı

Dev İle Köylü Kızı Hikayesi

Abone Ol google news

Bir zamanlar bir köyün yamacında bulunduğu çok ama çok büyük bir dağ varmış. Bu dağ o kadar büyükmüş ki, hiç kimse o dağda neler olduğunu bilmezmiş.

Ama bu kocaman dağın tepe notasında yaşayan devler varmış. Bu Devler arasında öyle bir dev varmış ki, diğer devlerden çok daha büyükmüş.

Bu koca dev her zaman Dağın ucuna gider oradan aşağıdaki köyü seyreder ve hep o köye giderek köylüleri korkutmak istermiş. Ama anne ve babası hep bu isteğini geri çevirir onun aşağı inmesine izin vermezmiş.

Günler bu şekilde geçip giderken bir sabah erkenden uyanan Koca Dev, ailesi uykudayken gizlice dağdan inerek ormanda bulunan bir mağaraya yerleşmiş.

Bir süre orada kalan Dev, bir sabah uykudan uyanınca yiyecek bir şeyler bulmak için ormana doğru gitmişti.

O esnada ormanda böğürtlen toplamaya gitmiş olan Köylü Kızı ağaçların sallandığını görünce korkmaya başlamıştı.

Sepetini koluna takan Köylü kızı köye doğru koşmaya başlayınca Dev ile karşılaştı. İkiside bir süre birbirlerine baktıktan sonra Köylü Kızı “Sende kimsin, daha önce senin kadar büyük bir şey görmedim.” Demiş.

Kendisinden korkmadan konuşan köylü kızın karşısında epey bir şaşıran Dev” Ben şu köyün üzerindeki dağda yaşayan devlerden biriyim. Şu köyde yaşayanları korkutmak için buraya geldim.” Demiş.

“Sen çok iyi birine benziyorsun. Senden niye korkayım ki” deyince Dev dahada şaşırmış ve içinden köylü kızına kötülük yapmak gelmemiş.

Dev ile köylü kızı iyi birer arkadaş olmuşlar. Köylü kızı Dev’ i çok seviyor her gün ona yiyecek bir şeyler getiriyordu.

Köylü kızından etkilenen Dev, bir gün kuyuya düşmüş iki çocuğun “imdat” diye bağırışını işitince hemen koşarak onlara yardım etti.

Artık Dev zor durumda olan köylülerin yardımına koşuyor. Evi yıkılan Köylülerin evlerini onarıyordu.

Kısa zamanda köylülerce çok sevilen koca Dev için köylüler her gün yemek yapıyor. At Arabalarıyla devin kaldığı mağaraya götürüyorlardı.

Dev kimin yardıma ihtiyacı olsa onun yardımına koşuyor bundan büyük bir zevk alıyordu.

Dev ile Köylü kızı her gün ormanda buluşur tüm gününü beraber geçirirlerdi. Bir sabah büyük bir gürültü ile uyanan Dev, bir terslik olduğunu anlamıştı.

Hızla Köye doğru koşan Dev, diğer devlerin köye doğru gittiğini görünce “Durun, durun…”diye bağırmış.

Koca Dev ’in sesini işiten diğer Devler durmuştu. Koca Dev “ Bu köyde ne arıyorsunuz.” Diye sormuş.

Devlerden biri “Bu köydeki herkesin buradan ayrılarak başka yere gitmesini istiyoruz. Akşamları çok ses çıkartıyorlar. Bizde bundan rahatsız oluyoruz.”

Koca Dev “Şu gördüğünüz köyde yaşayan herkes benim ailem gibi, onlardan bir kişinin dahi canını yakarsanız. Akrabam demeden sizleri ezerim. Bu köy, güzel ve iyi yürekli insanların yeri ve burada da kalacaklar.” Diyerek adeta kükremişti.

Koca Dev ile kapışmak istemeyen diğer Devler, ses çıkarmadan köyden ayrılarak bir daha da o köye ayak basmamışlardı.

Tüm köylü Koca Dev’e yaptıkları için teşekkür etmişlerdi. Köylü kızı ile Dev her gün oyunlar oynayıp,  beraber darda olan kişilere yardım ediyorlardı. İkisi o kadar çok mutluydu ki, bir ömür beraber mutlu bir şekilde bir yaşam sürmüşler…

Bu güzel Dev İle Köylü Kızı Masalı da burada son buldu. Başka güzel Uyku Masalları ile buluşmak üzere hoşçakalın…

Bu masalın sitemizi kaynak olarak göstermeden paylaşılması yasaktır.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

heidi masal kitabı
Heidi Masalı: Alplerde Yaşayan Kız
Usta Sihirbaz Masalı
Usta Sihirbaz Masalı
Dört Arkadaş Masalı
Dört Arkadaş Masalı: Hayali Masallar
Şaşkın Civciv Masalı
Şaşkın Civciv Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.