Poseidon Yunan Mitolojisi

Poseidon Yunan Mitolojisi

Abone Ol google news

Poseidon, Yunan mitolojisinde denizin, depremin, kuraklığın, Selin, sudaki canlıların, deniz havasının ve atların tanrısıdır. Denizlere ve sulara hakim olduğu, özellikle denizdeki fırtınalara neden olduğu biliniyor. Poseidon ayrıca denizcilerin koruyucusuydu.

Okyanustaki dalgaları yükselttiği ve gelgitlere neden olduğu için Trident, ayrıca dalgaların tepesinden ilk atı yarattığı için at terbiyecisi olarak da adlandırılır. Homeros, çığlıklarının 10.000 kişinin çıkardığı gürültü kadar olduğunu söyler. Genellikle kıvırcık saçlı ve sakallı olarak tasvir edilir.

Poseidon, Rheia’nın oğlu, Zeus ve Hades’in kardeşi. 12 olimposlu tanrıdan biridir. Hem insanlar hem de tanrılar tarafından korkulan bir tanrı olmuştur. Poseidon çok acımasız aksi ve kinci biriydi. Kardeşi hades gibi Poseidon da kendi bölgesini ziyaret eden pek kimsesi olmayan yalnız bir tanrıdır. Olumlu bir özelliği ise babasının aksine Poseidon’un tüm çocuklarını derinden umursadığıdır.

Bir keresinde Poseidon kendisini aşırı yalnız hissettiği bir anda öfkeyle doldu. Fırtınalarını o kadar kuvvetlendirdi ki adeta denizleri ve gökleri birleştirdi. Sonrada hisleri ile mücadele edebilmek için bir eş bulmak üzere yola çıktı.

Yolda altın saçlı ve mavi gözlere sahip olan denizkızı Amphitrite’ye rastladı. Onun o olağanüstü güzelliğiyle büyülenen Poseidon, ona aşık oldu ve evlenme teklif etti.

Yunan deniz Ttitanı okyanus’ un torunu ve kibar deniz tanrısı Nereus’un kızı olan Amphitrite, bekaretini mümkün olan her şekilde korumaya çalışıyordu. Bu yüzden şimdiki doğasını beğenmediğini söyleyerek Poseidon’un teklifini reddetti.

Sonrasında ise ondan kaçmak için Atlas dağlarına yüzdü. Ancak Poseidon kararlıydı. Bu yüzden denizkızını bulmak ve kalbini kazanmak için Yunusların Kralı olan Delfinosu elçi olarak gönderdi.

Yunuslar kralı, Poseidon’u dinledi ve efendisinin aşkını bulmak için uzun ve tehlikeli bir yolculuğa çıktı. Sonunda Denizkızını buldu ve eğer Poseidonla evlenirse Poseidon’ un tüm gücünün dengeleneceğini ve sular dünyasında huzurun geleceğini , ayrıca hiçbir güçlü denizin, bir daha asla denizcilere zarar veremeyeceğini  vaad etti.

Duygulanan Amphitrite pes ederek Poseidon ile evlendi. Poseidon görkemli düğün sonrasında aşırı sevinçliydi ve yardımcısı olan minnetini onun onuruna bir takım yıldızı yaparak ödedi. “Yunus takımyıldızı.”

 Apollodorusa göre çiftin Rodos ve Benthesikyme adında iki süperiz kızları ve vücudunun üst bölümü insan alt bölümü balık kuyruğuna sahip. Triton adında bir oğulları oldu. Poseidon’un birçok sevgilisi ve buna bağlı olarak birçok çocuğu oldu. Aslında bazı kaynaklar Poseidon ile Su Perileri tanrıçalar bölümler arasında en az 30 ilişki olduğunu saymaktadır.

Poseidon, umutsuzca Atina’nın bakire bir rahibe olan Medusayı istedi. Bir şehvet anında peşinden koştu. Medusa Poseidon’un sarılmalarından kaçtı ve yardım istemek için Atina’nın tapınağına koştu.

Poseidon zavallı kızı buldu ve Atina’nın ibadet edilen tapınağın zemininde Medusaya sahip oldu. Atina bunu öğrendiğinde öfkeyle rahibe Medusayı saflığını yitirdiği için bir canavara çevirdi. Yıllar sonra Perseus, Medusayı öldürdüğü zaman Chrsyar ve Pegasus kanından doğdu.

Clayton adında ölümlü bir kadın bir zamanlar ıssız bir adada yaşardı. Poseidon bu ölümlü kadına aşık oldu ve adanın ortasına yakın bir tepenin zirvesine bir mabedyaptı ve mabedi onu korumak için su ve toprak halkaları ile çevreledi.

