Kibar Prens Masalı: Faydalı Masal Oku

Kibar Prens Masalı

Abone Ol google news

Kibar Prens Masalı’ nda Kral’ın kendi yerine kral olarak hangi çocuğunun geçeceğine karar vermek için çocuklarını sınamasını konu edinen güzel bir Prenses Masalı. iyi okumalar.

Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde güzel mi güzel olan bir ülkede, iyi yürekli olduğu kadar yiğitte olan bir kral yaşarmış.

Kralın birde yakışıklı ikiz oğulları varmış, bu ikizlerin yüzleri de huyları da birbirine hiç benzemezmiş. Bu iki kardeşte yakışıklıydı lakin bir tanesi  iyi huylu ve çok kibar biri iken diğeri kaba ve ne dediğini bilmeyen ukala birisiymiş.

Saray ahalisi iyi huylu olanı “Kibar Prens”,  kaba ve ukala olanı ise “Kaba Prens” olarak adlandırmışlardı.

Günlerden bir gün, iyi yürekli kral her iki çocuğunu da yanına çağırtarak onlara;

“Oğullarım artık ben çok yaşlandım. O yüzden yerime sizlerden birini seçmek istiyorum ama siz ikiz olduğunuzdan haksızlık olmasın diye sizleri bir sınamaya tabi tutmak istiyorum. Hanginiz o sınavı başarıyla geçerseniz onu kral ilan edeceğim.” demiş.

Prensler babalarının en iyisini bildiğini düşündüklerinden sınama için hazır olduklarını iletmişler.

Kral ertesi günün sabahında prensleri yanına çağırarak onlara;

“Sırasıyla her gün biriniz sarayın balkonuna çıkarak, oradan halka sesleneceksiniz. Kimin çağrısına daha çok ahali gelirse o, halk arasında daha çok seviliyor demektir. O zaman birinci sınamayı o kazanmış olacak.” demiş  

Ertesi günün sabahı sarayın balkonuna çıkan Kibar Prens, halka ricacı bir üslupla seslenerek orada toplanmaları için çağrıda bulunmuş.

Onu işiten, işitmeyene de çağrısını iletmiş ve sarayda bulunan halkın büyük çoğunluğu sevilen prensin ricası üzerine sarayın bahçesine koşarak gelmiş.

Orada toplanan halka seslenen prens hepsine nazik bir şekilde teşekkür ederek onları dağılmasını istemiş.

Bir sonraki gün sabahı Kaba Prens sarayın balkonuna çıkarak emrivaki bir şekilde “Ahalinin sarayda toplanmasını emreder.”  bu şekilde bağıra bağıra halka emirler verir.

Kaba prensin çağrısına birkaç meraklı kişiden başkası gelmemiş. Bu durumu izleyen kral, birinci sınavı kazananı açıklamış, ardından ikinci sınavı da şöyle açıklamış.

“Ormanın içerisindeki bir ağacın altında çok kıymetli olan taş, elmas ve altınlar bulunan büyük bir sandık gömülü, ayrıca orada büyük ve güçlü bir ayı da yaşamakta, kimseyi o ağaca yaklaştırmamaktadır. O ağacın altında bulunan sandığı hanginiz getirirse bu sınamayı o kazanır.

İlk önce oraya Kaba Prens gitmiş, ayının ağacın altında uzandığını görünce, sessizce yanaşmış ve ayıyı ağaçtan uzaklaştırmak için akşama kadar uğraşıp durmuş ama bir türlü ağaçtan uzaklaştırmayı başaramayınca akşam saraya eli boş şekilde geri dönmüş,

Ertesi günün sabahı Kibar Prens, ormandaki ağaca doğru yola çıkmış ve kendisiyle bir sepet kaliteli armut da götürmüş. Oraya vardığında  nazik ve kibar bir şekilde ayıya yanaşarak armutları yakınına indirip yanından uzaklaşmış.

Ayı kendisiyle konuşan kibar adamı çok sevmiş. Kibar Prens, bu arada uzaktan ayıya ağacın atındaki o altınları niçin almaya geldiğini kibar bir şekilde anlatıp, ondan müsaade istemiş.

Ayı ağacın altından sessiz bir şekilde kalkarak prense altınların yerini başıyla işaret etmiş ve oradan uzaklaşmış. Kibar Prens o sandığı alarak ayıya teşekkür ettikten sonra değerli eşyaların bulunduğu sandığı aldığı gibi saraya dönmüş,

İkinci sınamayı kazananı olarak da Kibar Prens ilan edildikten sonra bu sefer Kral üçüncü ve son sınavı da şöyle açıklamış.

Komşu ülkedeki kralın güzeller güzeli olan bir tane kızı var, hanginiz o krallığa gidipte onu kendisiyle evlenmeye ikna etmeyi başarırsa bu sınamayı da o kazanır.

Ertesi günün sabahı iki kardeş beraber yola koyulmuşlar. ilk önce şansını deneyemeye karar veren Kaba Prens her ne yaptıysa da bir türlü prensesi ve babasını ikna etmeyi başaramamış çaresiz ve üzgün bir şekilde krallığa geri dönmüş.

Çünkü onu daha önceden tanıyan kral, Kaba Prensin tutum ve davranışlarından hiç hoşlanmıyor, kibar prensi ise her zaman taktir ediyordu.

Kibar Prens’in saraya geldiğini haber alan Kral, onu kapıda karşılayarak akşam bir yemek partisi düzenlemişti. Kibar Prens her zamanki kibarlığıyla prensesi babasından isteyince de;

Kral: “Kızımı senin gibi iyi ve kibar bir prens ile evlendirmek benim için büyük bir onurdur.” diyerek, kızını prens ile tanıştırmış. Kibar Prens, Prensese, Prenseste Kibar prense hayran kalmış.

Kral, Kibar Prense; “artık sen sarayına dönerek hazırlıklarını yap, bizlerde birkaç gün içerisinde krallığınıza ziyarete geliriz.” demişler,

İki krallık bir araya geldikten sonra kralın, kibar prensi yeni kral olarak ilanından sonra düğün merasimi yapılmış.

Günler süren büyük bir düğünle evlenmişler. O günden sonra yıllarca o ülkede sevgi mutluluk hüküm sürmüş.

Kibar Prens Masalı’ nı beğendiğinizi umarız. Bu güzel Aslan ile Fare Masalı: Cesur Aslan Hikayesi de ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Ayı ile Kurnaz Tilki Masalı
Ayı ile Kurnaz Tilki Masalı
çilli tavuk ve yavruları masalı
Çilli Tavuk ve Yavruları Masalı
Keloğlan Masalları Derya Sultan Aşkı
Keloğlan İle İlgili Masal
konuşan eldiven masalı
Konuşan Eldiven Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.