Karganın Oyunu: Eski Nine Masalları

Karganın Oyunu

Abone Ol google news

Karganın Oyunu Masalın’da bir karganın kendisine zarar vermeyi düşünen yengeç ve tilkiye verdiği dersi konu edinen popüler bir Ezop Masalı. İyi okumalar.

Karganın Oyunu

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormana yakın bir derenin etrafında yaşamakta olan bir karga varmış,

Karga o sıcak yaz günlerinin birinde hem serinlemek hemde yıkanmak için dereye girmişti. Derenin o serin sularında yıkanırken farkında olmadan bir yengecin ayağına basıvermiş.

Bu duruma çok kızan yengeç, kıskacıyla karganın ayağını sıkıca tutunca canı acıyan karga: “Ne olur bırak beni yengeç kardeş, canımı çok acıtıyorsun” diye ona yalvarıp yakarmış.

Yengeç: “ Sende benim ayağıma basarak canımı acıttın, o yüzden seni bırakmayacağım” demiş.

Karga: ” Ama ben isteyerek basmadım ki, onun için senden defalarca özür dilerim” diyerek biraz daha yalvarıp, yakarmış lakin yengeç onu bırakmamış.

Onu bir türlü ikna edemeyeceğini anlayan karganın aklına bir fikir gelmiş ve hemen yengece; “Beni bırakırsan eğer sana üç gün içerisinde bir geyik getireceğim” demiş.

Bu sözleri duyan yengeç kıskacını gevşeterek kargaya: “ Peki bu teklifini kabul ediyorum sadece bana bir geyik getirmen şartıyla seni bırakıyorum.” Demiş.

Kurtulan Karga hemen yuvasına gitmek için uçmaya başlamıştı ki, o an çok susadığının farkına varınca susuzluğunu gidermek için tekrardan derenin kenarına inmiş.

Su içerken karganın yanına gelen aç bir Tilki: “Hey karga sen burada ne arıyorsun?” diye sormuş.

Karga: “ Çok susadım su içmek için buraya indim” demiş,

Karga suyunu içmişti tam havalanacağı sırada Tilki, karganın üzerine atlayarak onu yakalamış.

Karga: “Tilki kardeş ben sana hiçbir kötülük yapmadım! Ne olur beni bırak evime gideyim.” demiş.

Tilki: ” Seni bırakmam” demiş.

Karga: ” Şimdi ben sana yaramam beni bırakırsan eğer, seni bir sürü balığın bulunduğu bir yere götürürüm, sende orada karnını güzel bir şekilde doyurursun.” demiş.

Tilki karganın bu teklifi üzerine: “Ama ben yüzme bilmiyorum ki” demiş.

Karga: ” Onunda çözümü var sen kıyıda durup kuyruğunu suya daldırırsın, o anda kuyruğuna gelecek balıkları yakalar senin önüne atarım. Sende bir güzel karnını doyurursun.” demiş.

Tilki karganın teklifini kabul etmiş ve onunla beraber yengecin yaşadığı kıyıya gitmişler.

Karga, Tilkiye seslenerek: “ İşte sana söylemiş olduğum bölgeye geldik, şimdi sen kuyruğunu suya daldır.” Demiş

Tilki dereye yanaşarak kuyruğunu suya daldırmış, bu arada karga yengece seslenmiş.

” Bak sözümde durdum ve sana söylediğim gibi çok güzel bir geyik getirdim, çabuk kuyruğunu yakala kaçmasın” diye söylemiş.

Yengeç Tilkinin suyun içindeki etli kuyruğunu kıskacıyla öyle bir sıkmış ki, canı çok acıyan Tilki hızlıca ormana doğru kaçıp giderken yengecide kendisiyle beraber sürüklemiş.

Tilki ve yengeç yaptıkları haksızlığın cezasını böylece çekmişler, karga ise rahat bir şekilde yıkanıp suyunu içtikten sonra yuvasına geri dönmüş.

Eğitici çocuk masalları arasında bulunan karganın oyunu masalını beğendiğinizi umarız. Bu güzel çıtı pıtı hanım masalıda ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Parmak Kız Masalı
Parmak Kız Masalı
Pembe Kulak Masalı
Pembe Kulak Masalı
Gurultucu Cocuk Masallar
Gürültücü Çocuk Masalı
Zürafa Zambi Masalı
Zürafa Zambi Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.