Kelebek Masalı

Kelebek Masalı

Abone Ol google news

Kelebek Masalı okul öncesi çocuklara anlatılabilecek harika bir hikaye okumak istiyorsanız, okumaya devam edin.

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde rengarenk çiçeklerin bulunduğu huzur ülkesindeki şehirlerin birinde birbirinden güzel, rengarenk kelebekler yaşarmış.

Güneş tüm güzelliğiyle her tarafı aydınlatırken, şehirdeki güzel çiçeklerin etrafa yaydığı güzel kokuların evlerin içine girmesiyle beraber uyanan anne Kelebekler, hemen kalkarak kahvaltı hazırlar, sonrada yavrularını uyandırıp, beraber kahvaltı yaptıktan sonra onları okula gönderirlermiş.

Her sabah kelebeklerin şehirde oluşturduğu renk cümbüşü diğer şehirlerde yaşayanların hep ilgisini çekmişti. O yüzden bu şehre diğer şehirlerden sürekli ziyaretçi geliyormuş.

İşte bu şehirde yaşayan yavru kelebeklerden biri de Moli’ydi. Moli çok akıllı ve okulunu çok seven bir kelebekmiş. Her sabah erkenden uyanır. Biraz derslerini çalıştıktan sonra annesinin hazırladığı kahvaltı sofrasına oturur. Bir güzel karnını doyurduktan sonra da, Annesine teşekkür edip, yanağına bir öpücük kondurarak okula doğru yola çıkarmış.

Moli’nin sınıfındaki diğer kelebekler onun öğretmenlerini dinlemesine ve boş zamanlarında ders çalışmasına hiç anlam veremiyorlarmış. O yüzden zaman zaman onun garip bir kelebek olduğunu söyleyerek, bazen de onunla alay ediyorlarmış.

Arkadaşlarının bu tutumu Moli’nin hiç hoşuna gitmese de, o yine tüm arkadaşlarına gülümsüyor. Onların bir gün kendisini anlayacağını düşünüyormuş.

Bir gün kelebeklerin çoğunlukla yaşadığı şehrin güzelliğini işiten Ağustos Böcekleri, Uğur Böcekleri ve daha çok gezgin şehri ziyarete gelmişti.

Şehri gezmeye başlayanlar her yerde gördükleri çeşit çeşit çiçeklerden o kadar çok etkilenmişlerdi ki, hepsi de Kelebekler şehrine yerleşmeye karar vermişti.

Kelebek Moli ise şehre yeni birilerinin gelmesine çok sevinmişti. Çünkü yeni yeni arkadaşları oluyormuş.  Moli, Annesinin sözünden hiç çıkmıyor. Annesini haberdar etmeden de, hiçbir yere gitmiyormuş.

Kelebek Moli, okuldan çıktıktan sonra doğrudan eve gider, annesinden müsaade aldıktan sonra dışarı çıkar, derenin kenarındaki birbirinden güzel papatyalar, güller, zambaklar ve Laleler ile biraz sohbet ettikten sonra da, onların isteklerini yerine getirirmiş.

Anne ve babası Kelebek Moli’nin söz dinleyen ve çalışkan bir kelebek olması dolayısıyla onunla gurur duyuyorlarmış.

Bir gün Kelebekler şehrine gelen bilge bir Ağustos Böceği, bir sosyal etkinlik düzenlemeye karar vermişti.

O yüzden ülkenin her tarafında. “Duyduk duymadık demeyin. Önümüzdeki hafta sonu bu ülkenin en zeki kelebeklerinin seçileceği bir yarışma düzenlenecektir. Yarışmaya katılmak isteyenler. Şehrin merkezinde bulunan kırmızı kulenin önünde bekleyen Kelebek Soli’ye isimlerini yazdırsınlar. Katılım sınırlıdır…” Diye duyurular yapılmaya başlandı.

Bu duyuruyu işiten çoğu kelebek, Soli’nin yanına giderek ona isimlerini yazdırmıştı.

Akşam eve dönen Moli’nin babası, akşam yemeğinden sonra “Moli, bu ülkedeki en zeki kelebeklerin seçileceği bir yarışma düzenlenecek sende o yarışmaya katılmak ister misin?”

Moli” Evet Babacığım, eğer sizinde rızanız varsa, katılmak isterim.”

Babası gülümseyerek “ Benim biricik yavrum. Senin bu yarışmayı birincilikle kazanacağından eminim. Yarın sabah erkenden kalkarak senin ismini de yazdıralım.” Demiş.

Moli babasına sarılarak ona teşekkür etikten sonra her zamanki gibi odasına çekilerek dersini çalışmış. Yatma saati gelince de, yatağına girerek uyumuş.

Sabah kalkan Moli, babasıyla birlikte kahvaltısını yaptıktan sonra, yarışmaya ismini yazdırmak için Kelebek Soli’nin yanına gitmişler.

Yarışmaya katılacakların sayısı sınırlı olduğundan, Moli ismini yedek listeye yazdırmıştı. Çünkü yeterli sayıda yarışmacıya ulaşılmıştı.

Moli bu duruma çok üzülse de, babası “Üzülme yavrum, nasibinde varsa, mutlaka o yarışmaya katılırsın.” Demiş.

Bu arada günler çabucak geçmiş ve yarışma günü gelip, çatmış. Herkes gibi Moli ve aileside yarışmayı izlemeye gelenler arasındaymış.

Jüri üyeleri yarışmacıları teker teker tanıtmaya başlamışlar. O anda Moli’ninde ismi okununca, Moli ve ailesi de şaşkınlıkla birbirlerine baktıktan sonra Moli hemen yarışma alanına uçuvermiş.

Yapılan yarışı birincilikle kazanan Moli, artık kelebekler şehrinin en zeki ve çalışkan kelebeği seçilmişti. Artık şehirde bulunan herkes onu tanıyor ve başarısı dolayısıyla onu taktir ediyormuş.

Bu güzel Kelebek Masalı da burada son buldu. Başka bir güzel Uyku Masalı ’nda görüşmek üzere hoşçakalın…

Bu hikayenin kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır.

Masal Oku Platformunda yer alan başka güzel içeriklerimizi okumaya ne dersiniz?

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Dalkavuk Kurt Masalı
Dalkavuk Kurt Masalı
Babanın Koşulsuz Sevgisi
Babanın Koşulsuz Sevgisi
Keloğlan ve Cengiz Han’ın Hazinesi
Keloğlan ve Cengiz Han’ın Hazinesi
Kayıp Prenses
Kayıp Prenses

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.