Robin Hood Hikayesi

Robin Hood Hikayesi

Abone Ol google news

Robin Hood Hikayesi ‘nde halkın gönlünde yer edinmiş zenginden alıp, fakire veren halk kahramanı başından geçenleri konu edinen macera dolu güzel ve etkileyici Klasik Masal. İyi Okumalar.

Robin Hood Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde Sherwood ormanının derinliklerinde Robin Hood adında genç bir adam yaşıyordu.

Adı Robin olan bu genç yaşadığı çevrede bulunan soyguncular tarafından kandırıldıktan sonra artık bir daha aldatılmamaya yemin ederek, zenginlerden alıp fakirlere dağıtmaya başladı.

Kısa zamanda ünlenen Robin Hood’u yakalamak için Nottingham şehrinin ileri gelenleri bir  toplantı düzenlemişler.

Toplantıda Robin Hood’un ele geçirmek için nasıl bir strateji uygulamaları gerektiği konusunda epey bir süre konuştuktan sonra, onu yakalayana ödül verilmesine karar kılınmıştı.

Ertesi sabah bir tellal ile şehirde yaşayan bütün insanlara Robin Hood’u yakalayana ödül dağıtılacağı duyurulmuştu.

Gel zaman, git zaman derken günler günleri kovalamış ama bir türlü onu yakalayan hiç kimse olmamıştı.

Robin Hood’un etrafında ise ona sadık ve onun için kendilerini feda edebilecek yalnızca birkaç adamı bulunmaktaydı. Bunlar onun sözünden hiç çıkmazlardı.

Robin Hood’un adamları şehirde tanınmadıklarından halkın arasına kolaylıkla karışıp elde ettikleri bilgileri hemen Robin Hood’a ulaştırırlardı.

O günde başına konulan ödül olayını da tez zamanda ona ulaştırdıklarından Şerif’in onu yakalama planlarına karşı her zaman tedbirli davranıyordu.

Şehirdeki düzenbaz zenginler, Sherwood Ormanı’ndan geçmekten  korkuyorlardı. Çünkü Robin Hood’un onlara saldırarak mallarını alıp fakirler dağıtacağını bildiklerinden sürekli tedirginlik içerisinde bir yaşam sürüyorlardı.

Robin Hoodun yakalanmaması üzerine bir araya gelen zenginler onu yakalaması için Kraldan yardım istemeye gittiler.

Kral ile konuştuktan sonra Robin Hood’u yakalaması için bir gurup asker gönderme tekliflerini kralda kabul etmeyince şehre geri dönen zenginler şerifle beraber tekrardan planlar kurdular.

Planlarında, Nottingham’da bulunan en iyi ok atıcısını seçmek için bir yarışma düzenlenecekti. Böylece o yarışmaya Robin Hood gibi iyi bir ok atıcısı karşı koyamazdı. O geldiği zaman etrafta bulunan nöbetçiler onu ​​hemen yakalayacaktı.

Tellal aracılığıyla 3 gün sonra yarışma düzenleneceği haberini dört bir yana duyurdular.

Robin Hood’un sadık adamları kurulan tuzağın farkındaydılar. Bu yarışmanın onu tuzağa çekmek için düzenlendiği haberini hemen ona ulaştırmışlardı.

Robin adamlarını dinlemiyordu, her ne sebeple olursa olsun, o yarışmaya katılmayı kafasına koymuştu.

Yarışma günü gelip çatmıştı, günün ilk ışıklarıyla beraber yarışma için tüm hazırlıklar yapılmıştı. Şehirde yaşayan halkın neredeyse büyük bir çoğunluğu o yarışmayı izlemek için alana toplanmıştı.

Yarışmacı olarak da yalnızca 10(on) kişi  vardı. Şerif koruma görevini verdiği gardiyanlardan birini yanına çağırtarak onun kulağına fısıltıyla, Robin’in gelip gelmediğini sordu.

