Eğitici Çocuk Masalları

Üç Okun Masalını okurken büyük küçük herkes kendisine bir ders çıkartacak.

Eğitici Çocuk Masalları: Evvel zaman içerisinde yaşayan ve herkes tarafından çok sevilen bilge bir adam, birbirinden yiğit üç oğluyla beraber bir yaşam sürerlermiş.

Yıllar geçtikçe iyice ihtiyarlayan bilge adam sürekli hastalanıyor, zaman zaman ise yataklara düşüyormuş o yüzden artık çocukları ile konuşmanın zamanının geldiğini düşünürmüş.

Günlerden bir gün yine çok hastalanmış ve yataklara düşmüştü yanındaki bakıcısına dönerek:

Tüm çocuklarımı yanıma çağırabilir misin demiş,

Bakıcı tüm çocuklara babalarının kendilerini yanına çağırdığını haberini iletmiş, öğleye doğru tüm çocuklar babalarının yanına gelmişler.

Bilge adamın elinde birbirine bağlı olan üç adet ok varmış, öhö, öhö, öhüü, öhö diye öksürdükten sonra:

-Oğullarım biliyorsunuz ben artık çok ihtiyarladım üstelik sürekli hastalanıp yataklara düşüyorum, Belki de göçeceğim günler çok yakındır Öhö, öhö, öhö diye tekrar öksürmeye başlamış.

Küçük oğlan,

– Hayır, öyle deme babacığım daha uzun yıllar beraber olacağız, lütfen böyle konuşmayınız, demiş.

Herkes bilge adamın sözlerine karşılık çok üzülmüştü, bilge adam konuşmaya devam etmiş,

– Beni dinleyin size önemli bir takım şeyler söylemek istiyorum demiş

Elinde bulunan okları büyük oğluna doğru uzatmış ardından,

– Oğlum, bu okları kırmanı istiyorum, bakalım kırabilecek misin, demiş.

Büyük oğlan birbirine bağlanmış olan üç oku kırmaya çalışmış lakin bir türlü o okları kırmayı başaramamış, bunun üzerine babası ortanca oğlana dönerek ona o üç oku kırmasını söylemiş.

 Ortanca oğlan ne kadar uğraştıysa da okları kıramamış, ardından babası okları küçük kardeşlerine verilmesini istemiş, oda kırmak için epey uğraşmış fakat yine de kıramamış, bunun üzerine ihtiyar baba,  o okların kendisine verilmesini istemiş.

Bilge adam eline aldığı okları bağlayan ipi çözerek okları teker teker eline alarak  “çıt” “çıt” “çıt” diye ortadan ikiye ayırmış.

– Oğullarım beni şimdilik dikkatli bir şekilde dinleyin her daim bir olun beraber olun, birbirinize üç ok gibi sımsıkı bağlı olursanız eğer her işinizi kolay halledebileceğiniz gibi kimse de size zarar veremez, eğer birbirinizden ayrı kalırsanız siz de şu tek oklar gibi kırılabilirsiniz anladınız mı evlatlarım diye sormuş.

Çocuklar hep bir ağızdan,

-Evet, evet anladık baba bu konuda siz hiç merak etmeyin, biz hep birlikte olacağız demişler.

Kısa bir süre sonra bilge adam göçmüş tüm mirasını da çocuklarına bırakmış fakat çocuklar miras paylaşımı sırasında anlaşamamış, kavga ederek birbirlerinden ayrılmışlar.

Hiç biri işlerini beraber yapamaz hale gelmişlerdi, bu sebepledir ki artık diğer insanlar onlarla birlikte çalışmak istemiyorlarmış kısa sürede ellerinde ne varsa ne yoksa hepsini bitirivermişler.

Gerçekten de tüm olanlar babalarının söylediklerinin doğru olduğunu destekler nitelikteydi Birbirlerinden ayrılmaları sonucu bir ok gibi kırılıp parçalandıklarını anlamışlar ama iş işten çoktan geçmişti.

Eğitici Çocuk Masalları’nı okurken eğlendiğinizi umuyoruz dilerseniz Aslan ile Fare Masalı‘nı okuyabilir veyahut Çocuk Masalları Oku platformuna göz atabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Keloğlan İle Padişah

Keloğlan ile Padişah Masalı

En güzel Keloğlan hikayelerinden biri olan Keloğlan ile Padişah Masalı ‘nı beğeneceğinizi umarız. Bir varmış …

Papağan İle Çakal

Papağan İle Çakal

Çok güzel iyi uykular Masalları arasında bulunan Papağan İle Çakal Masalını beğeneceğinizi umarız. Evvel zaman …

Karganın Oyunu

Karganın Oyunu

Eğitici çocuk masalları arasında bulunan karganın oyunu masalını beğeneceğinizi umarız. Bir varmış bir yokmuş evvel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir