Kaplan Masalı

Kaplan Masalı

Abone Ol google news

Güneşin tüm ihtişamı ile yeryüzünü ısıttığı güzel bir yaz sabahıydı. Uykudan yeni uyanan Pati ismindeki yavru kaplan, annesinin evde olmadığını görünce doğruca mutfağa gitmiş.

Annesinin kendisi için hazırlamış olduğu yiyecekleri yedikten sonra dışarı çıkarak gezmeye başlamış ve evden epey bir uzaklaşmış.

Bir süre sonra bir elma ağacının altında kendi başına oyun oynayan bir Tilki görmüş. Onun eğlenceli tavırları Pati’nin çok hoşuna gitmişti. Hemen onun yanına giderek onunla oynamaya başlamış.

Gün boyu beraber olan Pati ile Tilki, arkadaş olmuşlardı. Akşam olmak üzereyken, Tilkiden ayrılan Pati, eve gitmiş.

Annesi “Pati, seni her yerde aradım ama bulamadım. Niye haber vermeden evden dışarı çıktın.”

Pati hemen sızlanmaya başlamış. “Uyandığımda evde yoktun, bende gezmeye gittim.”

Anne Kaplan “ Komşumuz Fil, rahatsızlanmıştı. Sen uykudayken kısa bir süreliğine onu ziyarete gittim. Döndüğümde ise seni evde bulamadım.”  Demiş.

Pati konuyu değiştirmek istiyormuş o yüzden  “Anne ben çok açım.” Demiş.

Anne “Hadi öyleyse mutfağa gidelim. Önce bir karnını doyur sonra konuşuruz.” Demiş.

Anne Kaplan, ona sevdiği yiyecekleri hazırlamış. Pati bir güzel karnını doyurduktan sonra Annesi “ Bana haber vermeden bir daha evden ayrılma olur mu?” demiş.

Pati annesinin sözlerini pek umursamamıştı ki, öylesine “Tamam.” Demiş sadece.

Birkaç gün sonra annesi uykudayken erkenden uyanan Pati, sessizce dışarı çıkarak arkadaşı Tilki’nin yanına gitmiş.

Uyanan Anne Kaplan, yavrusunun odasında olmadığını görünce onu aramaya koyulmuş. Her yere bakmış ama hiçbir yerde bulamamıştı.

Akşamüzeri eve dönene Patiye, annesi  “Yavrum yine nerelere gittin. Lütfen bana haber vermeden bir daha evden ayrılma.” Demiş.

Pati ise annesine tamam dercesine sadece başını sallamış. Pati’nin kendisine haber vermeden evden ayrılması sıklaşınca telaşlanan Anne Kaplan, onun nereye gittiğini öğrenmek için erkenden kalkarak gizlice onu takip etmeye başlamış.

Pati şehrin öteki yakasında oturan bir Tilki ile buluşarak, onunla beraber oyun oynuyor ve başkalarının yiyeceklerini izinsiz alıyormuş.

Gördükleri karşısında epey üzülen anne Kaplan, hemen yavrusunun yanına giderek “Pati hadi eve gidiyoruz.”

Pati “Ama anne daha çok erken.”

Anne bu sefer kızgın bir şekilde “Hadi Pati.” Demiş.

Beraber eve gitmişler. Eve vardıklarında Anne “Pati ben şimdi dışarı çıkacağım. Sakın ben dönene kadar hiçbir yere gitme.” Diye tembihlemiş.

Hemen Komşusu Fil’in yanına giden Kaplan ona Pati’nin Tilki ile arkadaşlık yaptığını ve izinsiz başkalarının yiyeceklerini aldığını anlatmış. Fil “Yavrunu karşına alarak kötülük yapanlarla arkadaşlık yapmaması gerektiğini güzelce anlatarak onu ikna etmelisin.” Demiş.

Eve geri dönen Anne Kaplan, Patiyi karşısına alarak onunla saatlerce konuşup, kötü arkadaşlıkların, her zaman kendisine zarar vereceğini ve onlarla arkadaşlık yapmaması gerektiği konusunda uyarmış.

Pati annesinin arkadaşları hakkında yanlış düşüncelere sahip olduğunu düşünüyormuş. O yüzden annesini fazla üzememek için sadece “Tamam anne, Tilki ile arkadaşlığı bırakacağım” Demiş.

Aradan üç gün geçtikten sonra bir sabah yine erkenden kalkan Pati, sessizce evden çıkarak arkadaşı Tilki’nin yanına gitmiş.

Tilki, bu sefer Aslan’ın yiyeceğini alması için Patiyi kandırmıştı. Pati Aslan’ın bahçesine girerek aldığı yiyecekler ile tam dışarı çıkacakken Aslan’a yakalanmış.

Ona epey kızan Aslan, Patiyi cezalandırmak istemiş. Bu arada akşam olmasına rağmen eve dönmeyen yavrusunu aramaya başlayan Anne Kaplan, Tilkiyi bularak ondan Pati’nin yerini öğrenmiş.

Aslan’ın evine giden Anne Kaplan, ondan özür dileyerek yavrusunu affetmesini istemiş. Kötü biri olmayan Aslan, anne Kaplana “Bu seferlik senin hatırın için onu affediyorum.” Diyerek onu annesine vermiş.

Epey bir korkan Pati, annesinin kendisine söylediklerinde haklı olduğunu anlamış ve üzgün bir şekilde. “Anneciğim senden yaptıklarım için özür diliyorum. Eğer senin sözünü dinlemiş olsaydım. Şimdi bu hale düşmeyecektim. Gerçektende kötü arkadaş her zaman faydadan çok bize zarar veriyormuş.” Demiş.

Anne Kaplan yavrusun kendisini anlamasına çok sevinmişti. Yavrusu ile beraber eve geri dönmüşler. O günden sonra Pati annesine haber vermeden evden hiç ayrılmadığı gibi kötü olanlarla da hiçbir zaman arkadaşlık yapmamış.

Bu güzel Kaplan Masalı da burada son buldu başka güzel masallar ile buluşmak üzere hoşçakalın.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Ayşe Fatma Kuzular Masalı
Ayşe Fatma Kuzular Masalı
Yürek Ana Masalı
Yürek Ana Masalı
Utangaç Dabi Hikayesi
Utangaç Dabi Hikayesi
Sevilerek Okunan Eşek ile Çekirge Masalı
Sevilerek Okunan Eşek ile Çekirge Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.