İki İnatçı Keçi

İki İnatçı Keçi Masalı

Abone Ol google news

Çok güzel bir ilkbahar sabahı ormandaki tüm canlılar neşe içerisinde güzel bir gün geçiriyorlarmış. Ormanı ikiye ayıran bir derenin her bir yakasında hem çok sevimli hemde çok inatçı olan iki keçi yaşarmış.

Bu keçilerden beyaz renkli olanın ismi Pamuk, siyah renkli olanın ismi ise Kardelenmiş. Bunlar bir süre eğlendikten sonra ikiside ormanın diğer tarafına geçmek için ormanın tam orta noktasında bulunan köprüye doğru gitmişler.

Çok dar olan bu köprünün üzerinde tek bir keçi ancak geçebilirmiş. Tesadüf ya bu iki İnatçı Keçi köprünün tam ortasında karşı karşıya gelmişler.

Kardelen “ Hadi bana yol ver, karşıya geçeyim.“ demiş.

Pamuk “Niye ben sana yol veriyorum ki, hem ben senden önce köprüye vardım. Sen bana yol ver, karşıya geçeyim.” Demiş.

Başlamışlar tartışmaya Kardelen sen yoldan çekil, Pamuk sen yoldan çekil demeye başlamış. Bir süre böyle tartışmaya devam etmişler. Onların tartıştığını gören orman sakinleride onları izlemeye başlamışlar.

Bu arada onların tartıştığını gören yaşlı Kanguru, hemen onların yanına giderek “Hayrola Keçi kardeşler, siz neyi paylaşamıyorsunuz.” Diye sormuş.

Kardelen “Köprüden karşıya geçeceğim. Ama bu inatçı bana yol vermiyor.” Demiş.

Pamuk “Ben ondan önce köprüye çıktım. Asıl o bana yol vermiyor.” Demiş.

Yaşlı Kanguru bir süre düşünmüş, sonrada başlamış konuşmaya “ Ben babamdan her zaman büyüklerime öncelik vermeyi ve onlara saygı göstermeyi öğrendim. Peki, sormamda bir mahsur yoksa hanginiz daha büyüksünüz.” Diye sormuş.

İki keçide öylece Kanguruya bakıyormuş. Kardelen “Ben daha büyüğüm.” Demiş.

Pamuk’ta, kardelenin dediğinin doğru olduğunu kafasını sallayarak onaylamış. Kanguru “Doğrusunu söylememi isterseniz. Yaşça küçük olan daha önce köprüye çıkmış olsa dahi, kendisinden yaşça büyük olana saygı göstererek yol vermesi gerekir. Büyüklere saygı göstermek bizleri küçültmez aksine dahada yüceltir.” Demiş.

İki keçide şaşkınlıkla Kanguruyu dinliyormuş. Kanguru konuşmasına devam etmiş. “Geçenlerde bende sizin gibi bu köprüden geçeceğim sırada yaşça benden daha büyük bir Maymun’un köprüye doğru geldiğini gördüm. O anda hemen geri dönerek, köprüden geçmesi için ona yol verdim. Bu durum Maymun’un çok hoşuna gitmişti. Köprüden geçtikten sonra benim o güzel davranışım için bana teşekkür etti.” Demiş.

Pamuk, Kangurunun konuşmalarından etkilenmiş ve kendisinden daha büyük olan keçiye yol vermesi gerektiğini anlamıştı. Hemen geri geri giderek Kardelen’in köprüden geçmesi için ona yol vermişti.

Bu durum hem Kardelen keçinin hemde onları izleyen tüm orman sakinlerinin çok hoşuna gitmişti. O günden sonra her zaman büyüklerine saygı gösteren Pamuğu tanıyan herkes, onu çok sevmeye başladığı gibi, onada saygı göstermeye başlamıştı.

Bu güzel İki inatçı keçi Masalı da burada son buldu. Başka güzel masallar ile buluşmak üzere hoşçakalın…

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Saklambaç Masalı
Saklambaç Masalı
Masal Otobüsü Düt Düt
Masal Otobüsü Düt Düt
Sevimli Güneş Masalı
Sevimli Güneş Masalı
Keloğlan Sütçü ve Değirmenci
Keloğlan İle Değirmenci Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.