Eski Zaman Masalları

Eski Zaman Masalları

Abone Ol google news

Herkesin bildiği gibi dünyada kabul gören bir olgu varki o da Masalların özellikle çocuklar üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğudur. Günümüzde Masal denilince ilk olarak çocuklar aklımıza gelse de, artık büyük yaştaki bireyler tarafından da tercih edilen bir sosyal aktivite olarak da kabul görmektedir.

En Eski Masallar, dünyada en çok tercih edilen masal türlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir terim olup, son zamanlarda en çok tercih edilen ve En Çok sevilen Klasik Masallar olmuştur.

Ülkemizde ise Ninelerimizin anlattığı eski Masallar, eskiden olduğu gibi hala popülerliğini korumakta ve en çok okunan ve dinlenen masallar arasında yer almaktadırlar.

Eski zaman Hikayeleri gerçek anlamda da profesyonel bir şekilde kaleme alınmış, dilden dile kuşaktan kuşağa ana teması çok fazla değişime uğramadan günümüze kadar ulaşmış. Ancak ülkeden ülkeye olay ve zaman kavramları bir kısım değişikliğe uğrayarak, anlatılan ülkedeki kültüre azda olsa uyarlandıktan sonra yayılmaya başlamıştır.

Ünlü masallar arasında bulunan Yaşlıların anlattığı masallar hakkında kısa da olsa bahsetmeden geçmek istemiyoruz.

Anadolu denilince ilk akla gelen Masal türünün başkahramanı olan Keloğlan, Öksüz kız ve kurnaz kurt gibi masallar büyüklerimiz tarafından Köylerde anlatılan masallar arasında yaygın olarak bulunmaktadır.  

Onun haricinde, dünya klasik masalları içerisinde bulunan ve neredeyse her çocuk tarafından bilinen, Külkedisi, kırmızı başlıklı kız ve Bremen mızıkacıları gibi uluslararası edebiyat türünde yazılmış masallar ise hala bütün çocuklar tarafından en çok tercih edilen ve beğenilen masallar arasında en üst sırada yerlerini korumaktadırlar.

Ülkemizde kaleme alınmış olan Eski Türk masalları ise yine ülkemizde en çok tercih edilen masallar arasında olup,  genellikle köylerde anlatın masallar da onlar olmaktadır.

Eski zaman masallarının çok tercih edilmesinin en önemli unsurlardan bir tanesi de her kesime ve her yaşa hitap edecek türde yazılmış bir anonim masal türü olmasından kaynaklanmaktadır.

Masallar ilk zamanlarda her ne kadar sözlü olarak türetilmiş olsalarda, zamanla yazılı hale gelerek edebi türler arasında yerini almıştır. Günümüzde ise bir edebi tür olarak gittikçe yaygınlaşmakla birlikte çok farklı türlerinin oluşmasıyla dahada geniş bir alana yayılmış ve her yaş gurubuna uygun masallar yazılmaya başlanmıştır.

Eski zaman masalları konulu makalemizde burada son buldu. Tekrardan buluşmak üzere hoşçakalın.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

5 Yaş Hikaye Okuma
5 Yaş Hikaye Okuma
Çocuklar İçin Masallar
Çocuklar İçin Masallar
Büyükler İçin Hikaye
Çocuklar İçin Hikayeler
Çocuklar İçin Hikayeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.