Elma Ağacı Ve Çiftçi Masalı

Elma Ağacı Ve Çiftçi Masalı

Abone Ol google news

Çiftçi ile Ağaç Masalı‘nda çocukluk yıllarında sürekli altında oynadığı, çoğu hayvana ev sahipliği yapan elma ağacını kesme isteği üzerine çitçinin yaşadıklarını konu edinen güzel bir Ağaç hikayesi. İyi okumalar.

Evvel zaman içinde etrafının ormanlarla kaplı olduğu köyün birinde bir çiftçi yaşıyormuş, çiftçinin kendisine ait olan çiftliğinde çeşitli meyve ağaçları olduğu gibi eski bir elma ağacı da vardı.

Çiftçi daha çocukken, zamanının büyük bir bölümünü bahçelerinde bulunan elma ağacının gölgesinde oynayarak geçirirmiş.

Çiftçi küçükken o elma ağacı bir sürü  meyve verirken zaman geçtikçe elma ağacı da yaşlandığından tekrar eskisi gibi meyve vermesinin mümkün olmayacağını anlamıştı,  o yüzden kendisine mobilya yaptırmak için ağacı kesmeye karar vermişti.

Küçükken zamanının çoğunu o ağacın tepesinde geçirdiğini bir anda unutmuştu, şimdilerde ise elma ağacı küçük hayvanlara ev sahipliği yapıyormuş, orada sincaplar, serçeler ve bir sürü kuş ve böcek yaşıyormuş.

Ertesi günün sabahı çiftçi ağacı kesmek için baltasıyla birlikte ağacın altına gelmişti, baltasını eline alarak ağaca vurmaya kalkıştığını gören tüm hayvanlar telaşlanmaya ve korkmaya başlamışlardı. Hepsi birlik olarak çiftçiye evlerini yıkmaması için;

Yalvarırcasına lütfen bu ağacı yani evimizi kesmeyin, hatırlar mısınız siz küçükken, bu ağacın altında hep oynardınız,  bu ağaç, bizim evimiz olduğu gibi sizin de eviniz gibiydi, bu elma ağacını keserseniz gidecek bir evimiz olmadığından evsiz kalacağız.  

Çiftçi, hayvanların kendisine yalvarmalarına hiç aldırış etmeden ağacı kesme kararını yerine getirmek için tekrar baltayı kaldırınca hayvanlar arasında kargaşa büyümüş.

İçlerinden bir sincap hüngür hüngür ağlamaya başlamış, ardından “Lütfen benim ve çocuklarımın yuvasını yıkmayın.” demiş.

Kuşlar da çiftçiye yalvarmaya başlamış, çekirge ise çiftçinin ayaklarına dolanarak evlerinin yıkmamasını söylemiş.

Tüm bunlar yaşanırken çiftçi çocukluğunu ve  beraber oynadığı hayvanları unutmuş, baltasını ağaca vurmaya başlamış, ne pahasına olursa olsun evlerini korumak isteyen hayvanlar çaresiz kalmışlar.

Çiftçi, hayvanları dinlemeyerek çocukluğunda oynadığı elma ağacını parçalamaya devam ederken bir anda parlak bir şey görmüş, bu parlayan şeyin bal dolu bir kovan olduğunu anlamış.

Balı parmağın ucuyla alarak tatmış, bir anda balın tadıyla içindeki o küçük çocuğu uyandırmış. O anda çocukluk anılarını hatırlayan çiftçi, haykırarak;

 “Bu balın tadı harika, çocukluğumda yediğim o güzel ballar gibi!” demiş.

Çiftçinin durduğunu gören hayvanlar sevinç ve şaşkınlık içerisinde çiftçiyi izliyorlardı, biraz geçtikten sonra çiftçiyle tekrar konuşmaya başlamışlar.

Arı, ona her zaman en güzel ve tatlı bir bal vereceğini söylemiş, sincap, en güzel kuruyemişleri onunla  paylaşacağını söylemişti.

İkna olan çiftçi baltasını yere bırakmıştı,  çünkü ağacın çocukken olduğu gibi kendisine pek çok fayda sağladığını ve bir sürü güzel hayvana ev sahipliği yaptığını düşünmüş sonrada hayvanlara;

“Artık bu ağacı asla kesemeyeceğime dair söz veriyorum, hepinizden yaptıklarım için özür diliyorum, bu  ağaç sizindir huzur ve uyum içinde yaşayabilirsiniz. ” demiş.

Tüm hayvanlar çiftçiye teşekkür ederek, mutlu bir şekilde yuvalarında yaşamaya devam etmişler.

Bu güzel Ağaç Hikayesini beğendiğinizi umarız. Başka bir güzel Uyuyan Güzel Masalı da ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Alibaba Kırk Haramiler
Alibaba Kırk Haramiler Masalı
Rüzgaroğlu Masalı
Rüzgaroğlu Masalı
Rumpelstiltskin Masalı
Rumpelstiltskin Masalı
Kral ve Ayakkabıları Masallar
Kral ve Ayakkabıları Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.