Anadolu Türk Masalları

Keloğlan ile Prenses Masalı

Abone Ol google news

Anadolu Türk Masalları günümüzde Türkiye’de okunan ve dinlenen en popüler masallar arasında yer almaktadırlar.

Masal kelimesine bakacak olursak arapça kökenli olan “Mesel” kelimesinden Türkçeye masal olarak geçmiş olan bir kelime olduğunu söylense de, Anadolu’da çoğu zaman “ mesele, matal, metel, hekeya,  hikiya ve nagıl ” şeklinde yaygın bir şekilde bölgeden bölgeye değişik kullanımların da olduğunu söyleyebiliriz.

Türk Masalları Örnekleri incelendiğinde ilk olarak sözlü bir yapıya dayanan masallar 19. yüzyılda yazılı hale getirilmeye başlanılmış olup, ayrıca ilk Türk Masalları için örnek olarak da Billur Köşk Masalı’nı verebiliriz.

Türk Kültürüne ait masallar ‘ın 19. Yüzyıldan sonra gelişme göstererek yayılması ve özellikle de küçük yerleşim yerlerinde yaşlılar tarafından uzun kış gecelerinde ya mum ışığında veyahut gaz lambası ışığı altında oturan çocuklara anlatılmasıyla dahada yaygınlaşmış. Ve çocukların uzun kış gecelerinde yatmadan önce vazgeçilmez aktivitelerinden biri haline gelmiştir.

Türk Masalları okumak için yazımıza tıklayabilir sininiz.

Son zamanlarda yaşanan teknolojik gelişmeler sonucu bu şekildeki masal anlatısı değişkenlik göstermiş olsa da, azda olsa halen yüksek kesimdeki köylerde yaşayan köylerde bu şekilde çocuklara Eski Türk masalları anlatılmaktadır.

Türk Masalları diğer coğrafi bölgelerde yer alan ülkelerdeki masal veya hikayelere nazaran genelde büyük ve ihtişamlı saraylarında oturan padişahlar, şehzadeler ve Sultanları konu edinmekte olup, kültürel yaşam biçimine bağlı olarak da bu kahramanlar değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı zamanlar iyi kalpli fakir kahramanları yaptıkları olağanüstü şeyler veya kendisine yapılan olağanüstü yardımlar sayesinde her zaman mutlu bir sonla en güzel mevkiye veya konuma ulaşırlar.

En Güzel Türk Masalları arasında en yaygın anlatıya sahip olan bir Anadolu çocuğu olan keloğlan Masalları’ nı örnek olarak verebiliriz. Son zamanlarda çeşitliliğin artmasıyla beraber daha fazla örnekte verilebilir. Gökten düşen üç elma, Limon kız ve Yürek Ana gibi…

Masalların birçok örneği ve farklı kategorisi bulunsa da biz coğrafyamıza özgü olanları genel olarak Türk masalları diye adlandırabiliriz.

İlk olarak ortaya çıktığı ortamda şekillenerek ve genelde olağanüstü olayları konu edinilerek anlatılan bu masalların okuyan veya dinleyen herkesin kolay bir şekilde anlaması ve dinleyen kişilerin aklında kalıp, dilden dile dolaşabilmesi için kullanılan cümlelerin anlaşılabilir olması gerekmektedir.  Bu sebeple ana temayı oluşturan kişi veya yazarlar genelde basit kelimeler kullanarak cümleleri oluşturmaktadır.

O yüzden şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Masallar her yaş gurubuna hitap edecek türde oluşturulmuş, genelde gerçek olmayan ortam olay ve kişilerin belli bir düzen içerisinde bir araya getirilerek oluşturulmaktadır.

Okuyan veya dinleyen kişiler için kolaylık olsun diye hem kısa masal hemde uzun masal türleri bulunmaktadır.

Sizlerde en güzel Türk Masalları oku – mak isterseniz. Öncelikle sizlere sitemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Bunu sizlere tavsiye etme sebebimizi ise sitemizi inceledikten sonra kendinizde anlayacaksınız.

Bu Büyükler İçin Hikaye yazımızı da okumak ister misiniz?

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Büyükler İçin Hikaye
Çocuklar İçin Hikayeler
Çocuklar İçin Hikayeler
Çocuklar İçin Masallar
Çocuklar İçin Masallar
Güldürücü Masallar
Güldürücü Masallar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.