Bamsı Beyrek Hikayesi

Bamsı Beyrek Hikayesi

Abone Ol google news

Bir gün Bayındır Han’ın Oğuz beylerini davet ettiği bir şenliğe katılan tüm beyler bir taraftan sohbet ederken, diğer taraftan da yiyip, içip eğleniyorlarmış.

Tüm beylerin keyfi yerindeyken bir tek Büre Beyin hiç keyfi yokmuş. Ona sorunun ne olduğunu soranlara “Benim de bir oğlum olsaydı. Sizler gibi onunla böyle karşılıklı otursaydık ne güzel olurdu.” Demiş.

Bütün Beyler, o anda Büre Bey’in de bir oğlu olması için dua etmeye başladılar. O zamanda beylerin yaptığı dualar da, Beddualar kabul oluyormuş.

Bu sırada Bican Bey’de bir kızının olması için beylerden dua etmelerini isteyince, bu sefer onun içinde dua etmişler.

Beyler duasını bitirdikten sonra Bican Bey “ Hepiniz şahit olun. Eğer Allah bana bir kız çocuk, Büre Bey’e de bir erkek çocuk verirse onlar beşik kertmesi olacak. ” demiş.

Bir süre sonra Büre Beyde, Bican Beyde çocukları olacağı müjdesini almışlar.

Günler çabucak geçip, giderken Büre Beyin bir oğlu, Bican beyin de bir kızı olmuştu. İkisi de çocuklarını çok seviyor. İyi birer savaşçı olarak yetiştiriyormuş.

İki çocukta büyümüştü. Büre Bey oğlu yiğit bir delikanlı, Bican beyin kızı ise güzeller güzeli bir genç kız olmuştu.

Büre Bey, oğlunun 20. yaş gününe az bir süre kala, eşi benzeri olmayan hediyeler getirmeleri için Bezirganı bir Kervan ile gönderir.

Bu arada oğuzlarda, erkekler ismini yaptığı yiğitlikle aldıklarından, Büre Beyin yiğit oğlunun hala ismi konulmamıştı.

Aradan bir yıl gibi bir süre geçtikten sonra Büre Beyin istediği hediyeleri getirmek için gönderilen Kervan,  hediyeler ile Obaya doğru giderken saldırıya uğramışlar. O sırada onlara yakın olan Büre Beyin oğlu, kervanı yağmacılardan kurtarmış.

Onu tanıyamayan bezirgân ve diğerleri ona bu kervandan ne istersen alabilirsin deyince, Yiğit delikanlı At ile Atın eyerindeki kılıç ve yayı almak istediğini söyledi. Bezirgan da, “Hayır onları alamazsın.” Deyince

Yiğit Delikanlı “Neden ki, siz bana ne istersem alabileceğimi söylediniz.”  Demiş.

Bunun üzerine Bezirgan onların Büre Bey’in oğluna alınan hediyeler olduğunu söyleyince, Yiğit delikanlı “Demek bunları babamın bana hediyesi, en iyisi onları babamın bana vermesi.” Diye düşündükten sonra Bezirgana  “Bir şey istemiyorum. Hadi varın gideceğiniz yere.” Diyerek yanlarından ayrılmış.

Kestirme yollardan obaya giderek babasının yanında oturmuştu. Çok geçmeden kervanda obaya varmıştı.

Hemen hediyeleri alarak beyin yanına giden Bezirgan, kendilerini kurtaran yiğidi beylerinin yanında oturduğunu görünce Beye, kervana saldıran eşkıyaları ve kendilerini kurtaranın da yanında oturan yiğit olduğunu söylemiş.

İşittiklerine çok sevinen Büre Bey, hemen Dede Korkut’u Obaya davet etmiş. Obaya gelen Dede Korkut o yiğide Bamsı Beyrek adını vermiş.

Gel zaman git zaman derken evlenme çağına gelen Bamsı Beyrek ile Bican beyin kızı Banu çiçek ormanda avlanırken tesadüfen karşılaşmışlardı.

İkiside vurulan Avın kendilerinin olduğunu iddia etmişler. Sonra da o avı elde etmek için güreşmişler. İkiside güçlü olduklarından birbirlerine karşı üstünlük sağlayamamışlardı.

Bu arada ikiside Beşik kertmeleri olduğunu biliyor ancak daha önce hiç birbirlerini görmediklerinden birbirlerinin beşik kertmeleri olduklarını bilmiyorlarmış.

Bir süre sonra kendilerini tanıtınca, birbirlerinin beşik kertmesi olduğunu anlamışlardı. Bunu fırsat bilen Bamsı Beyrek kızın yanağından öpmüş. Utanan Banu çiçek de hemen oradan uzaklaşmış.

Obaya dönen Bamsı Beyrek babasına beşik kertmesi ile evlenmek istediğini söylemiş. Ancak Banu Çiçeğin kardeşi, baş belası olan Deli Karçar olduğundan ve kız kardeşini isteyenlerin hepsini öldürdüğünden Banu çiçeği istemesi için Dede Korkut’u Bican Beyin obasına göndermişler.

Dede Korkut zor da olsa Bican Beyin obasına giderek Banu Çiçeği Bamsı Beyreğe istemiş. Bican Bey, Büre Beyin oğluna kızını istemesine o kadar çok sevinmişti ki, hemen kızını verdiği söylemiş. Ama oğlu Deli Karçar’ın yine bir delilik yapacağından da çok korkuyormuş.

