İnatçı Eşek Masalı

İnatçı Eşek Masalı

Abone Ol google news

İnatçı Eşek Masalı ’nda sahibini dinlemeyen bir eşeğin inadı sonunda başına gelenleri konu edinen çok güzel bir eğitici masal. İyi okumalar.

İnatçı Eşek Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde güzel ülkelerin girişindeki bir çiftlikte inatçı olmasına inatçı ama dünyanın en güzel eşeği olarak tabir edebileceğiniz güzel bir eşek yaşarmış.

Bu eşeğin uzun ve ince kulakları, çok güzel gözleri varmış, hele birde bir inadı varmış ki, inadı tuttu mu? Her ne olursa olsun inadından vazgeçmez, bildiğini yaparmış.

Günlerden bir gün inatçı eşeğin sahibi onu işe götürmek için ahırdan çıkartmış ve erkenden yola koyulmuşlar.

Biraz yol gittikten sonra yorulan adam eşeğe binerek yoluna devam etmiş.

Yolda giderken sahibi eşeği sağa döndürmek istediğinde, o inadına sol tarafa dönermiş. Dere tepe demeden bu şekilde zar zor yol almışlar.

Öğle vaktinde dağlık, sarp bir yokuşun eşiğine ulaşmışlar. Yollar kötü olduğundan eşekten inen sahibi onu durdurmaya çalışmış.

Ama inatçı eşek yokuş aşağı gitmeye devam etmiş. Sahibi her ne kadar onun kuyruğundan tutarak yokuş aşağı gitmesine engel olmaya çalışsa da, inatçı eşek bir türlü onu dinlemiyor, aşağı doğru gidiyordu.

Sahibi yokuşun bittiği noktada dik bir uçurum olduğunu biliyor, o yüzden eşeğinin o uçurumdan yuvarlanarak düşmesini istemiyormuş.

Ne var ki inatçı olan eşek, inadı tutuğundan illaki kendini o yokuştan aşağı bırakacaktı.

En sonunda sahibinin eşeği tutacak takati kalmamış. Bakmış ki olacak gibi değil, eşeği bırakmasa kendisi de eşekle beraber aşağı yuvarlanacak ona;

“İnadın batsın senin, inadın galip geldi sonunda ama şunu da iyi bil, bu inat senin başını yakar en sonunda.” demiş.

Eşeğin kuyruğunu salıvermişti artık, eşeğin bu inadı onu bir felakete sürüklemiş aşağı doru giderken hızlanan eşek, hızını alamamış ve sarp uçurumdan aşağı yuvarlanmış.

Bu masalı okuyan ve dinleyen herkesin anlaması gereken en önemli noktalardan bir tanesi,  her ne olursa olsun her zaman büyüklerin sözlerini dinleyerek inat edilmemesinde her zaman yarar vardır.

İnatçı Eşek Masalı ’nı okurken güzel bir şekilde eğlendiğinizi umarız diğer masallarımız için, Eğitici Masallar sayfamızı inceleyebilir dilerseniz Ders Verici Hikayeler ‘i okuyabilirsiniz.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

konuşan eldiven masalı
Konuşan Eldiven Masalı
Asla-Yalan-Soylemeyen-Cocuk-Masali
Asla Yalan Söylemeyen Çocuk Masalı: Eğitici Dini Masallar
Kırmızı Başlıklı Kız Masalı
Kırmızı Başlıklı Kız Masalı Oku
Sabir-Tasi-Hikayesi
Sabır Taşı Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.