Çiçek Satan Kızın Hikayesi

Çiçek Satan Kızın Hikayesi

Abone Ol google news

Bir zamanlar küçük bir şehirde hasta annesiyle beraber yaşayan Esma isminde küçük bir kız varmış.

Esma çok düşünceli bir kız çocuğuymuş. Annesinin tüm yiyeceği ona yedirmesi onun dikkatinden kaçmamıştı.

Esma her sorduğunda da Annesi “Ben biraz önce yedim, tokum.” Diyordu.

Hasta olan annesinin günlerdir evde yattığını bilen Esma, evde çok az bir yiyecek olduğunu, onuda annesinin kendisine verdiğini anlamıştı.

Esma “Anneciğim, biliyorum ki, sağlığın çalışmana engel oluyor. Müsaade edersen ben çalışmak istiyorum.” Demiş

Annesi daha önce hep kızının çalışmak istemsine karşı çıkıyordu. Ama artık eve birazda olsa para gelmezse geçinemeyeceklerini anlamıştı. O yüzden bu sefer “Olur kızım ama senin yaşındaki bir kız çocuğuna kim iş verir ki?”

Esma “Ben yapacak iş buldum bile, Halime Teyzenin çiçeklerini satacağım.” Demiş

Annesi birazda olsa rahatlamıştı. Halime hanım onun en yakın arkadaşıydı. “Tamam, kızım ama lütfen Halime Teyzeni üzecek şeyler yapma olur mu?” Diye tembihledikten sonra kızının başını okşayarak odasına gitmiş.

Sabah erkenden kalkan Esma “Doğruca Çiçekçiye giderek, deste deste hazırladığı çiçekleri sepetine koyarak sokağın başına gitmiş.

O gün akşama kadar sokağın başında duran Esma sadece bir gül satabilmişti. Akşam olmadan çiçekleri dükkana bıraktıktan sonra kazandığı parayla da biraz ekmek ve peynir alıp eve gitmişti.

Ertesi sabah tekrardan kalkıp,  çiçekçiye giderek sepetine koyduğu çiçekleri satmaya başlamıştı.

O esnada oradan geçen yaşlı bir adam “Merhaba çiçekçi kız, bu yaşta senin okulda olman gerekmiyor mu?” Diye sormuş.

Esma çok sıcakkanlı biri olduğundan, hemen Kibar bir şekilde adama niçin çiçek sattığı anlatmış. Yaşlı adam çiçekçi kız ile biraz sohbet ettikten sonra tüm çiçekleri satın alarak yoluna devam etmiş.

O günden sonra çoğu kişi tarafından çiçekçi kız diye tanınan Esma’nın dürüstlüğü ve kibarlığı dolayısıyla herkes çiçek almak için onun yanına gidiyor. Hem onunla sohbet ediyor. Hemde Çiçek alıyordu.

Bir gün, iki gün, üç gün derken aradan haftalar hatta aylar geçmişti. Çiçekçi kız çok güzel paralar kazanıyordu. Kazandığı paralarla annesini hastaneye götürerek onu tedavi ettirmişti.

Annesi sağlığına kavuşur kavuşmaz kızına “Benim güzel kızım, benim artık sağlığım yerinde, artık seninde okulunu aksatmadan okuluna devam etmen gerekiyor. O yüzden yarından itibaren ben Halime Teyzenin yanında çalışmaya başlayacağım, sen de okula gideceksin.”demiş

Annesinin sözünden hiç çıkmayan Esma “Tamam anneciğim. Sen nasıl istiyorsan öyle olsun.”demiş sevinçle çünkü o da okula giymeyi çok istiyormuş.

Okuluna kaldığı yerden devam eden çiçek satan kız, okulu birincilikle bitirerek, büyük bir şirkette yönetici olmuş ve bir ömür annesiyle mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmüş.

Bu çiçek satan kızın hikayesi de burada son bulmuş. Hoşçakalın

Bu masalda ilginizi çekebilir.

Cin Ali Masalı

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Sağır Kurbağa Hikayesi
Sağır Kurbağa Hikayesi
Elma Ağacı Ve Çiftçi Masalı
Elma Ağacı Ve Çiftçi Masalı
Bıcırık Todi Masalı
Bıcırık Todi Masalı
nasrettin hoca masalı
Nasrettin Hoca Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.