Dede Korkut, Deli Kaçar’ın isteklerini yerine getirerek onu da ikna etmeyi başarınca, düğün hazırlıklarına başlamışlar. 

Bir gün Bamsı Beyrek obanın yakınındaki dere kenarında uyurken, Banu çiçekte gözü olan Yaltacık Bamsı Beyrek’in orada yalnız olduğunu, oğuz düşmanlarına bildirerek, onun düşman tarafından esir alınmasını sağlamış.

Banu çiçek ile evlenmek isteyen Yaltacık, her şeyi biliyor ama kimseye bir şey söylemiyordu. Büre Bey, her yerde oğlunu aratmış ama hiçbir yerde bulamamıştı.

Bamsı Beyreğin kaybolmasına üzülen Banu Çiçek, günlerce onun geri dönmesini beklemiş ama bir türlü geri gelmemişti. 

Kız kardeşinin üzülmesine ve Bamsı Beyrek’i beklemesine üzülen Deli Karçar, tüm oğuzlara “Kim Bamsı Beyrek ile ilgili bir haber getirirse ona hediyeler vereceğini, eğer öldüğü haberini getirirse de kız kardeşi ile evlendireceği” haberini salmıştı.

Bunu fırsat bilen Yaltacık çalıların arasında gizlediği Bamsı Beyrek’in kanlı gömleğini obaya götürerek herkesi onun öldüğüne inandırmış.

Yaltacık ile Banu çiçeğin düğün toyunun kurulduğu gün esir tutulduğu kaleden kaçmanın bir yolunu bulan Bamsı Beyrek, ozan kılığına girerek kendini tanıtmadan Obaya dönmüş.

Obaya giren Bamsı Beyrek, Yaltacığı yakalayarak yaptıklarının bedelini ona bir bir ödetip, intikamını almış. Sonrada Banu çiçek ile evlenerek bir ömür mutlu bir yaşam sürmüş.

Dedem Korkut ise ona sürekli dualar etmeye devam etmiş.

Kam Büre Beg Oğlu Bamsi Beyrek Hikayesinin, Destanının Özeti (Dede Korkut Hikayeleri)

Bayındır Han’ın tüm Oğuz beylerini davet ettiği bir şenliğe katılan oğuz beyleri çocuklarıyla birlikte gelmişlerdi. Tüm beylerin yanın çocuklarının olduğunu gören Büre Bey çok üzülür. Durumu öğrenen Oğuz beyleri, onun bir oğlu, Bican Bey’in ise bir kızı olması için dua ederler. Ve Bican Bey ile Büre Bey çocukları daha doğmadan onları beşik kertmesi yaparlar.

İkisinde çocukları olur, evlenme çağına gelirler. Büre Beyin yiğit oğlu bir kervanı yağmacılardan kurtardıktan sonra “Bamsi Beyrek” adını alır.

Banu Çiçekle düğün hazırlıkları yapıldığı esnada düşman tarafından esir alınır. Banu Çiçek’in abisi Deli Karçar, kim Bamsı Beyreğin öldüğünü kanıtlarsa kız kardeşini onunla evlendirileceğini ilan edince Yalancı oğlu Yaltacık Bamsı Beyrek’in kanlı gömleğini götürüp, herkesi onun öldüğüne ikna ettirilince Banu Çiçek Yaltacık’a verilir.

Düğün olduğu gün esir olduğu kaleden kaçan Bamsı Beyrek, yaltacıktan öcünü alarak Banu çiçek ile tekrar evlendirilir.

Bamsı Beyrek Hikayesi İle İlgili Merak Edilen Sorular

Bamsı Beyrek hikayesinin konusu nedir?

Oğuzların duasıyla doğan iki beyin çocukları olan Bamsı Bey ile Banu Çiçeğin, av esnasında karşılaşıp, güreşmesi ve birbirinden etkilendikten sonra tanışıp, beşik kertmeleri olduğunu öğrenmesi, düğün günü kaçırılan Bamsı Beyreğin, bir süre sonra geri dönerek, düşmanlarını saf dışı bırakıp, tekrardan evlenmelerini konu edinen güzel bir Dede Korkut Hikayesi.

Bamsı Beyrek hangi destan?

Dede Korkut Hikayeleri içerisinde bulunan Kam Büre Beg Oğlu Bamsi Beyrek Destanı.

Bamsı gerçekte kimdir?

Bamsı Beyrek, Dede korkut hikâyeleri içerisinde yer alan Salur Kazan’ın en yakın arkadaşlarından biridir. Ayrıca Oğuz beyleri içerisindeki en yakışıklı dört kişiden biri olduğu söylenir. Bamsı Beyrek ismine Dede Korkut hikâyeleri haricinde diğer destanlarda da rastlanır. Oğuzların içerisinde bulunduğu savaşların anlatıldığı bu hikâye içerisinde Bamsı Beyrek’in arkadaşı tarafından ihanete uğrayarak düşman tarafından kaçırılmasından da bahsedilir.

Bamsı Bey nasıl öldü?

Aslında tam olarak nasıl öldüğü bilinmiyor. Ama Aruz Koca’nın Beyrek’i yaraladığı düşünülmektedir

Tepegöz Hikayesi de ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Deli Dumrul Hikayesi
Deli Dumrul Hikayesi
Boğaç-Han-Hikayesi
Boğaç Han Hikayesi
Poseidon Yunan Mitolojisi
Poseidon Yunan Mitolojisi
Siyah Pantolon Hikayesi
Siyah Pantolon Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.