Birlikten Kuvvet Doğar Hikayesi Oku

Birlikten Kuvvet Doğar Hikayesi Oku

Abone Ol google news

Çiftçi babanın son demlerinde çocuklarına birlik ve beraberliğin önemini göstermek için onlara verdiği dersi anlatan çok güzel çocuk masalı. Her yaştaki çocuk için uygundur… İyi okumalar.

Birlikten Kuvvet Doğar Hikayesi oku

Genellikle çoğu yerden işittiğimiz birlikten kuvvet doğar atasözünün anlamı şöyle; Birlik ve beraberlik içerisinde yapılmakta olan işler daima iyi neticeler verir. Sıkıntılı durumlar dahi birlik olunduğunda kolayca halledilebilir.

Bir zamanlar vefat etmek üzere olan yaşlı bir çiftçi, bu dünyadan ayrılmadan önce çok sevdiği beş çocuğuna hayat ile ilgili unutamayacakları bir ders vermek istemişti.

Çiftçi ertesi günün sabahında çocuklarını yanına çağırtmış. Çocukları babasının yanına geldiklerinde baba en büyük oğluna kesilmiş dal parçaları getirmesini istemiş.

Büyük oğlu dal parçalarını getirince, yaşlı çiftçi oğullarına: “Hepiniz o dal parçalarından birer tane alın,” Demiş. Geriye kalanları ise elinde birleştirerek  iple sıkı bir şekilde bağlamış.

Yaşlı çitçi bu sefer evlatlarına “Elinizdeki o dalları kırmayı deneyin.” Demiş.

Beş kardeş de kolaylıkla ellerinde olan dal parçasını kırmışlardı. Kardeşler babalarının ne yapmaya çalıştığına bir anlam verememişlerdi. Bu sefer yaşlı çiftçi iple bağladığı dal parçalarını en büyük oğluna uzatarak “Bunu kır bakalım.” Demiş.

Büyük oğlu, o dal parçalarını kırmak için her ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir türlü kıramamış.

Diğer çocuklar da o dal parçalarını sırasıyla kırmayı denemişler ama hiçbiri kırmayı başaramamış. Yaşlı çiftçi, tebessüm ederek “Görüyorsunuz değil mi? Dallar bir araya gelince hiçbiriniz o dal parçalarını kıramadınız. Eğer sizler de daima bir arada kalır ve hep beraber hareket ederseniz. O zaman her güçlüğün üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.”

“Ama kırdığınız o tek parça dal gibi ayrı ayrı olursanız, o zaman ufak bir sorunda bile dağılır gidersiniz.” Demiş ve bir süre duraksadıktan sonra sözlerine devam etmiş.

“Benim sizlerden son isteğim, yapacağınız her işte birlikte hareket ederek birbirinize destek olmanızdır.” Demiş ve bütün çocuklarına sarılarak öpmüş.

Bu masal ile çocuklarımız neler kazanacak

  • Çocuklarımız birlik ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu anlayacak.
  • Kardeşler birbirlerinin değerini anlayacak.
Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Tilki ile Pelikan Kuşu
Tilki ile Pelikan Kuşu Masalı
Hoşaf Masalı
Hoşaf Masalı
Küçük Kurbi Masalı
Küçük Kurbi Masalı
Anlamlı Güzel Hikayeler
Anlamlı Güzel Hikayeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.