Gardiyan: “Hayır, daha gelmedi. Robin’in saçları kırmızı renkte ama şuan burada bulunan yarışmacılarımızın hiçbiri kırmızı saçlı değil.” demiş,

Şerif, korkmuş olmalı ki gelmedi diye düşünmüş. Biraz daha bekledikten sonra yarışmanın başlaması için talimatını verdi.

Yarışmacılar arasında yeşil kıyafetleri giyinmiş olan Şerif’in adamı William, son tura kalmıştı.

Sonuncu tura gelmişlerdi, son turda ok atma yarışmasını kim kazanırsa, kendisine birincilik ödülü için altın kaplama bir ok ve Nottingham’da en iyi atıcı olma unvanı verilecekti.

Son okun atma zamanı nihayet gelip çatmıştı. William oku nişan alarak hedefe doğru fırlattı ok hedefin merkez noktasına çok yakındı.

Bu atıştan sonra  Şerif ayağa kalkarak william’ı ayakta alkışlamaya başladı ardından da ona “Tebrik ederim William en iyisi sensin çok iyi bir atış.” demiş

Bu sırada halk arasında bulunan yeşil kıyafetleri giyinmiş bir adam uzaktan öyle bir ok fırlattı ki hedefin merkez noktasının tam ortasına isabet etti.

O anda kalabalık halk hep birden tezahüratlar etmeye başlamıştı ki, bu yeşil adam, Şerif’in oturduğu yerin sağında ve solunda bulunan ve boş olan sandalyeye doğru da iki ok daha fırlattı.

Şerif orada sıkışmış ve hayrete düşmüştü. O halkın arasında okları fırlatan yeşil giyinmiş olan adam, Robin Hood’dan başkası değildi.

Şerif korkuyla siyah peruğunu çıkartarak oklara hedef olmamak için kendini yere atarak, yuvarlana yuvarlana duvarın yanına giderek aşağı atladı. Atına bindikten sonra “Çabuk olun ve onu yakalayın, bu Robin Hood” diye bağırdı.

O kadar çok korkmuştu ki hemen oradan kaçtı. Kalabalığın arasında kaybolan Robin’i yine yakalamayı başaramadılar.

Bir efsane olan Robin her zaman halkın gönlünde kendisine yer edindirmişti…

Robin Hood hikayesi kısa Özeti

‘Robin, gayet iyi ok kullanabilen bir gençtir. Kendisine sadık arkadaşlarıyla ormanda yaşayan Robin Hood Zenginden aldıklarını fakir halka dağıtırdı.

Bu durumdan rahatsız olan zenginler Sherwood Ormanı’ndan geçmekten  korkuyorlardı. o nedenle Robini yakalatmak için her türlü planı yapıyorlardı.

Robinin zaafını bilen şerif okçuluk yarışması düzenleyerek tüm halkı davet etmiş adamlarını da her yere yerleştirmişti.

Şerifin tuzağını bilen robin ise bile bile o yarışmaya gitmiş ve halkın arasında attığı oklarla şerifin tüm planlarını bozarak yine kendinden söz ettirmeyi başarmıştı.

Sık Sorulan Sorular

  • Robin Hood Kimdir: İngiliz halk hikâyelerinde oldukça bilinen bir hayduttur. Onun hakkındaki birçok kaynak, Fulk Fitzwarin adındaki bir Norman soylusunun o dönemin kralı olan John’a karşı koyması üzerine, bir haydut olmasına sebep olduğu yönündedir.
  • Robin hood gerçek mi: İngiliz halk hikâyelerinde yaygın olarak bahsedilen 1200’lü yıllarda yaşadığı varsayılan gerçek olan bir hayduttur.

Robin Hood Hikayesi ’ni okurken güzel bir şekilde eğlendiğinizi umarız diğer masallarımız için, En güzel Masallar sayfamızı inceleyebilir dilerseniz Kurşun Asker Masalı ‘nı okuyabilirsiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

İki Güvercin Çocuk Hikayeleri
İki Güvercin Hikayesi
Maymunla Tilki Masallar
Nemrudun-Hikayesi
Nemrudun Hikayesi
Güllü Köy Masallar
Güllü Köy Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.