Kanatlı Kediler Masalı

Kanatlı Kediler Masalı

Abone Ol google news

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, Poni ve Doni isminde birbirinden şirin, kanatlı iki kedi yaşarmış.

Bu kediler ormanın derinliklerindeki büyük bir şelalenin yanında yaşlı bir kadın ile birlikte güzel vakitler geçirirmiş.

Çoğu zaman yaşlı kadın kanatlı kedilere şehirde bir arada yaşayan insanlardan ve sokakta dolaşan kedilerden ve köpeklerden bahsedermiş.

Bu kanatlı kediler en çokta kendilerine benzeyen ancak kanatlı olmayan kedileri merak ederlermiş.

Günler bu şekilde geçip giderken kanatlı kedilerin merakı gün be gün dahada artmaya başlamıştı.

Poni “Ben o şehre giderek insanları ve kedileri görmek istiyorum.”

Doni “Bende istiyorum. Ama Yaşlı Nine bize izin verir mi? ” diye sormuş.

Poni” Öyleyse onun yanına giderek ikna edelim.” Demiş.

Poni ve Doni o anda ağaç fidesi ekmekte olan yaşlı kadının yanına giderek ona şehre gitmek istediklerini söylemişler.

Yaşlı kadın ” Siz onlardan çok farklısınız. Sizi görürlerse, sizi kafese kapatırlar bir daha buraya dönemeyebilirsiniz. “

Poni “Biliyorsun bizim sihirli güçlerimiz var. Her zorlukla başa çıkabilecek güce sahibiz.”

Yaşlı kadın “Sihirli güçleriniz sadece burada işe yarar, orada sihirli güçlerinizi kullanamazsınız. O yüzden gitmenizi istemiyorum.” demiş

Yaşlı kadın gitmemeleri için her ne söylediyse de, kanatlı kedileri ikna edemeyeceğini anlayınca “Peki, ama bana bir konuda söz vermenizi istiyorum.”

Poni de Doni de  “Ne istersen kabul ederiz.” Demişler.

Yaşlı kadın ” Kimseye görünmeden evlerin çatısından onları izleyecek, yere inmeyeceksiniz ve İki günden fazla da orada kalmayacaksınız.” Demiş.

Poni ve Doni yaşlı kadına söz verdikten sonra yükseklere çıkarak şehre doğru uçmuşlar. Az uçmuşlar uz gitmişler, dereleri tepeleri aşmışlar ve en sonunda şehre ulaşmışlar.

İlk başta yaşlı kadının dediği gibi yüksek evlerin çatısına konup, yoldan geçen insanları, kedileri, köpekleri, keçileri, inekleri merakla izlemeye başlamışlar.

Akşam olmak üzereyken Poni “Ben çok acıktım.”

Doni “Bende acıktım. Niye kendimizle yiyecek bir şeyler getirmedik şimdi burada nasıl yiyecek bulacağız. ” Diye sormuş.

Poni “ Hadi biraz şehri dolaşalım. Bakarsın yiyecek bir şeyler buluruz.” Demiş.

Evlerin arasında uçmaya başlayınca onları gören bir Avcı” Bu kediler diğerinden çok farklı, bunları yakalarsam zengin olabilirim.” Diye söylenerek onların peşine düşmüş.

Bu arada yiyecek arayan kediler, bir bahçede gördükleri süt dolu kovanın yanına konarak o kovadan süt içmeye başlamışlardı. Bunu fırsat bilen avcı, çantasından çıkardığı ağları süt içmekte olan Kanatlı kedilerin üzerine atınca kediler, ağdan kurtulmak için uçmaya çalışmışlar. Ama Avcı onlar uçmadan yakalamıştı.

Avcıya kendilerini bırakması için yalvaran kanatlı kediler “Ne olur bizi bırak, eve gidelim.”  Diye söylemişler. Ama Avcı onları anlamadığından “Miyavlamayın kediler, sizin sayenizde zengin olacağım.” Demiş

Sonrada onları eve götürerek bir kafese koymuş. Amacı onları bir hafta sonra şehirde kurulacak büyük pazara götürüp satmaktı.

Bu arada iki gün geçmesine rağmen kedilerinin dönmediğini gören yaşlı kadın, onların başına ne geldiğini öğrenmek için sihirli Şelaleye seslenmiş. “Güzel Şelale, kanatlı kediler nerede?” diye sormuş.

Sihirli Şelale onların nerede olduğunu kadına göstermiş. Yaşlı Kadın Atına bindiği gibi Şehre doğru yola koyulmuş. Akşam olmadan Şehre varan kadın, Avcı’nın evine gitmiş.

Önce evin etrafında dolanmış sonrada kapıyı çalmış. Kapıyı açan olmayınca evde kimseciklerin olmadığını anlamıştı.

Bu sefer sihirle evin kapısını açan Yaşlı kadın, kanatlı Kedileri kafesten kurtararak eve götürmüş.

Eve vardıklarında, yaşlı kadından özür dileyen Kanatlı Kedilerden Doni ” Seni dinlemediğimiz için başımıza gelmeyen kalmadı. Sözünden çıktığımız ve gitme dediğin halde ısrarla oraya gitmek istememiz yanlış bir davranıştı. Bu yüzden ikimizde senden özür dileriz.” Demiş.

Poni de, Doni’nin söylediklerini başıyla onaylıyordu. Onların pişman olduğunu ve başına gelenlerden ders çıkardıklarını gören yaşlı kadın. “Hadi gelin yanıma” diyerek onlara sarılmış. O günden sonra Kanatlı Kediler bir daha yaşlı kadının sözünden çıkmamışlar.

Bu güzel Kanatlı Kediler Masalı da burada son bulmuş. Hoşçakalın.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Cesur Pembe Bulut Hikayesi
Cesur Pembe Bulut Hikayesi
Fil Ailesi Masalı
Fil Ailesi Masalı: Sevgi Masalı Oku
Altın Yumurtlayan Kaz Masalı
Altın Yumurtlayan Kaz Hikayesi
nasrettin hoca masalı
Nasrettin Hoca Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.