Pamuk ile Tekir Masalı

Pamuk ile Tekir Masalı

Abone Ol google news

Pamuk Kahvaltı salonunda, Tekir ise Börekçi salonunda garson olarak çalışıyordu. Her sabah erkenden kalkan iki arkadaş Kedi, uyanır uyanmaz hazırlanarak işe giderlerdi. Akşam olmadan önce ikiside eve gelip, yemeklerini yedikten sonra Tekir bir süre odasını toplar sonra salona geçerken Pamuk ise odasını hiç toplamaz öylece salonda oturup, cips kasesini eline alıp televizyon izlermiş.

Çalıştıkları iş yerindede Tekir çok düzenli çalışırken, Pamuk eşyaları öylece etrafa bırakır çok düzensiz çalışırmış.

Zaman zaman Tekir “Pamuk, odanı hiç temizlediğini ve elbiselerini toparladığını hiç görmedim. Her gün sadece 10 dakikalığına odanı temizleyip, kıyafetlerini düzenlemelisin. Öyle dağınık bir odada nasıl yaşayabiliyorsun. Her zaman çalışkan ve düzenli biri olmanın faydasını görürsün.” Dermiş. Ama Pamuk arkadaşının sözlerini pek umursamaz. Kendi kendine “Zaten gün boyunca patronum Domuz beni çok yoruyor birde eve gelip, çalışamam. Hem odamı toparlasam da yarın yine dağılacak” diye düşünürmüş.

Günler bu şekilde geçip giderken Pamuk odasını o kadar çok dağıtmıştı ki, tüm kıyafetleri birbirine karışmış ne elbiselerinin nede çoraplarının yerini biliyormuş.

Bir sabah erkenden uyanan Pamuk farklı renklerdeki çorapları farkına varmadan giyerek ise gitmişti. Kahvaltı salonuna gelen müşterilerin kendisine bakıp bakıp güldüğünü görünce, şaşırmıştı.

Hemen patronunun yanına giden Pamuk “Bu müşteriler niye öylece bana bakıp gülüyorlar.” Diye sormuş.

Domuz “Off Pamuk off çoraplarına baksana, demek oluyor ki, evinde de burada olduğu gibi her şeyi etrafa savuruyorsun, Tombi gün boyunca etrafa düzensiz indirdiğin tabakları topluyor. Artık o da bende senin bu düzensizliğin yüzünden çok yorulduk.” Demiş.

Hemen sandalyede oturup ayaklarına bakan Pamuk ayaklarındaki çorapların birinin kırmızı diğerinin ise yeşil olduğunu görünce çok utanan Pamuk koşarak eve gitmiş.

O an ilk defa odasının çok dağınık olduğunun farkına varmıştı. Hemen arkadaşı Tekirin odasına bakmış. Odası tertemiz ve derli topluydu.  Tekrardan kendi odasına geçerek öylece oturup düşünmeye başlamış.

Bir süre sonra eve gelen Tekir, arkadaşının erkenden eve geldiğini görünce hemen onun yanına giderek “Pamuk, bir şey mi oldu. İşten erken gelmişsin.”

Pamuk başına gelenleri üzgün bir şekilde arkadaşına anlatmış. Sonrada keşke bende senin gibi düzenli ve çalışkan biri olsaydım. O zaman Tombi arkamdan bulaşıkları toplamaz ve müşterilerde bana gülmezdi.” Demiş.

Tekir ” Beraber odanı temizleyip kıyafetlerini düzenlememizi ister misin?”

“Evet” demiş Pamuk sevinçle. İki arkadaş o gece geç saatlere kadar Pamuk’un odasını temizleyip, tüm kıyafetlerini düzenlemişler.

Pamuk ilk defa odasını öyle temiz ve düzenli olduğunu görünce çok sevinmişti. Arkadaşına teşekkür eden Pamuk o günden sonra arkadaşı Tekir gibi eve gelir gelmez, odasına gider önce odasını toplar sonra televizyon izlemeye salona giderdi.

Bu güzel Pamuk ile Tekir Masalı da burada son buldu. Başka Ezop Masalları ile buluşmak üzere hoşçakalın.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Üç Evlat Masalı
Üç Evlat Masalı: Öğretici Masallar
Tuzlu Deniz Masalı
Tuzlu Deniz Masalı
Minik Ninni Perisi
Minik Ninni Perisi
Yalnız Adam Masalı
Yalnız Adam Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.