Dünyanın En Güzel Şeyi Masalı

Dünyanın en güzel şeyi masalı

Abone Ol google news

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde bolluk bereket ve zenginliğin olduğu küçük ülkenin krallığında herkes rahat bir yaşam sürermiş.

Padişahın, en büyük oğlu olan Salih’in hocası hep ona “Dünyanın en güzel şeyi nedir?” diye sorar. Salih ise hep değerli eşyaları sayardı. Ama hocası hep ona “Yanlış cevap verdin.” Derdi.

Günler bu şekilde geçip giderken hastalanan Padişah yerine Salih’i seçmiş. Onu ülkenin Padişahı olarak ilan etmişti.

Salih, ülkede yaşayan halkın sorunlarıyla ilgilenir. Onları çözmek için sürekli çalışırdı. Başvezirin epey yaşlandığını ve ülkeyle ilgilenemediğini gören Padişah, kendisine soylular arasından bir Başvezir seçmeyi düşünüyordu.

Ama onu nasıl belirleyeceğini bilmiyordu. Acele etmeden zaman zaman düşünen padişahın aklına hocasının sürekli kendisine sorduğu “Dünyanın en güzel şeyi nedir? Sorusu geldi.

Daha önce cevabını bulamadığı sorunun cevabını öğrenecek hemde o soruyu bilen kişiyi de Başveziri yapacaktı.

Tüm soyluları saraya davet eden padişah, onlarla biraz sohbet ettikten sonra “Şimdi size bir soru soracağım. Her bir kişinin bir defa cevap verme hakkı olacak eğer bu soruyu doğru şekilde cevaplayan olursa onu Başvezirim ve danışmanım yapacağım.”

Soylulardan biri “Padişahım bu sorunun cevabını ne zamana kadar vermemiz gerekli.” Diye sormuş.

Padişah “Önümüzdeki hafta Cuma günü akşam saat 20.00’e kadar zamanınız var.”

Padişahı dinleyen tüm soylular heyecanlanmaya başlamıştı. Doğru cevabı vermek isteyen soylular. Saraydan çıktıktan sonra Dünyanın en güzel şeyinin ne olduğunu araştırmaya başlamışlar.

Soylular ile birlikte Padişahta heyecanlıydı. Çünkü yıllardır bulamadığı, sorunun cevabını belkide bir hafta sonra öğrenebilecekti.

Padişahın çocukluk arkadaşı olan Atilla ismindeki gençte,  bu sorunun cevabını bulmak istiyordu. Hemen ülkedeki bilginleri dolaşarak, onlardan aldığı cevapları bir yere yazmıştı.

O hafta tüm soylular için çabucak geçmiş, Padişah ile buluşacakları gün gelip çatmıştı. Buluşma saati gelince hocasını da yanına alarak salona giren Padişah, salondakilerin merakla kendisini beklediklerini görmüş.

Onlarla önce biraz sohbet eden padişah “Biliyorum hepiniz merakla sonucu bekliyorsunuz? Ama bende sizin kadar bu sorunun cevabını merak ediyorum.” Demiş sonrada “Evet şimdi gelelim. O sorunun cevabına kimler sorunun cevabını biliyorsa lütfen bize doğru gelsin.” demiş

Yüzlerce kişi bulunan salondan sadece beş kişi ayağa kalkarak Padişaha doğru gitmişti. Onlardan biride Atilla’ydı.

Sol taraftaki kişiye bakan Padişah “Söyle bakalım. Dünyanın en güzel şeyi nedir?”

Birinci adam elinde ışıl ışıl parlayan yakutu göstererek, “Dünyadaki en güzel şey bu yakuttur padişahım. İnsanın baktıkça bakası geliyor.”

Ona teşekkür eden Padişah ikinci adam’a bakarak “Sen söyle.”

Adam “Elindeki pırlanta ve incileri göstererek, bencede en değerli şey pırlanta ve incidir. Padişahım.”

Onada teşekkür eden Padişah “Üçüncü adama bakarak “Sen söyle.”  Demiş. O adamın bir elinde güzel meyveler, diğer elinde de su vardı. Padişah şaşkın bir şekilde adamın ne diyeceğini merak ediyordu.

Adam” Biz insanların yaşamlarını sürdürebilmesi için yiyeceklere ve suya ihtiyacımız var. Onlar olmazsa hayatta kalamayız. O yüzden en değerli şey yiyecek, su ve havadır Padişahım.” Demiş.

Ona da teşekkür eden padişah önce hocasına baktı. Sonra da, dördüncü adama bakarak “Sen söyle bakalım.” Demiş.

Adam “Cebinden çıkardığı işlemeli altınları çıkartarak, bence en değerli şey altındır. Altın olmazsa yiyecekte alamayız. İhtiyaçlarımızı karşılayan en değerli şey altındır Padişahım.” Demiş.

Padişah onada teşekkür ettikten sonra arkadaşı Atilla’ya bakmış. “Sen söyle Atilla.” Demiş.

Atilla “Padişahım, diğerlerinin gösterdiği her şey değerli ve güzel ama dünyanın en güzel şeyi sevgidir. Sevgi olmazsa toplum da olmaz, ailede olmaz. O yüzden sevgi en güzel şeydir Padişahım.” Demiş.

Padişah hocasına bakmış. Hoca ayağa kalkarak “Evet doğru söyledin. Dünyadaki en güzel şey sevgidir. Sevgi mutluluğun anahtarı. Aileninde temelidir.” Demiş.

Herkese ayağa kalkarak Atilla’yı alkışlamıştı. Padişah da ayağa kalkarak Atilla’yı Başvezir olarak ilan etmiş ve sorunun cevabını da en sonunda bulmuştu.

En güzel Türk Masalları arasında bulunan Dünyanın en güzel Şeyi Masalı da burada son buldu. Başka değişik masallar için buluşmak üzere hoşçakalın…

Bu masalın kaynak gösterilmeden yayınlanması çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır…

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Elsa ve Anna masalı
Elsa ve Anna Masalı
Rakun Kunkun Hikayesi
Rakun Kunkun Hikayesi
Acı Biber Çat Çat Hikayesi
Acı Biber Çat Çat Hikayesi
Yalancı Prenses Masalı
Yalancı Prenses Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.