Clayton 5 ayrı ikiz erkek çocuğu doğurdu ilk çocuk Atlantis’in ilk Hükümdarı oldu. Girit kralı Minos, gerçek kral olduğunu kanıtlamak istediğinde Giritlilere görkemli beyaz bir boğanın denizden görülmesini sağlayabileceğini söyledi.

Minos, bu başarıyı gerçekleştirmesi için tanrılara dua etti ve karşılığında boğayı feda edecekti. Poseidon bu duayı duydu ve saf beyaz bir boğanın dalgalardan görünmesini sağladı. Minos kral olduktan sonra söz verdiği gibi o boğayı feda etmek yerine, diğer boğalarını feda etmeye çalıştı.  Ve beyaz boğayı kendine sakladı.

Bu Poseidonu büyük ölçüde kızdırdı ve Afrodit’in yardımıyla Minos’un karısı Pasiphae’yi  boğaya aşık etti. Bu durumda da Minotorun doğuşu gerçekleşti. Yedinci görevi olarak Herakles, Girit boğası ile yoruluncaya  kadar güreşti.

 Sonra kuzeni kral Eurystheus’un önüne getirdi. Poseidon’un en önemli eylemlerinden biri atı yaratmasıdır. Bunu nasıl yaptığını anlatan 2 hikaye var. ilki tanrıça Demeter’e  aşık olduğunu ve onu etkilemek için dünyanın en güzel hayvanını yaratmaya karar verdiğini anlatır.

Buna göre, Poseidon bir süre çalışmış ve nihayetinde atı yaratmıştır. Ancak atı yaratması çok uzun sürdüğü için artık Demetere olan aşkı tükenmiştir. Diğer hikaye ise Atina kentini kazanmak için yarattığını anlatıyor.

Bir zamanlar eski Yunanistan’ da vücudunun yarısı insan, yarısı yılan olan ilk Atina kralı Cecrops’un Atina şehir devleti için koruyucu bir tanrı bulmak zorunda kaldığı bir zaman geldi. Özellikle koruyuculuk ile ilgilenen ik olimpos tanrısı vardı. Denizler tanrısı Poseidon ve bilgelik beceri tanrıçası Athena.

Cecrops’un önüne geldiler ve Cecrops  onlardan Atina için gerçekten değerli bir hediye sunmalarını istedi. İlk sırada Poseidon vardı. Toprağı trident ile güçlü bir şekilde vurdu ve bir kuyu yarattı. Anında bir akarsu fışkırdı. Ancak bu tuzlu suya dönüştü ve halk için çok kullanışlı faydalı değildi. Sonra tanrıça Athena ‘nın sırası gelmişti.

 Athena öne çıktı, mızrağını yere vurdu ve sonra diz çöküp mızrağın açtığı boşluğa bir zeytin dalı dikti. Bu şekilde yeryüzünde barışı ve refahı sembolize eden bir zeytin ağacı yarattı.

Cecrops , Athena ‘nın armağanından çok etkilendi. Bu yüzden Athena ‘yı Atina kentinin koruyucu seçti ve şehre onun adını verdi. Ancak tanrı Poseidon Cecrops’un kararından memnun değildi ve o andan itibaren Atina kentinin bir daha hiçbir zaman yeterince su olmaması için lanetledi.

Bundan sonra Atina’da bugüne kadar devam eden büyük bir su kıtlığı sorununun başladığı söyleniyor. Poseidon ve Napoleon bir keresinde diğer tanrıları Zeus’u devirmeye ikna ettiler.  uyurken onu bağladılar.

Neredeyse başarılı olacaklardı. Ama son anda Briareus’un  ve Su Perisi Thetis onu serbest bıraktı. Zeus,  Poseidon ve Napoleon’a ceza olarak Truvayı çevreleyen engin ve güzel duvarları inşa edecekleri Truva kralına hizmet etmek için gönderdi.

 Ancak zaman geldiğinde Truva kralı onlara ödeme yapmayı reddetti. Sonuç olarak Poseidon, Zeus’ un tavsiyesine rağmen Truva savaşı sırasında Yunan tarafında mücadele etti ve Truvalılara işkence etmesi için Kitos adlı bir deniz canavarı yolladı. Canavar daha sonra Herakles tarafından öldürüldü.

Başka Güzel antik Hikaye okumak istiyorsanız Mitolojik Hikayeler bölümüne bakabilirsiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Beyazidi-Bestami-Hazretleri-ve-Rahibin-Sorusu
Beyazıdı Bestami Hazretleri ve Rahibin Sorusu
Nemrudun-Hikayesi
Nemrudun Hikayesi
Cimri İle Cömert Hikayesi
Cimri İle Cömert Hikayesi
Ekmek Çalan Çocuğun Hikayesi
Ekmek Çalan Çocuğun Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.