Kıskanç Komşu Masalı

Kıskanç Komşu Masalı

Abone Ol google news

Eve varınca Suzan Hanım “Kemal bey baksana yolda küçük ve tatlı bir köpek gördüm.”

Kocası gülümseyerek  “Demek ailemizin yeni üyesi de bu yavru köpekçikmiş, ismide Pati olsun.” Demiş.

O yavru köpeği o günden sonra yanında ayırmayan karı koca onu çok seviyor ve ona iyi bakıyorlardı. Günler haftaları, haftalar ayları kovalamış ve yavru köpek büyümüştü.

Köpek Pati karı kocaya öyle çok alışmıştı ki, sürekli onların dizinin dibinde oturur, her nereye giderlerse onların ardından giderdi.

Bir gün saksıdaki çiçeklerinin kuruduğunu gören Kemal Bey, o çiçeği saksıdan çıkartarak bahçede ekmek için bir yeri kazmaya başladı. Sahibinin bir yerler kazdığını gören köpek Pati havlayarak ayağıyla bir yer kazmaya başlayınca, Kemal Bey “Tamam, bekle Pati geliyorum.” Diyerek köpeğin gösterdiği yeri kazmaya başladı.

Kazdığı yerde içi altın dolu bir sandık olduğunu görünce sevinçle o altınları çıkartarak “Aferin Pati” dedikten sonra eve girip, altınları eşine göstermiş.

Kapı komşularından Musa Bey onların birden zenginleşmesinin sebebini öğrenince o kadar çok kıskanmış ki, o köpeğin sihirli bir köpek olduğunu düşünmeye başlamış.

Patiyi çalmak için Kemal Bey ve karısını gizlice izleyen Kıskanç komşu, onların evde olmadığı bir gün Patiyi yakalayıp eve götürmüş havlamasın diyede ona ilaç vermiş.

Kemal Bey ve eşi eve döndüklerinde Patiyi hiçbir yerde göremeyince her tarafa bakmaya ve gördüklerine de sormaya başlamışlar. Ama Patiyi hiçbir yerde bulamamışlar.

Bu duruma çok üzülen karı koca Patinin yokluğuna bir türlü alışamıyorlardı. Bu arada Patiyi kaçıran Kıskanç komşu, Kemal bey ve eşinin evde olmadığı bir günde Patiyi bahçeye çıkartarak ona “Hadi banada altın olan bir yer gösterirsen seni bırakırım.” Diyormuş.

Pati onun ne istediğini bildiğinden bahçeyi koklayarak bir yerde durarak havlayınca Patinin ipini bırakan kıskanç komşu onun gösterdiği yeri kazmaya başlamış.

Kazdığı yerde bir şey olmayınca dahada öfkelenmiş. Bu arada Pati açık kapıdan kaçarak bahçesine girmişti. Patinin sesini işiten Kemal Bey ve eşi, sevinçle koşarak ona sarılmışlar. Ve bir dahada onu evde yalnız bırakmamışlar.

Aradan bir hafta gibi bir süre geçmişti. Bir türlü gözü doymayan kıskanç komşu, Komşularının kapısını çalarak ”Merhaba kemal bey, ben köpeğinizi çok sevdim. Onu biraz gezdirmeme müsaade eder misiniz?”

Kıskanç komşuya Bakan Pati “Ben bu kötü adamla gitmek istemiyorum.” Demiş.

Patinin dediklerini işiten kıskanç komşu “Sizde duydunuz mu bu köpek konuşuyor.” Demiş Kemal Bey ve eşi birbirine bakmış. Sonrada “Komşu iyimisiniz. Pati sadece havlıyor. Ne konuşması.” Demiş.

Kıskanç komşu “Sizler birer büyücüsünüz. Sizi bu köyde barındırmam.”diyerek koşarak evden çıkan Musa bey köyün ileri gelenlerini de yanına alarak Kemal beyin evine gelmiş.

Köylülerde Kemal Bey kadar şaşkındı, Kıskanç komşu Musa beyin dediklerine hiçbir anlam verememişler.

Köyün ileri gelenleri “ Musa bey problem nedir anlatır mısınız?”

Kıskanç Komşu Musa “ Komşum kemal bey ve ailesi büyücü şu köpekleri varya, bahçelerinde içi altın dolu, bir sandığın yerini göstermişti. “

Köyün Lideri “Bundan hepimizin haberi var zaten.”

Musa Bey “Öylemi dahası da var. Ben geçen bu köpeği kaçırdım. Ona bahçemde altın olan bir yer göstermesini istedim ve bana bir yer gösterdi bende kazmak için o yere gider gitmez hemen kaçtı.”

Bu sırada öne çıkan Pati kıskanç komşuya “Sen çok kötü birisin.” Demiş.

Musa Bey “Duydunuz mu bu köpek konuşuyor. “ Köyde bulunan herkes şaşkınlıkla birbirine bakmaya başlamış herkes köpeğin havlama sesi dışında bir ses duymuyordu.

Köyün Lideri ve diğer köylüler Kıskanç komşunun yaptıklarını ve kötü niyetli biri olduğunu anlamış ve ona sabaha kadar tüm eşyalarını toplayıp, köyü terk etmesini ve bir dahada o köye geri dönmemesini istemişler.

Kıskanç komşu Musa Bey, kıskançlığının ve kötülüğün bedelini köyden kovularak ödemiş.

Bu güzel Kıskanç Komşu Masalı da burada son buldu. Başka Klasik Masallar ile buluşmak üzere hoşçakalın.

Bu masalın kaynak gösterilmeden yayınlanması çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır…

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Yaşlı Kaplumbağa Masalı
Yaşlı Kaplumbağa Masalı
Tilki ile Keçi Kuyu Masalı
Tilki ile Keçi Kuyu Masalı
Aslan Ile Fare Hikayesi
Aslan ile Fare Masalı: Cesur Aslan Hikayesi
Mavi At Hikayesi
Mavi At Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.