Ders Çıkarılacak Dil Hırsızı Hikayesi

Ders veren hikayeler

Abone Ol google news
Ders Çıkarılacak Dil Hırsızı Hikayesi

Yaşanmış ders verici hikayeleri okuyarak hayattan ders çıkarmak istiyorsanız bu hikayeyi mutlaka okuyun.

6 yaşına gelmiş bir çocuk komşunun bahçesine gizlice girerek kümesteki yumurtaları çalıp, eve götürür. Onu gören annesi yumurtaları nerden getirdiğini sorunca, çocuk komşunun bahçesinden çaldığını söyler.

Annesi ise yumurtaları çocuğun elinden aldıktan sonra “Benim akıllı ve becerikli oğlum, aferin sana.” diyerek başını okşar.

Çocuk güzel bir şey yaptığını zannederek artık her gün, komşuların bahçesine girerek çaldığı yumurtaları eve getirir.

Bir gün, iki gün derken  aradan yıllar geçer. Bu çocuk yumurtayla başladığı hırsızlığı ilerletir. Artık, Tavuk, horuz, hindi, kuzu, koyun ve inek derken değerli ne görürse çalmaya başlamış.

Günler hırsızlık yaparak geçip, gitmiş ve bu çocuk büyüyünce o çevredeki bir numaralı hırsız ve eşkıyalarından biri olmuştu.

Artık bu eşkıyaya hiç kimse bir şey demeye cesaret edemez olmuştu.  Hırsızlık, adam yaralama, adam kaçırma derken bir gün büyük bir cinayet işler.

Tez zamanda yakalanan bu adam mahkemeye çıkarılınca hakim işlediği suç dolayısıyla onu idama mahkum eder.

O anda oğlunun idam hükmünü dinleyen anne, mahkeme salonunda, saçını başını yolar. Ve başlar feryad etmeye. “Aman hakim bey, ne olur birtanecik oğlumu bağışlayın. elinizi, ayağınızı öpeyim, ne olur, bilmeyerek suç işlemiş. Ne olur onu idam etmeyin. Bu hayatta ondan başka hiç kimsem yok.”  diye yalvarır durur.

Hakim kadını susturduktan sonra idam mahkumu adama sorar “Son bir isteğin var mı?”

Eskiden beri bir gelenek haline gelmiş olan idam mahkûmlarının son istekleri yerine getirilirdi.

O yüzden bu hırsıza da son isteği sorulur. İdam mahkumu genç “Evet var hakim bey, şu dünyadaki son isteğim anacığımın o mübarek ve tatlı dilini öpmektir. Ne olur müsaade edinde annemin dilini öpeyim.”der.

Hâkimin izniyle idam mahkumun isteğini yerine getirilmek üzere annesinin yanına götürülür.

Annesi  “Benim bahtsız evladım demek dilimi son bir defa öpmek istiyorsun? Diyerek ağzını açıp dilini uzatır.

Hırsız evlat, annesinin dilini öyle bir ısırdı ki, adamın dişleri annenin dilini bıçak gibi keser ve annenin dili pat diye yere düşer.

Mahkeme salonunda bulunan kişiler, “vah vah, ne olacak ki, hem hırsız hem eşkiya işte. İşlediği bunca cinayet ve hırsızlık yetmiyormuş gibi bir de öz annesinin dilini de kopardı zalim.” derler.

İdam edilecek genç adam. “Sizler hiçbir şey bilmeden öyle boş yere konuşmayınız. Şuan benim burada idama mahkum edilmemin asıl sebebi o kopardığım dilden dolayıdır. Artık koptu ya, benim için yeter.” der.

Salondakilerin hepsi suskundu ve hayretler içinde mahkum genci dinliyorlardı. “Ben daha 6 yaşındayken hırsızlık yaparak komşuların yumurtalarını çalıp getirdiğimde. “Şu dilini kopardığım annem, hep  bana aferin sana becerikli oğlum der ve başımı okşar ve öperdi.

Eğer o zamanlarda bana kızıp, beni dövseydi. Yaptığım şeyin kötü bir şey olduğunu bana söyleseydi. Yaptığımdan dolayı beni cezalandırsaydı.  Bugüne kadar o kadar insanın canını yakmaz ve şuan idama mahkum edilmezdim. İşte annemin o dili varya o dil beni mahvetti. Mahvetti diyerek yerine oturdu.

Başka etkileyici hikayeler okumak istiyorsanız Ders veren hikayeler bölümüne bakabilirsiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Nemrudun-Hikayesi
Nemrudun Hikayesi
Sihirli-Cakil-Taslari-Kisisel-Gelisim-Basari-Hikayeleri
Sihirli Çakıl Taşları: Kişisel Gelişim Başarı Hikayeleri
Kral Midas Hikayesi
Kral Midas Hikayesi
Hz.-Musa-Ve-Coban-Hikayesi
Hz. Musa Ve Çoban Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.