Annesini Üzen Çocuğun Masalı

Annesini Üzen Çocuğun Masalı

Abone Ol google news

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde yüksek dağların ardındaki kocaman bir şehirde, anne ve babasıyla birlikte meyve ağaçlarıyla dolu küçük bahçeli evlerinde yaşayan Mert isminde yaramaz mı yaramaz bir çocuk varmış.

Mert, başkalarına yalan söyleyerek onları telaşlandırmaktan çok hoşlanıyormuş. Bir gün komşuları Halime Hanım ve eşinin sabah erkenden evden çıktığını gören Mert, akşam olmak üzereyken eve geldiklerini görünce hızla onların yanına koşarak “Halime teyze, Halime teyze.” Demiş nefes nefese

Halime Hanım ona bakarak “Ne oldu Mert.”  Diye sormuş.

Mert “Haberiniz yok mu? Evinize hırsız girmiş.” Demiş.

Telaşlanan Halime Hanım ve kocası koşarak eve gitmişler. Onların telaşla eve doğru koşmasını gülerek izleyen mert, kahkaha atarak eve gitmiş.

Eve giden komşular, her şeyin yerli yerinde olduğunu görünce, Mert’in kendilerini kandırdığını anlamışlar. Aradan birkaç gün geçtikten sonra bu sefer başka komşularının ziline basan Mert, onlara evlerinin arka kısmında yangın çıktığını söylemiş.

Bu haberi duyan tüm aile koşarak evin arkasına gitmiş. Ama yangın olmadığını görünce Mert’in kendilerini kandırdığını anlamışlar.

Mert’in başkalarını kandırmak için söylediği son yalan o değildi. Sürekli başka komşularına yalan söyleyerek kendince eğleniyordu.

Mert’in herkese yalan söyleyerek, onları kandırması artık komşularını bezdirmişti ki, tüm komşular bir araya gelerek Mert’in yaptıklarını annesine bir bir anlatmışlar.

Çocuğunun yalan söylemeyen biri olduğunu zanneden anne, o kadar çok üzülmüştü ki, komşularının yüzüne bakamaz olmuştu. Tüm komşularından oğlunun yaptıkları için özür dileyen anne Mert’e “ Oğlum komşularımıza yalan söyleyerek eğlenilir mi hiç. Gerçekten hem komşularımızı hemde beni çok üzdün. Bir daha kimseye yalan söylemeyeceksin tamam mı?” demiş.

Mert “Tamam anne.” Diyerek odasına çıkmış. Ama iki gün sonra annesine verdiği sözü unutan Mert yine komşularını kandırmak için yalan söylemeye devam etmiş.

Oğlunun yine yalan söylediğini işiten Anne daha çok üzülmüştü. Yine oğlunu karşısına alarak ona yaptığı şeyin çok kötü bir şey olduğunu anlatmıştı. Ama Mert, yalan söylemekten ve komşularını kandırmaktan bir türlü vazgeçmiyordu.

Mert’in söz dinlemediğini anlayan komşuları bir araya gelerek ona bir oyun oynamaya karar vermişler. Bir gün sokakta elindeki top ile oyun oynayan Mert’i gören Komşularından biri “Mert, Mert.” Diye seslenmiş.

Ona bakan Mert “ Ne oldu Ayşe Teyze.” Diye sormuş.

Komşu kadın “Haberin yok mu? Senin.”

Mert “Neyden haberim yok Ayşe Teyze.”

Komşu Kadın” Annenin üzerine kaynar su dökülmüş. Hastaneye kaldırmışlar.” Demiş.

Telaşla elindeki topu yere atıp, Hastaneye doğru koşan Mert, Hastanede oda oda dolaşarak annesini aramış. Ama bulamamıştı. Üzgün bir şekilde eve dönen Mert annesini bahçede görünce sevinçle ona doğru koşup, sarılmış.

Annesi “Ne oldu oğlum.”

Mert “Ayşe Teyze senin üzerine sıcak su döküldüğünü söyledi. Duyunca çok korktum ve hemen hastaneye koştum. Seni orada bulamayınca eve geri döndüm.”

Gülümseyen Anne “Baksana oğlum, sen hep başkalarına yalan söyleyerek onları kandırıyordun. Ayşe Teyzende yaptığın yanlışı anlaman için sana şaka yapmış. Nasılmış başkalarını kandırmak anladın mı şimdi onları.” Demiş.

Evet, anlamında başını sallayan Mert, yaptığının çok kötü bir şey olduğunu anlamış ve artık komşularına yalan söyleyerek onları kandırmamış.

Bu güzel Annesini Üzen Çocuğun Masalı da burada son bulmuş. Tekrardan görüşmek üzere hoşçakalın.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Kaplan Masalı
Kaplan Masalı
Robin Hood Hikayesi
Robin Hood Hikayesi
Prens İle Dilenci Masalı
Prens İle Dilenci Masalı
Yavru-Köpek-Masalı
Yavru Köpek Masalı : Köpek Hikayeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.