Keloğlan ve Çilli Tavuk Masalı

Keloğlan ve Çilli Tavuk Masalı

Abone Ol google news

Keloğlanın rüyasının konu edindiği eğlenceli ve çocukları mutlu edecek bir masal olup, her yaştan çocuk için uygundur okuyan ve dinleyenler kısaca:

  • Güzel vakit geçirecek
  • Onları düşünmeye sevk edecek
  • Hayal dünyası gelişecek

Keloğlan ve Çilli Tavuk Masalı

Bir zamanlar keloğlan isminde zeki ve sıcak kanlı bir delikanlı yaşarmış. Bu delikanlı tanıştığı kişilerle hemen kaynaşır onlarla kolay dostluk kurardı.

Herkes tarafından çok sevilen Keloğlan’ın tek eleştirilen yönü tembelliğiydi. Hiç ama hiç çalışmaktan hoşlanmayan biriymiş.

Anası ona ne zaman bir iş yapması gerektiği konusunu açarsa, hemen bir bahane uydurur, anası ona kızınca da onunla bir süre karşılaşmamak için oraya buraya saklanır dururmuş.

Günlerden bir gün bahçedeki ağacın altında  yere uzanmış, hayaller kurarken bir çocuk:

“Hey  keleşoğlan, garip anasını üzen oğlan, diye bağırmış. Uzandığı yerden doğrulan Keloğlan etrafına bakınmış, kimseyi göremeyince de tekrardan uzanmış, bir süre sonra uzandığı yerden uykuya dalan Keloğlanrüya görmeye başlamış.

Rüyasında etrafın ağaçlarla kaplı olduğu bir yolda yürüyormuş, biraz yol gittikten sonra bir tavukla karşılaşmış,

Tavuk; Ah, ah Keloğlan başıma gelenleri bir bilsen, gerçi olup bitenleri bilmiyorsun, ben önce istersen sana anlatayım diyerek, tilkilerin kümeslerinin etrafında nasıl gezindiklerini anlatıp, durmuş.

Keloğlan tamda ona yardım etmek istediğini söylerken, uyanmış… Gözlerini açınca, Çilli Tavuklarının göbeğinin üzerinde öylece oturduğunu görmemiş mi? Onu tuttuğu gibi götürüp kümesin içine koymuş.

Çilli Tavuk daha önce kendisini seven Keloğlan’ın yaptıklarına şaşırmış ama Keloğlan gördüğü rüyanın etkisinde olduğu için tilkinin çilli tavuklarını götüreceğini düşünüyormuş.

Birkaç gün geçtikten sonra tekrar aynı rüyayı gören Keloğlan, uyanır uyanmaz kümese giderek Çilli Tavuğu yakaladığı gibi odasına götürerek yatağında yatırmaya başlamış.

Anası tavuğu Keloğlanın yatağında olduğunu görünce pek kızmış, ne işi varmış tavuğun yatakta, Keloğlan gözlerini ne zaman kapasa tilkinin tavuklarını kaçırdığını görüyormuş. Bu duruma dayanamayınca  tilkiyi ziyaret etmeye karar vermiş.

Tilki Keloğlan’ı “Ooo hoş geldin sefalar getirdin Keloğlan içeri girsene” demiş. Tilkinin yuvasına girince neredeyse bütün köyün çalınan tavuklarının orada olduğunu görmüştü.

Tilki yine bir plan peşindeymiş ama keloğlanın ne kadar zeki biri olduğunu bilmiyordu. Tilkinin yuvasında biraz oturan Keloğlan kalkmak için müsaade istemiş ama tilki  hiç ona izin verir mi? Onun planı keloğlanı bir kafese tıkmakmış.

Keloğlan bir hamle yaparak duvarda asılı duran meşaleyi aldığı gibi kel kafasına tutmuş, onun ne yaptığını anlamaya çalışan tilkinin ona bakarken gözleri kamaşmış.

Keloğlan bunu fırsat bilerek hemen yuvadan çıkmış. Tilki ise bir süre sonra onun yuvada olmadığını görünce, elinden kaçırdığını anlamış.  Keloğlan ise onu atlatmanın sevinciyle köye dönerek, köylüye çalınan tavukların sebebini anlatmış.

Köylülerle birlikte tilkinin yuvasına gitmişler, köylüleri gören tilki korkuyla yuvasını terk ederek hızlıca kaçmış. Bir daha da onu o bölgede gören olmamış.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Kısa Kulaklı Tavşancık Hikayesi
Kısa Kulaklı Tavşancık Hikayesi
Tavşan İle Kaplumbağa Hikayesi
Tavşan İle Kaplumbağa Hikayesi
Çalışkan Pastacı Masalı
Çalışkan Pastacı Masalı
Komik Ağaç Masalı
Komik Ağaç Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.