Tembel Kız Masalı: Türk Masalları

Tembel Kız Türk Masalları

Abone Ol google news

Tembel Kız Masalı, Çocuk masalları okuma sitemize çok güzel yeni bir masal daha ilave ettik. Oldukça ve anlamlı Masal ile keyifli dakikalar geçireceksiniz…

Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde, küçük bir kasabada bir karı koca yaşamaktaymış. Bu karı kocanın yıllar sonra bir kızı olmuş. Bu kız, el üstünde tutularak el bebek gül bebek büyütülmüş fakat hiçbir iş öğrenmemiş.

Onun için herkes ona “Tembel Kız” diye hitap edermiş, bu kız o kadar çok tembelmiş ki, çoğu zaman yerinden kalkmaya bile üşeniyormuş. O sebeple anne ve babası onun için bir gelberi yaptırmışlardı. Tembel Kızda oturmuş olduğu yerden işlerini gelberi ile yapmaktaymış.

Gün gelmiş Tembel kız evlilik çağına ulaşmıştı, Anne ve  babası ona talip olan bir avcıyla evlenmesine müsaade etmiş.

Günler bu şekilde geçip giderken bir gün avcı avda bir ördek vurarak eve getirmiş, ördeği iyice temizledikten sonra pişmesi için ateşe koymuş, sonrada tekrardan ava çıkmak için hazırlanmış ve karısına

“Karıcım ateşin üzerine ördeği koydum sana zahmet bakta yanmasın.” demiş.

Tembel Kız,

“Olur bakarım” demiş,  fakat hiç yerinden kalkmamış bile,  birkaç saat sonra bir dilenci kapılarını çalmış, kapıyı açan  Tembel Kız’a

“Hanımım Allah rızası için bana biraza yiyecek verir misin” demiş. Tembel kız da

“Yan tarafta mutfağımız var  geç de oradan al” cevabını vermiş.

Dilenci şaşkınlıkla  mutfağa girmiş, bakmış ki ocağın üzerinde ördek pişiyor, ördeği aldığı gibi torbasına koymuş. Tencerenin içerisine de ayaklarındaki kirli  çarıkları koymuş sonrada Tembel Kız’ın yanına gelmiş.

“Bak hanımcığım, biraz ekmek aldım Allah senden razı olsun, şimdi sana güzel bir türkü söyleyeyim de yoluma devam edeyim.” demiş ve türküyü söylemiş.

Senin o gaga benim torbanın içinde

Benim pis çarığım senin çorba içinde

Sen öylece yat kaba yatak yorgan içinde

Ben yiyecem o güzel gagayı orman içinde

Dilenci türküyü söylemiş sonrada çekip gitmiş  ama tembel kız o türküye hiç anlam verememiş, biraz sonra, kızın avcı kocası eve gelmiş.

 “Karıcım acıktım Ördek pişti mi? demiş.

Karısı başına gelenleri kocasına  anlatmış, bak bana bir de güzel türkü söyledi,  bir anlam veremedim sana deyiverem demiş.

Türküyü söyleyince avcı durumu çakmış ve mutfağa gidip bakmış ki ördek yok, karısına kızarak bir daha öyle yapmaması için epey nasihat etmiş.

Yaptığı tembelliğin sonunda aç kalan Tembel kız o gece sabaha kadar düşünmüş ve bir daha tembellik yapmayacağına dair kendisine söz vermiş, o günden sonrada çok çalışkan bir kadın oluvermiş.

Bu masal da ilginizi çekebilir: Aslan İle Sivrisinek Masalı

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Örümcek Adam Masalı
Örümcek Adam Masalı
Ayşe Fatma Kuzular Masalı
Ayşe Fatma Kuzular Masalı
Nasreddin Hoca ve Eşeği Masalı
Nasreddin Hoca ve Eşeği Masalı
Kuğu Gölü Balesi Hikayesi
Kuğu Gölü Balesi Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.