Mızmız Sinek Masalı

Mızmız Sinek Masalı

Abone Ol google news

Annesi ondan bir şeyler ister. O ise “Ben yapamam.” derdi.  Annesinin yuvaya getirdiği yiyecekleri beğenmez şikayet ederdi.  O sineğin her şeye itiraz etmesi ailesiyle birlikte çevredeki diğer sinekleri de rahatsız ederdi. O yüzden onu tanıyan herkes ona mızmız sinek diye hitap ederdi.

Günler bu şekilde geçip giderken, mızmız sineğin ailesi onu bu huyundan vazgeçirmek için her ne yaptıysa da o bu huyundan vazgeçmemiş. Her şeye itiraz etmeye ve beğenmemeye devam etmişti.

Yaz mevsiminin sonlarına doğru, tüm sinekler sıcak yerlere göç etmek için hazırlık yapmaya başlamıştı. Mızmız olduğu kadar tembel de olan sinek, ailesine hiç yardım etmiyor, şikayet etmeye devam ediyordu.

Ailesi her ne kadar da ona bir şeyler öğretmek için gayret gösterseler de mızmız sinek, şikayet etme huyundan bir türlü vazgeçmiyordu.

Yaz mevsiminin bitmesine kısa bir süre kala, hazırlıklarını bitiren sinekler, gurup gurup sıcak diyarlara gitmek üzere yola çıktılar.

Mızmız sineğin ailesi de hazırlıklarını bitirdikten sonra ertesi gün yola çıkmaya karar vermişti. Sabah olunca yola çıkacakları esnada mızmız sinek “Siz gidin ben gelmeyeceğim.”

Annesi “Ama yavrum, burada kalırsan soğuktan donarsın.”

” Merak etmeyin bizim yuvamız sıcacık, bana hiçbir şey olmaz.”demiş

Ailesi ne derse desin inadı tutan mızmız sinek bir türlü ikna olmayarak ailesiyle birlikte gitmemiş. Mızmız Sineğin kendileriyle gitmeyeceğini anlayan ailesi kalırlarsa donacaklarını bildiklerinden diğer yavrularını da yanlarına alarak sıcak ülkelere doğru uçmuşlar.

Yuvada yalnız kalan mızmız sinek, kendisine karışan olmadığından, kendince keyifli günler geçiriyordu. Bu keyfi, kendisine yiyecek bir şeyler getiren olmayınca ve havanın birazcık soğumasıyla birlikte yok olmuştu. Çünkü ailesinin ona söyledikleri birer birer gerçekleşiyordu.

Mızmız sinek orada kalmaya devam ederse donacağını anladığından, ertesi gün sabah erkenden kalkar kalkmaz sıcak diyarlara gitmek üzere yola çıkmış. Ama hem hangi yöne gideceğini bilmiyordu. Hemde o kadar çok üşüyordu ki, güçlükle uçabiliyordu.

Bir süre ortada dolanan mızmız sinek öğlene doğru bir gurup kelebek ile karşılaşmış. Hemen kelebeklerin yanına giderek onlara “Nereye gidiyorsunuz.” Diye sormuş.

Bir Kelebek “Sıcak diyarlara gidiyoruz.” Demiş, çok sevinen mızmız sinek” Benide kendinle götürebilir misin, soğuktan uçacak takatim kalmadı.”

Kelebek “Tabiki götürürüm. Hadi sırtıma sıkıca tutun.”  diyerek onuda kendisiyle birlikte sıcak ülkelere götürmüş.

Kelebeğin yardımıyla sıcak diyarlara donmadan ulaşan mızmız sinek kelebeğe teşekkür ettikten sonra ailesini aramaya başlamış. Kısa bir sürede ailesini bulmuştu.

Hemen annesinin yanına giderek “Annecim, sizden özür diliyorum. Sizin varlığınızın kıymetini bilemedim. Her dediklerinizde haklı olduğunuzu anladım.”

Annesi yavrusunun yaptığı tüm yanlışlarının farkına vardığını anlayınca çok sevinmiş. Hemen yavrusuna sarılarak bir güzel onun karnını doyurmuş.

O günden sonra mızmız sinek hiçbir şeye itiraz etmemiş ve ailesinin dediklerini yapan çalışkan ve akıllı bir sinek olmuştu.

Bu güzel Mızmız Sinek Masalı da burada son buldu. Başka Eğitici Uyku Masalları ile buluşmak üzere hoşçakalın…

Bu masalın kaynak gösterilmeden yayınlanması çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır…

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Kayıp Prenses
Kayıp Prenses
Balkız Masalı
Balkız Masalı
Panda Pandi Masalı
Panda Pandi Masalı
Ugur-Bocegi-Masali
Uğur Böceği Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.