Dünyaca Ünlü İş Adamlarının Başarı Hikayeleri

Dünyaca Ünlü İş Adamlarının Başarı Hikayeleri

Abone Ol google news

Dünyada en çok bilinen, başarı öyküleri hakkında en çok merak edilen ve yaptıkları projeler ile dünyanın sayılı başarılı iş adamlarından olan ve herkes tarafından tanınan ünlü iş adamlarının başarı hikayeleri hakkında sizlere kısaca bahsetmek istiyoruz.

İçinde bulundukları durumdan sıyrılıp, birden büyüyen girişimlerde bulunan bireylerin zirveye çıkma hikâyeleri herkes tarafından oldukça merak edildiği malumlarınızdır.

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de çoğu insan tarafından merak edilen başarılı girişimler ile başarı hikâyelerinin altında sihirli bir formül veya ilahi bir dokunuş olduğunu düşünenler her zaman olmuştur. Aslına hiçbir başarı tesadüfe dayalı bir kavrama bağlı değildir ve eğer bir bireyde “inanmak/inanç” varsa çoğu zaman olumlu sonuçlar ile karşılaşılması kaçınılmazdır.  O sebepledir ki, ünlü girişimcilerin çok iyi bildiği ve hayatlarına tatbik ettikleri şu sözü hatırlatmak istiyoruz. “İnanmak, başarmanın yarısıdır”

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünya küçülmeye başlamıştır. Bu küçülmedeki kasıt,  dünyanın bir ucundaki kişi ile başka bir ucundaki kişinin anlık olarak hem sesli hemde görüntülü olarak iletişim kurabilmesidir.

Yaşadığımız çağda başarılarıyla adeta büyük bir iz bırakan Dünyaca Ünlü İş Adamlarının Başarı Hikayelerini ve onların başarmasına sebep olan karakter özelliklerini gelin beraber inceleyelim.

Apple, NeXt, PixarSteve Jobs

Steve Jobs’un 2005 yılında Stanford Üniversitesi’nde yapmış olduğu o güzel konuşmasında,  üniversiteden mezun olacak gençlere yaptıkları veya yapacakları işlerde kararlı olmaları konusunda tavsiyelerde bulunmuştu. 1980’li yıllarda kararlı bir şekilde kurmuş olduğu Apple şirketinden kovulma nedenlerini ve o zamanda yaşadıklarını şöyle özetlemişti;

“Daha 30 yaşındaydım ve kendi şirketimden kapı dışarı edilmiştim. Endişeli olma duygusu, girişimcilerin hayatında bulunan neredeyse olmazsa olmaz hislerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kurmuş olduğum bir şirketin en tepe noktasındayken birden alaşağı edilip, şirketinin başkalarının elinde geçmesi kadar kötü bir çaresizlik olamaz.”

Steve Jobs  o zamanlarda yaşamış olduğu çaresizliği  kaleme almış olduğu “iCon” adlı kitabında kısacık da olsa bahsetmiştir. “O zamanlarda çok kötü bir davranış biçimi olan ve yapılmaması gerek intiharı dahi düşündüğünü dile getirmişti. Çoğu insanın kötü bir psikoloji ile yaptığı işten vazgeçeceği noktada,  Steve Jobs’ın göstermiş olduğu kararlılığı bir kez daha ortaya çıkmış.

O zamanlarda sıradan birer şirket olan NeXt ve Pixar’ı kararlı olmasıyla birlikte tanınan ve bilinen firmalar haline getirerek popülerliğini artırdıktan sonra, o anda zor duruma düşen Apple firmasının başına tekrar geçerek bu sefer şirketini zirve noktaya taşıdı. Steve Jobs’un başarı hikayesinin arkasındaki asıl sır her ne durumda olursa olsun asla vazgeçmemesi ve kararlı olmasıydı.

GoogleSergey Brin ve Larry Page

Dünyada google’yi bilmeyen neredeyse yoktur. Google’nin kurucularından iki girişimci aslında sırf para kazanmak için bu işe girişen birer iş adamları değildi. Sadece bilgiye bir noktadan erişebilmek için bir arama teknolojisi oluşturmak isteyen iki programcıydı. Yapmak istedikleri arama motoru Google’nin nasıl sonuçlanacağı hakkında da pek fazla fikirleri yoktu.

