Begil Oğlu Emre Mücadelesi Dede Korkut Hikayesi

Begil Oğlu Emre'nin Mücadelesini Anlatan Dede Korkut Hikayesi

Abone Olgoogle news

Gürcistan sınırına yerleşen Begil’in bir süre sonra yaralanmasını fırsat bilen düşmanların kendisine saldırması üzerine yiğit oğlu Emren’in vermiş olduğu kahramanca mücadeleyi anlatan Dede Korkut masalıdır.

Zamanında yiğitliğiyle düşmanlarının yüreğine korku salan Bayındır Han’a Gürcistan’dan haraç olarak bir çomak, bir  kılıç ve bir at gönderilmişti. Gelen o haracın çok az olduğunu düşünen Bayındır Han, onları yiğitlere, beylere hediye etmek için yetersiz olduğu söylemiş.

Dede Korkut ise Bayındır Han’a üç haracın da sadece bir yiğide verilmesi gerektiği yönünde ona akıl vermiş. O da Dede Korkut’un önerisi üzerine haracın hepsini Begil adlı yiğide vermiş.

Haraçları alan Begil, birkaç gün sonra Gürcistan sınırına giderek oraya yerleşmiş.

Oğuz’a geldiğinde Kazan Bey ile karşılaşmış, kazan bey Begil’e avda hünerli olduğunu; ancak bu hünerinin ise atına bağlı olduğunu söylemiş. Begil, Kazan bey’in sözlerine çok kızmış ve o sebeple oğuzlara baş kaldırmak istemiş ama eşi onu sakinleştirerek bu fikrinden vazgeçirmiş ve biraz kafasını dinlemesi için ava göndermiş.

Ava giden Begil, av sırasında sağ uyluğunu kırmıştı. Bu durumunu bir süre herkesten gizlemişlerdi. Ancak  yaralı olduğunun ortaya çıkması üzerine bu zayıf halini fırsata çevirmek isteyen düşmanlar hazırlık yaparak Oğuzun üstüne yürümüş.

Begil ise oğlu Emren’e düşmanla savaşması emrini vermiş. Emren o kadar güçlü bir yiğitmiş ki Allah ona kırk er gücü vermiş, böylece düşmanlarla karşılaşınca zekası ve yiğitliği ile düşmanı bozguna uğratarak bir daha geri dönmemek üzere geri göndermiş.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Benzer İçerikler

Korsan Masalı
Korsan Masalı
Sihirli Nar Hikayesi
Sihirli Nar Hikayesi
Kürşat ve Kırk Çerisi
Kürşat ve Kırk Çerisi
Sihirli Çan Masalı
Sihirli Çan Masalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.