Tembel Traktör Masalı

Tembel Traktör Masalı

Abone Ol google news

Bir zamanlar küçük bir köyde geçimini çiftçilik yaparak sağlayan bir karı, koca yaşarmış. Bu karı kocaya çiftçinin ailesinden tembel mi tembel birde Traktör miras olarak kalmıştı.

Çiftçi ekim zamanı geldiğinde Tembel Traktöre her ne kadar tarlayı sürmesi gerektiğini söylese de, Traktör tembellik yaparak o Tarlayı sürmeye gitmiyordu. Çaresiz kalan Çiftçi Tembel Traktörden ümidini kesmiş ve o sene Tarlasını ekmemişti.

Günler bu şekilde geçip giderken daha önceki yıllarda ellerinde kalmış ekinlerle geçimini sağlayan bu karı kocanın ekinleri, Tarlayı ekerlerse ekinler yetişene kadar ancak onlara yetermiş. O yüzden tarlasının sürülme vakti geldiğinde,  Tembel Traktörün yine tarlalarını sürmeyeceğini bilen Çiftçi akşam yemeğini yedikten sonra oturduğu yerde düşünmeye başlamış.

Çiftçinin o dalgın hali eşinin dikkatinden kaçmamıştı. Eşi “Ahmet efendi, ilk defa seni böyle dalgın görüyorum. Bir problem mi var” diye sormuş.

Çiftçi “Geçen sene Tarlayı ekemedik, bu senede tarlayı ekemezsek evin ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağız.”

Eşi “Aslında bir yolu var. Nasıl olsa bu Traktör işimize yaramıyor. Neden onu satıp yerine tarlamızı sürecek başka bir traktör almıyoruz. ” Demiş

Bu fikir çiftçinin de hoşuna gitmiş ancak o Traktör aile yadigârı olduğundan onu satmayı hiç düşünmemişti. Bir süre düşündükten sonra “En iyisi senin dediğini yapmak.” Diyerek yerinden kalkmış, sonrada ” Sabah erkenden Traktörü pazara götürüp satarım.” Diyerek yatmaya gitmiş. 

Çiftçi ve karısının tüm konuşmalarını işiten traktör ne yapacağını şaşırmıştı. Erkenden yatan çiftçinin karısı ise hala yatmamıştı. Bahçedeki sesleri işiten kadın Traktörün bahçenin etrafında dolaştığını görünce “Sana ne oldu, niye öyle dolaşıp, duruyorsun?” diye sormuş.

Tembel Traktör Masalı

Traktör yıllardır o ailenin yanında, yan gelip, yatmış hiçbir iş yapmamıştı. Ama sahibinin pazarda kendisini satacağını işittiğinden beri ne yapacağını şaşırmıştı. Çiftçinin karısına “Ne olur beni satmayın! Yıllardır yanınızdayım. Başka bir yere gidemem.” Demiş.

Kadın “Tamam da, senin gibi traktörlerin hepsi bu vakitlerde durmadan tarla sürüyorken, senin tembelliğin yüzünden geçen sene tarlamızı ekemedik, bu senede aynısını yaparsan. Bizler o tarlayı nasıl ekeceğiz.” Demiş.

Traktör yaptığı tembelliğin nelere mal olduğunu anlamıştı. Hemen o gece tarlaya giderek sabaha kadar durmadan sürmeye başlamıştı.

Sabah erkenden kalkan Çiftçi bahçede Traktörü göremeyince eşini uyandırarak ona “Hanım bizim Traktör bahçede yok, nereye gitmiş.”

Eşi “Ahmet bey sen yattıktan sonra onunla biraz konuştuk, o da bizden ayrılmak istemiyor. Belkide Tarlayı sürmeye gitmiştir.” Demiş.

Hemen Tarlaya doğru giden çiftçi, tarlanın yanına vardığında, tembel traktörün tarlayı sürdüğünü görmüştü.

Hayretler içerisinde kalan Çiftçi Traktöre “Demek çalışmak isteyince tarlayı sürebiliyor musun?”

Traktör “Ne olur beni başkasına satmayın.”

Çiftçi “Zaten bende seni başkasına satmaktan yana değildim. Ama bizim bütün geçim kaynağımız bu tarla, bu senede sürülmeseydi aç kalırdık.” Demiş.

Tembel Traktör o gece boyunca durmadan çalışınca, çalışmanında tadına varmıştı. Çünkü tembel tembel oturunca onun da canı çok sıkılıyormuş. Ama çalışınca zamanın nasıl geçtiğini anlamamıştı. O günden sonra tembellik yapmayan Traktör çiftçi ailesi ile beraber bir ömür mutlu bir yaşam sürmüş. Çiftçi ise onu hiçbir zaman satmamış

Bu güzel Tembel Traktör Masalı da burada son buldu. Başka Araba Masalları ile buluşmak üzere hoşçakalın…

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Kralın Yeni Giysileri
Kralın Yeni Giysileri: Kral Çıplak Masalı
Aç Gözlü Çoban
Aç Gözlü Çoban
Kısa Kulaklı Tavşancık Hikayesi
Kısa Kulaklı Tavşancık Hikayesi
Beyinsiz Geyik ile Tilki Masalı
Beyinsiz Geyik ile Tilki Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.