Çocuklar İçin Hikayeler

Çocuklar İçin Hikayeler

Abone Ol google news

Çocuklar için Hikayeler uykudan önce çocukların en çok tercih ettiği sosyal etkinliklerin başında gelmektedir. Bu sebepledir ki, ebeveynler ilk olarak çocuğuna uygun hikayeleri araştırdıktan sonra çocuklarına okumaya başlarlar.

Çocuklar için Hikayelerin önemine geçmeden önce hikayenin tanımına bakalım hikaye, daha önceden yaşanmış olan veyahut ileriki zamanlarda yaşanması mümkün olan olay, durum vb. olguların okuyucusuna haz verecek ve heyecanlandıracak şekilde anlatıldığı kısa edebî yazılara verilen addır.

Hikâyelere baktığımız zaman, insan hayatının bir kısmını yer ve zaman kavramına bağlayarak ele almaktadır. Hikâyelerde bir olay ya da durum mevcut olmaktadır. Bir olay veya durumu bir şahısla veya başka bir şeye bağlayarak olayın meydana geldiği yer ve zaman belirtilmekle beraber sürükleyici ve etkileyici bir anlatımla hikayeleştirilerek karşıdaki kişilere aktarılır.

Hikâyelerin genel yapısına baktığımızda düşündürmekten çok, duygulandırmak ve heyecanlandırmak üzerinde bir anlatım şekliyle anlatılmakta olup, hikayelerin kısa bir şekilde anlatılmasının sebebi olarak gerçek veyahut hayal ürünü bir durumu kısa şekilde anlatarak konu hakkında kişinin dikkatinin tamamının hikayeye vermesini sağlamak olmuştur.

Bazı hikayelerin kısa oluşu, onun yalın bir olay yapısına sahip olması, genelde önemli bir durum aracılığıyla kişinin üzerinde tek ve yoğun bir etki uyandırması ve olayların içerisinde daha az sayıda şahsa ve karaktere yer edinmesi bakımından roman ve diğer anlatı türlerinden bariz bir şekilde ayrılmaktadır.

Hikâyelerin olay eksenli bir yazılı öykü türü olduğu, temelinde var olan bir olayın genellikle yüzeysel olduğu, kişilerin genellikle anılarını biraz değiştirerek veyahut olduğu gibi anlatması üzerine oluştuğu, Hikâyelerin uzun olmayan kısa bir edebiyat türü olması hasebiyle bu tür eserlerde çok fazla detaya girilmez, yalnızca olayın ya da durumun öncesi ve sonrası kişiye sezdirilir. Hikâyeyi okuyan veya dinleyen kişiler düş gücünü kullanarak oradaki kişiler hakkında ya da olaylar ve durumlarla hakkında bir yargılara ulaşabilir.

Ebeveynler çocuğa uygun hikaye arayışını genelde google üzerinden “Masal kitabı Okul Öncesi” veya “5-6 yaş masalları oku” veya “2 yaş uyku Masalları oku” gibi benzer arama terimlerini kullanarak kolaylıkla ulaşabileceği gibi, her türlü hikaye veya masalın yer aldığı sitemiz üzerinden de kolaylıkla istediği türdeki içeriklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Çocukların ruhsal durumuna göre belirleyeceğiniz, çocuğu olumsuz etkileyebilecek türde ve şiddet içeren kelimelerin bulunmadığı içerikleri okumak için mutlaka masallarımıza bir göz atmanızı öneririz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Keloğlan ile Prenses Masalı
Anadolu Türk Masalları
Öğretici Hikayeler
Öğretici Hikayeler
Tavşan İle Kaplumbağa Hikayesi
Eski Masallar
Eski Zaman Masalları
Eski Zaman Masalları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.