Cin Ali Masalı

Cin Ali Hikayesi

Abone Ol google news

Günlerden bir gün Ali isminde çok zeki, uyanık ve bir o kadarda dürüst bir çocuk yaşarmış.

Ali o kadar çok dikkatliymiş ki, onu tanıyanlar, cin gibi bir çocuk diye söylenirlermiş. 

Ali’nin o dikkatli halleri herkesin kendisini taktir etmesine sebep olduğundan, artık Ali derken onun hangi Ali olduğunu belirlemek için herkes ona Cin Ali diye hitap edermiş.

Bir sabah uykudan kalkan Cin Ali, yataktan çıkar çıkmaz elini ve yüzünü yıkadıktan sonra mutfakta kahvaltı hazırlayan annesinin yanına giderek ona “Günaydın anneciğim.”

“Günaydın Alicim.”

“Anneciğim yardıma ihtiyacın var mı?

 “Hayır, teşekkür ederim oğlum.” Demiş annesi.

Cin Ali yemek masasının üzerinde oturarak sessizce annesinin, kahvaltıyı hazırlamasını beklemiş. Masaya kahvaltılıklar indirildikten sonra, yemeğe başlamadan önce dua edip, sonra kahvaltısını yapan Ali “Anneciğim her şey çok güzeldi. Ellerine sağlık.”

Annesi “ Afiyet olsun oğlum.” Demiş.

Sofradan kalkan Ali, hemen ilk önce ellerini yıkamış sonrada dişlerini fırçaladıktan sonra annesinden müsaade isteyerek arkadaşlarıyla oynamak için parka doğru giderken yolda karşılaştığı tanıdıklarına saygıyla selam vererek yoluna devam etmiş.

Bir süre yürüyen Ali en sonunda parka varmıştı. Ama parka daha hiçbir arkadaşı gelmemişti. Etrafa bakınan Ali, bir kedinin miyavladığını duyunca sesin geldiği yere gitmiş. Çam ağacının gölgesinde durmuş bir kedinin ayağının kanadığını görünce çok üzülmüştü.

Hemen parkın köşesindeki Bakkala giden Ali “Merhaba Osman amca parkta ayağından yaralı bir kedi var. Onun yarasını saracağım bir şey var mı? Birde kedi için bir süt alayım.” Demiş.

Bakkal hemen çekmeceden bir sargı bezi çıkarttıktan sonra dolaptan çıkardığı Sütü de Aliye uzatarak “Bunlar işini görür.” Demiş.

Cin Ali “Teşekkür ederim. Borcum ne kadar.” Diye sormuş.

Bakkal “Alicim, bu seferlik bunlar benden olsun.” Demiş.

Cin Ali ücretini vermek için ne kadar ısrar etiyle yaralı bir kediye yardım ettiği için ondan para almak istemeyen bakkal, en sonunda Aliyi ikna ederek para almamıştı.

Sargı bezini ve sütü alan Ali hemen parka giderek, Kedinin yaralı ayağını sardıktan sonra bir kaba koyduğu sütü kedinin önüne indirmiş.

Bu sırada arkadaşları da gelmişti. Onlarla parkta eğlenen Cin Ali, ara ara saatine bakıyormuş.  Çünkü annesine yalnızca üç saat parkta oynayıp, geleceğini söylemişti.

Üç saatlik sürenin dolmasına az bir süre kala arkadaşlarına “Benim eve gitmem gerekli yarın tekrar görüşürüz.” Diyerek eve gitmiş.

Cin Ali dürüst biri olduğu kadar verdiği sözlerde duran iyi kalpli bir çocukmuş o yüzden herkesin çok sevdiği birisiymiş.

Cin Ali’yi tanıyan herkes onu tüm yaşamı boyunca da taktir ederek çocuklarının da onun gibi olması için hep onu örnek göstermişler.

Bu güzel Cin Ali hikayesi de burada son bulmuş.

Küçük Kızın Hikayesi de ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Açgözlü Adam Hikayesi
Açgözlü Adam Hikayesi
Ağaç Kavunu Masalı
Ağaç Kavunu Masalı
Ağlayan Bulut Hikayesi
Ağlayan Bulut Hikayesi
Sabir-Tasi-Hikayesi
Sabır Taşı Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.