Görme Engelli Ressam Masalı

Görme Engelli Ressam Masalı

Abone Ol google news

Bir zamanlar küçük bir şehirde resim çizerek geçimini sağlayan Çağdaş isminde genç bir ressam yaşarmış.

Eşi Belgi Hanım ev işlerini yaparken ressam çizdiği resimleri pazara götürüp satarmış. Bazı günler sadece bir tane resim satabilirken, bazı günler ise hiç satamazmış.

Sattığı resimlerin parasıyla eve yiyecek bir şeyler alan ressam, sadece eve yiyecek götürecek kadar para kazanabiliyormuş.

Günler bu şekilde geçip, giderken eşi ona bir şeyler demese de çok az para kazandığının farkında olan ressam, bir iş bulup çalışmaya karar vermiş.

Sabah erkenden kalkan Ressam, iş bulmak için şehirde dalgın dalgın dolaşırken yolda geçen bir aracın çarpması sonucu hastaneye kaldırılmış ve gözleri kör olmuştu.

Günlerce kaldığı hastaneden taburcu olan Ressam hem kör olduğuna hemde artık para kazanamayacak olmasına çok üzülüyor, ne yapacağını bilmeden öylece evde oturup düşünürmüş.

Eşi Belgi Hanım ise zaman zaman kocasını iyi edebilecek doktorlar ile görüşmeler yapıyor. Ancak tedavisi için istenilen parayı verecek durumları olmadığından, eşine bir şey sezdirmemeye çalışıyormuş.

Aradan aylar geçmiş, ressam gözlerinin görmemesine ve o şekilde yaşamaya artık alışmıştı.

Bir sabah kapıları çalınmış. Kapıyı açan Belgi Hanım, karşısında görme engelli yaşlı bir Adam olduğunu görünce “ İçeri buyurun amcacım.”

Yaşlı adam “Eşiniz evdeyse içeri gireyim.”  Diye sorunca

Belgi Hanım “İçerde oturuyor, amca.” Diyerek yaşlı adamı kocasının yanına götürmüş. Sonrada ona bir şeyler ikram etmek için mutfağa gitmişti.

Yaşlı adam görme engelli ressam ile konuşmaya başlamış, kör olmanın hayallerini gerçekleştirmesine engel olmayacağını ona anlatan yaşlı adam, sonrada müsaade isteyerek oradan ayrılmış.

Yaşlı adam gittikten sonra iyice düşünen ressam tekrardan resim yapmaya karar vermiş.

Sabah olunca eşine düşüncesini anlattıktan sonra, onun yardımıyla resim yapmaya başlayan ressam’ın çizdiği resimleri eşi pazara götürerek satmaya başlamış.

Bir gün şehirde büyük resim yarışması yapılacağını öğrenen Belgi Hanım, yarışma şartlarını öğrendikten sonra eşinin adını da yarışmaya yazdırıp,  heyecanla o haberi kocasına vermek için koşar adımlarla eve gitmiş.

Ressama yarışma hakkında bilgi verdikten sonra ona “Biliyor musun? Bu yarışmanın birincisine büyük bir para ödülü verilecekmiş.” Demiş.

Heyecanlanan Ressam, “Bakarsın, bu yarışmayı kazanır ve o para ödülünü biz alırız.” demiş  ve yarışma gününü merakla beklemeye başlamıştı.

Günler çabucak geçmiş yarışma günü gelip, çatmıştı. Heyecanlanan Ressam eşiyle yarışma alanına gidip,  yarışma saatini beklemeye başlamış. Tüm yarışmacılar geldikten sonra tüm ressamlara Tuvaller verilmiş, Resim çizme yarışması başlamıştı.

Görme Engelli Ressam ise eşinin yardımıyla resmini çizmeye başlamış.

Yarışmacılara verilen süre bittikten sonra yarışmacılar, teker teker resimlerini jüriye ve halka göstermeye başlamıştı.

Herkes gibi görme engelli Ressam da çizdiği resmi hem Jüriye hemde halka gösterince herkes hayret içerisinde kalmıştı. Çünkü gözleri görmeyen bir adamın öyle güzel bir resim çizmesi neredeyse imkansızmış.

Yarışmada çizdiği resim en güzel resim olarak seçilince büyük para ödülü alan ressam, hem kendinin hemde kendisine yardım eden yaşlı adamın tedavi masraflarını karşılayarak ameliyat olmuşlar.

Ameliyatları başarılı olan ressam ve yaşlı adam’ın tekrardan gözleri açılmış.  O günden sonra Görme engelli ressam olarak büyük bir üne sahip olan ressam bir ömür güzel resimler çizmeye devam etmiş.

Görme Engelli Ressam Masalı da burada son buldu tekrardan görüşmek üzere…

Bu masalın izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden yayınlanması, çoğaltılması ve kopyalanması yasaktır.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Keloğlan İle Kokulu Çiçek Masalı
Keloğlan ve Kokulu Çiçek Masalı
Şirinler Masalı
Şirinler Masalı
Fareli Köyün Kavalcısı
Fareli Köyün Kavalcısı
Pinokyo
Pinokyo Masalı Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.