Hedeflerinde yalnızca daha önce bilinmeyen yeni bir şey üreterek çok farklı bir teknoloji geliştirmekti. 90’lı yıllarda oldukça popüler olan ve piyasa hakim olan Yahoo ve Lycos gibi birçok arama motoru zamanında pek fazla ciddiye almadıkları Google tarafından çok geride bırakılmıştır.

Google, AdWords (reklam) birimini aktif etmeyene kadar pek fazla para kazandığı söylenemezdi. Ancak ulaşmak istedikleri hedefe sabır ve araştırmayla ulaşarak günümüzdeki en büyük internet sitesinin sahibi oldular. Google kurucularının başarı hikayelerinin arkasındaki asıl sır, olmayanı yapmak ve sürekli gelişim göstermek olmuştu.

Mint-Aaron Patzer

Şirket denilince herkesin aklına geniş bir ofis ve pahalı mobilyalar gelmektedir. Ancak Mint.com adlı ünlü sitenin kurucusu olan Aaron Patzer ise bu şirket efsanesini çürüterek istikrar ve gayretiyle birlikte tutumlu ve sade yaşam biçimini çalışma hayatına da yansıtmakla birlikte inanarak açtığı web sitesiyle adeta internet dünyasında büyük bir başarıya imza attı.

Patzerin kurduğu Mint.com fikir edinmek isteyen ziyaretçilerine bütçelerini denkleştirmek ve daha az bütçe ile bir şeyler yapabilmek için çok kolay ve ucuz bir yol sundu. Patzer, internetin yaygınlaşmaya başladığı 90’lı yıllarda ziyaretçilerini zarara uğratan sitelere adeta bir tutumluluk dersi verdi. Mint.com’un 2009 yılında açıkladığı kârı 170 milyon dolar  civarında olduğu görüldüğünde Aaron Patzer’ın uyguladığı tutumluluk politikasının gerçekten işe yaradığını söyleyebiliriz. “İnsanlara az bir bütçeyle, başarmanın yollarını göstermiş.”

FacebookMark Zuckerberg

Dünyanın en büyük firmalarından bir tanesi olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in başarı hikayesi bir tesadüf olamaz. 2004 yılında Mark Zuckerberg ‘in arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Facebook, şuan dünyanın en değerli firmalarından bir tanesidir. Genelde girişimciler hedeflerine ulaştıktan sonra rahat bir yaşam biçimiyle başarılarının tadını çıkarmayı severler. Ayrıca başarılı olmuş bir girişimin üzerinde pek çok değişiklik yapılmaktan çekinilir. Ancak Mark değişiklik yapmama yargısını yıkarak, Facebook’u kurduğu günden sonra, onun üzerinde sürekli değişikler yaparak olumlu yönde gelişen bir platform olmasına öncülük etmiştir. Ve halen bu başarısını günden güne artırmaktadır.

Four Hour Work WeekTim Ferris

Ünlü bir Girişimci olan Tim Ferris’in kaleme almış olduğu 4 Saatlik Çalışma Haftası (Four Hour Work Week) adlı kitabıyla girişimcilere yeni bir bakış açısı kazandırmayı başarmıştı. Bireylerin kendi özel yaşamları için ayırdıkları zamanlarını özellikle hafta sonu veyahut tatil günlerine sıkıştırmasını doğru bulmayan ve bu konuyu eleştiren Ferris, herkese yaşamak istediğimiz zamanı içinde bulunduğunuz anda yaşamak için çalışmayı önermektedir.

Para kazanmak isteyen bireylerin bu konuda mücadeleyi bırakmamasını ve bunun asıl amacının da daha fazla sistem oluşturmak olarak gösteren Ferris’e göre bir birey istediği yaşam tarzını sürdürdüğü sürece başarılı olabilir. Ferris’in asıl aktarmak istediği önemli noktalardan bir tanesi de kendimiz için boş zaman yaratarak tembel tembel yatmak değil, zamanımızı yapmak istediğimiz şeylerle boşa harcamadan doldurmak olarak tanımlıyor. Spor yapmayı çok seven Ferris, neredeyse yapmış olduğu tüm işlerini sporla harmanlayarak yapmakta olup, oldukça başarılı olduğu da söylenebilir.

YouTubeChad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim

Üç kafa dengi olan mühendislerin en ünlü tabirlerinden bir tanesi olan “KISS” (keep it simple, stupid – basit olsun, salak) deneyimini en iyi anlayanlar olduğunu söyleyebiliriz. İlk başta yalnızca çektikleri videoları yüklemek için oluşturmuş oldukları bu platform günümüzde sadelik ve basit arayüzü sayesinde en çok ziyaret edilen bir video sitesi haline gelmiştir.

İlk zamanlarda büyük hayaller kurmadan oluşturdukları bu platformun basitliğinden ve çekiciliğinden yararlanan girişimciler, dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden birini kurdular. Google,  Youtube sitesini 2007 yılında satın alarak bünyesine kattı.

PayPalMax Levchin

Max Levchin  PayPal sistemini kurulduktan sonra kısa sürede tanınmaya başladı. Ancak bu web  sitesinin başı ciddi anlamda yolsuzluklarla dertte olduğundan çok fazla kar edemiyordu. Ama Levchin bir seçim yaparak zor olan yolu seçip, yolsuzluklara odaklandı. Ve en sonunda da büyük bir başarıya imza attı.

Günümüzde online ödemelerde en güvenilir markalardan biri olan Paypal,  2002 yılında  eBay  firması tarafından satın alınmıştır.

Başarılı bir girişimci olan Max Levchin’in bizlere verdiği mesajda başarısının sırrının ne olduğunu azda olsa anlaşılmaktadır. “Bir sorun her ne kadar büyük olursa olsun, sorunun odağını kaybetmeden mutlaka çözüm için çalışmak ve daima yoğunlaşmak ayrıca vazgeçmemek” olmuştur.

Amazon.comJeff Bezos

Başarılı ve girişimci biri olan Jeff Bezos, her türlü CD, DVD, oyun, kitap vb. şeyleri kurmayı düşündüğü internet sitesinde satacağını düşündükten sonra bu fikrini açıkladığında çevresindeki çoğu kişi  onu ciddiye almamış. Hırslı biri olarak adlandırılan Jeff , Amazon.com’un şimdi ulaştığı konumunu o anki hırsına ve azmine borçlu olduğunu biliyor muydunuz?

MySpaceTom Anderson

Yalnızca kurduğu internet sitesi üzerinden büyük bir servet edinen kişilerin önde gelenlerinden biri olan Tom, çok iyi bir fırsatı değerlendirmişti. Kurulduğu dönemde birçok sosyal ağ bulunmasına rağmen, o farklı bir bakış açısıyla hareket ederek sadece video ve müzik paylaşımı üzerinde durmuştu.  Bu farklı tarzdaki yaklaşımıyla sitesine 500 Milyondan fazla üye kattı. Bu siteyi günümüzde en fazla tercih edenlerin müzisyenler ile müzik severler olduğunu söyleyebiliriz.

MySpace’in ziyaretçi sayısının fazla olması bir Medya devi New Corp’ın iştahını kabartmış olmalı ki onu büyük bir meblağa satın aldı.

Tom’un başarı hikayesinin altındaki sırrının farklı bir bakış açısına sahip olması dolayısıyla, farklılığı yaratması olabilir mi?

WikipediaJimmy Wales

Ünlü bir girişimci olan Paul Graham “Önemli gördüğünüz hedeflere ulaşmak için sarsılmaz bir özveri ile güzel bir plan gerekli” olduğu sözünü söylerken beklide bu sözün Wikipedia’nın kurucusu olan  Jimmy Wales tarafından oldukça ciddiye alınacağını hiç düşünmemişti.

Wales bir bilim adamı gibi düşünerek bir düşünceden yola çıkıp, büyük bir fikir ve oluşuma doğru giden bir yolu takip etmişti. Esnek olma fikriyle hareket eden Wikipedia’nın kullanıcıları, sitenin kurucuları tarafından siteye eklenen bilgilerin yanına, istedikleri zaman kendi sahip oldukları bilgileri de ekleyebildiklerini görünce siteye olan ilgileri gün geçtikçe artmaya başlamıştı.

Kontrollü bir şekilde kullanıcı deneyimini kullanan Wales’in şu anda dünyadaki en büyük ve popüler online ansiklopedisinin sahibi olduğunu söyleyebiliriz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Hz.-Musa-Ve-Coban-Hikayesi
Hz. Musa Ve Çoban Hikayesi
Tepegöz Hikayesi
Tepegöz Hikayesi
Bilge-Bir-Adamdan-Basarili-olmak-icin-Inanilmaz-Hayat-Tavsiyeleri
Bilge Bir Adamdan Başarılı Hayat Tavsiyeleri
Sihirli-Cakil-Taslari-Kisisel-Gelisim-Basari-Hikayeleri
Sihirli Çakıl Taşları: Kişisel Gelişim Başarı Hikayeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.