Açgözlü Fare Masalı

Aç Gözlü Fare Masalı

Abone Ol google news

Açgözlü Fare Masalı ‘nda beraber kış için aldıkları yağ kabını, kedinin haberi olmadan yiyen farenin başına gelenleri konu edinen güzel bir Fare Masalı. İyi okumalar.

Bir zamanlar bir şehrin dışında kedi bir fare ile tanışır ve fare ile beraber arkadaş olup,  beraber bir evde kalmaya karar verirler.

Kedi, ‘kış mevsimi için ortak bir karara varmalıyız, yoksa aç kalabiliriz ayrıca her yere girmeye çalışmamalısın, yoksa orada kurulu tuzaklardan birine yakalanabilirsin.” diyerek arkadaşına öğütler vermeye başladı.

Bir sonraki gün beraberce bir yağ kabı satın alırlar, fakat  o kabı nereye koyacaklarını bilmiyorlardı

Epey bir süre düşündükten sonra, kedi: ‘o yağ kabını saklamak için kiliseden daha iyi bir yer düşünemiyorum, çünkü kimse oradan almaya cüret edemez. Gel biz en iyisi kilisede bulunan sunağın altına saklayalım. İhtiyacımız olduğu vakit gidip oradan alırız.” demiş

Fakat farenin bir süre sonra canı o yağ  kabını çekmeye başladı. Hemen Kediye “ben sana bir şey söylemek istiyorum; kuzenimin küçük bir yavrusu oldu, onu ziyaret etmeye gitmem gerekiyor, müsaade edersen ben gideyim, sen buralara göz kulak ol”

 Kedi ise; “Peki ama yolda yemek için güzel bir şeyler bulursan, beni de unutma” demiş.

Farenin söylediklerinin hiçbiri doğru değildi; çünkü onun kuzeni yoktu. Hemen kiliseye giderek çömleği aldı ve yalamaya başladı. Sonrada şehre doğru yürümeye başladı, yorulunca da bir kenarda dinlenmeye başlamış. Aklına yağ kabı geldiğinde dudaklarını yalamaya başladı.

Akşam olunca eve dönen  fareye kedi “sen yine buradasın, güzel ve mutlu bir gün geçirmiş gibisin’ demiş.

Fare, ‘Her şey çok güzel bir gündü’ diye cevap verdi.

Kedi “Yavruya hangi ismi koydular?” sorusuna,  fare ” şey , şey top kapalı!’ diye cevap verdi.

Kedi ‘Top kapalı mı?  bu çok tuhaf bir isim değil mi? Dedikten sonra fareye birtakım sorular sormaya başladı.

Birkaç gün sonra fare, yeniden kuzenini ziyaret etme isteğini ve eve göz kulak olmasını söyleyince, ona güvenen kedi gitmesine müsaade etti.

Bir zaman sonra yine fare gitmek istedi ve kediye ‘ aslında güzel olan her şey üçüncüye güzelliğini yitirir’ gitmeme müsaade edeceksin değil mi?’ dedi.

Farenin evde olmadığı günlerde kedi, evi temizliyor farenin gelmesini bekliyordu. Açgözlü fare yağ kabını yalayarak tamamen boşaltmıştı, bu sefer eve erken dönmedi.

Günler bu şekilde geçip giderken kış mevsimi gelip çatmıştı, dışarıda yiyecek bir şeyler bulunmayınca, Kedi fareyle beraber verdikleri kararı  düşünerek şöyle dedi.

“Gizlediğimiz yağ kabını alalım.”  fare ise şüphe uyandırmamak için ona ‘Evet’ dedi.

Beraber yağ kabını koydukları yere gittiklerinde yağ kabının orada olduğunu görmüşler ama içi boştu.

Kedi, ‘Şimdi senin gitmelerini anladım, sen kuzeninin yanına değilde yağ kabındaki yiyeceği yuttun.’

Fare, ‘Sen ne diyorsun yok öyle bir şey, kedi “tek kelime dahi söylersen arkadaşlığımız biter?’ diye bağırdı, Korkan  fare tek kelime bile etmeden hemen oradan uzaklaştı.

Bir daha da bir kediyle arkadaş olmadılar, fare ise aç gözlülüğünün bedelini kiliseden çıkar çıkmaz çatıdan üzerine düşen taşla sakat kalarak ödedi, artık ona yardım edecek kimse yoktu.

Açgözlü Fare Masalı ‘nı okurken eğlendiğinizi umarız. Bu güzel Obur Kaplumbağa Masalı da ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Davulcu Masalı
Davulcu Masalı
Büyülenmiş Prenses
Büyülenmiş Prenses
Hansel ve Gretel Masalı
Hansel ve Gretel Masalı
Kurt Baba Masalı
Kurt Baba Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.