Yaramaz Maymun Masalı

Yaramaz Maymun Masalı

Abone Ol google news

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde yüksek tepelerin ardında kocaman bir orman varmış.

Ormanda yaşayanlar arasında öyle bir dayanışma varmış ki, kimin yardıma ihtiyacı olsa o anda orada bulunanlar yardıma koşar birbirlerine karşı her zaman kibar davranırlarmış.

Ancak içlerinde bir Maymun varmış ki, diğerlerinden çok farklıymış. Hiç kimseye yardım etmediği gibi sırf eğlence olsun diye yaramazlık yaparak herkese zarar verirmiş.

Orman sakinleri hep, “Biraz daha büyürse nasıl olsa düzelir.” Diye söylenir onun yaramazlıklarını görmezden gelirlermiş.

Yine bir gün Kuzu ile Su aygırı kurumak üzere olan ağaçlara kova ile su taşımaktaydılar. Onları gören Maymun, beklemeye başlamış. Bir süre sonra Kuzu “Ben çok yoruldum. Biraz dinlendikten sonra kalan ağaçları sulasak olur mu?” demiş.

Su Aygırı “Tabiki olur, büyük meşe ağacının gölgesi gayet serin olur. Hadi oraya gidelim.” Demiş.

Kuzu ile Su Aygırı su kovalarını gölün kıyısında bırakarak Meşe ağacının altında dinlenmeye gitmişler. Bu durumu fırsat bilen Maymun ellerini birbirine sürerek “İşte aradığım fırsat, bunlara bir şaka yapayım da biraz güleyim.” Demiş kendi kendine, sonra da kovaların altında küçük küçük bir sürü delik açarak ağacın arkasına geçip, onları izlemiş.  

Bu arada iyice dinlenen Kuzu ile Su Aygırı kovaları Gölün suyuna daldırarak doldurduktan sonra kurumak üzere olan ağaçlara doğru gitmişler. Sohbet ede ede gittiklerinden kovadaki suyun alttan döküldüğünün farkına bile varmamışlardı.

Ağaçların yanına vardıklarında kovada su olmadığını görünce önce şaşkınlıkla birbirlerine bakmışlar. Kuzu “kovadaki su dökülmüş.” Demiş.

Su Aygırı hemen kovayı kaldırarak yakından bakınca kovanın altında bir sürü delik açıldığını görmüş. “Evet, çünkü kovanın altını delmişler. Bu işi yapsa yapsa Yaramaz Maymun yapar.” Demiş.

Yaramaz Maymun ise ağacın arkasında fısır fısır gülüyor. Kendince eğleniyormuş. İyice güldükten sonra onlara gözükmeden uzaklaşmış.

Ertesi gün uykudan uyanır uyanmaz dışarı çıkan Maymun, kendine yeni bir eğlence arıyormuş. Bu sefer Sincap, Tilki ve Köpeğin kimsenin ayağına batmaması için yoldaki dikenleri topladıklarını görmüş. Onlara fark ettirmeden onların toplayıp, kenara koydukları dikenleri arkalarından giderek tekrardan yola atmaya başlamış.

Epey bir temizlik yaptıktan sonra sohbet ede ede geri dönen üç arkadaşın da ayağına diken batınca, Tilki “Biz bu dikenleri temizlememişiydik. Sanki birileri arkamızdan yolun kenarına koyduğumuz tüm dikenleri tekrardan yola atmış.”

Köpek “Bu işi yapsa yapsa yaramaz Maymun yapar.”

Sincap “Aslında bu yaptığı ilk yaramazlık değil ki!”

Tilki “Aslında bugün şenlik alanında orman sakinlerinin katılacağı büyük bir toplantı yapılacak biz niye o toplantıya katılıp, olup biteni anlatmıyoruz.” Demiş.

Köpekte, Sincapta Tilkinin fikrinin beğenmişti. Hemen meydana doğru gitmişler. Meydana vardıklarında oradakilere, başlarına gelenleri anlattıklarında, Yaşlı Kaplumbağa “ Yaramaz Maymun’a yapılan tüm uyarılara rağmen herkese zarar vermeye devam ediyor.  Artık ona bir ders vermenin zamanı geldi.” Dedikten sonra Maymun’un yakınlarda kendilerini izleyebileceğini düşünerek kısık ses ile oradakilere planını anlatmaya başlamış.

“Yaramaz Maymun Pasta yemesini çok seviyor. Biz içinde karın ağrısı yapan ilacın olduğu güzel bir Pasta yapıp buraya getireceğiz. Biraz oyalandıktan sonra da bahaneler öne sürerek meydanı boşaltacağız.” Demiş.

Bu plan herkesin de çok hoşuna gitmişti. Ertesi gün yaptıkları pastayı meydana indiren orman sakinleri, sırasıyla bir bahane uydurarak meydandan ayrılmışlardı.

Yalnız kalan Kaplumbağa kendi kendine “Aslında benim de işim vardı. Ben buraya gelene kadar kimse pastaya karışmaz.” Diye sesli söylenerek meydandan ayrılmış. O da diğerleri gibi bir ağacın arkasına giderek gizlenmiş.

Bu arada meydanda kimsenin kalmadığını gören Yaramaz Maymun “Demek kimse pastaya karışmaz. Ben şu pastayı mideme indireyim de görsünler.” Diyerek pastayı yemeye başlamış.

Çok geçmeden şiddetli karın ağrısı çeken Maymun “İmdat, imdat yardım edin.” Diye bağırmaya başlayınca meydana toplanan Orman sakinleri “ Yaramazlığın sonunda neler oluyormuş. “ diye söylemişler.

Şiddetli karın ağrısı çeken Maymun “Ne olur bana yardım edin, bir daha yaramazlık yapmam.” Diye yalvarınca, Kaplumbağa ona ağrıyı kesecek ilacı vermiş.

İyi bir ders alan Yaramaz Maymun bir daha yaramazlık yapmamış. Ve bu güzel Masal da burada son bulmuş.

Bu Masalda ilginizi çekebilir.

Maymun Peri Masalı

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Kırmızı Başlıklı Kız Masalı
Kırmızı Başlıklı Kız Masalı Oku
Pembe Kulak Masalı
Pembe Kulak Masalı
Kibar Prens Masalı
Kibar Prens Masalı: Faydalı Masal Oku
Yaramaz Sincap Masalı
Yaramaz Sincap Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.