Balkız Masalı

Balkız Masalı

Abone Ol google news

Bir zamanlar Balkız isminde sıcakkanlı bir prenses yaşarmış. Sarayda çalışan hizmetkarlardan tutunda, muhafızlara kadar herkese karşı çok kibar davrandığından hepside onu çok severmiş.

Balkız sarayda çok eğlenceli vakitler geçirir mutsuzluğun ise ne olduğunu bilmezmiş. Günler haftaları haftalar ayları, aylar yılları kovalamış. Balkız büyüyüp genç ve güzel bir prenses olmuştu.

Onun güzelliğini işiten beyler, şehzadeler, Padişahın huzuruna çıkıp, Balkız ile evlenmek istediklerini söylemişler. Ama Padişah hepsine de, bu kararı verecek olanın kızı olduğunu söyleyip, Balkızı çağırarak ona fikrini soruyormuş.

Çok kibar biri olan Balkız, hepsini de kibar bir şekilde geri çeviriyormuş. Aradan günler geçmiş sürekli onu istemek için birilerin saraya gelmesinden rahatsız olan Padişah, kızınında fikrini aldıktan sonra tellallar aracılığıyla duyurular yapmış.

“Duyduk duymadık demeyin. Padişahımız önümüzdeki ayın başında sarayda bir yarışma düzenleyecektir. Her kim bu yarışmayı ve Balkız Sultanı ikna etmeyi başarırsa, kızını onunla evlendirecektir.” Diye ülkenin dört bir yanında duyurular yapılmış.

Bu duyuruyu işiten evlenme çağına gelmiş gençler, merakla yarışma gününün gelmesini beklemişler. Günler çabucak geçmiş ve yarışma günü gelip çatmıştı.

Saray yarışmaya katılmak isteyen gençler ile dolmuştu. İçlerinde Bey oğulları da çobanlık yapan delikanlılar da, vardı. Hiçbir ayrım yapılamadan hepsinin yarışmaya katılmasına izin verilmişti.

Yarışma Padişahın gençlere seslenişinden sonra başlamış.  İlk yarışma dayanıklılık üzerineydi. Omzuna bir koyun alan gençler koşmaya başlamış. Bitiş çizgisine ulaşan ilk yirmi kişi, bir sonraki yarışmaya katılmaya hak kazanmıştı.

İlk yarışmayı kazanan yirmi kişinin arasında Mehmet isminde bir çobanda varmış. Mehmet ve diğer yarışmacılar bu sefer güreşe tutuşmuşlar.

Mehmet’in de içinde olduğu on yarışmacı rakibini yenmişti. Biraz dinlendikten sonra bu sefer on kişi kendi aralarında güreşe tutuşmuş ve geriye beş yarışmacı kalmıştı.

Mehmet de bu beş talihlinin arasında bulunuyordu. Diğerleri gibi üzerinde güzel ve pahalı giysiler olmasa da, Mehmet akıllı, iyi kalpli ve yiğit bir delikanlıydı.

Kısa bir süre sonra beş talihliyi tebrik eden Padişah “Artık kararı kızım Balkız verecek.” Dedikten sonra beş talihli sırasıyla Balkız ile görüşmeye başlamış.

Balkız yanına gelen delikanlılara sorular sorduktan sonra onlara teşekkür ederek diğer kişi ile konuşmaya başlamış.

Mehmet hariç diğer talihliler, Balkızı ikna edememişti. Mehmet ise kibar ve doğal bir şekilde davranarak Balkızın gönlünü çoktan kazanmıştı.

Balkız, kim ile evlenmek istediğini babasına söyledikten sonra Padişah bu yarışmayı kazananın Mehmet olduğunu söylemiş.

Düğün hazırlıkları bittikten sonra dillere destan bir düğünle evlenen Mehmet ile Balkız bir ömür mutlu bir yaşam sürmüş.

Sizlerde Masal Sitemizde bulunan anlamlı masallar okuyarak  eğlenmek ve güzel zaman geçirmek ister misiniz. Hikaye okuma sayfası’nı takip etmeyi unutmayın. Hoşçakalın.

Bu Masallarda ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Keloğlan Açıl Sofram Açıl
Keloğlan Açıl Sofram Açıl
Masal Otobüsü Düt Düt
Masal Otobüsü Düt Düt
Keloğlan Sütçü ve Değirmenci
Keloğlan İle Değirmenci Masalı
Güvercin Hikayeleri
Beyaz Güvercin Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.