Küçük Kurbi Masalı

Küçük Kurbi Masalı

Abone Ol google news

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük bir gölde yaşayan Kurbi ismindeki küçük bir kurbağa varmış.

Kurbi, göldeki herkesi çok sever ve hiçbir zaman saygısızlık yapmazmış. Gölde yaşayan balıklar, kaplumbağalar, yengeçler hep yavrularına küçük Kurbiyi gösterir ve onun ne kadar saygılı biri olduğunu söylerlerdi.

Kurbi herkese gösterdiği saygı sonucu herkesin kendisini çok sevmesinden gayet memnunmuş.  Bu durum bir leyleğin çok uzaklardan getirerek Göle bıraktığı bir kurbağa gelene kadar sürmüştü.

Göle yeni gelen bu kurbağa ise Kurbi’nin aksine kimseyi sevmez ve herkesi birbirine düşürmekten çok hoşlanırmış.

Kurbağa göle geldikten çok kısa bir süre sonra gölde yaşayan canlıların büyük bir çoğunluğu birbiriyle konuşmaz ve birbirinden nefret eder olmuştu.

Göldeki yaşayan tüm canlılarla arası iyi olan Kurbi’ye de laf söyleyip, kızanlar olunca Kurbi, bu garip durumu anlayıp, göldekilere yardım etmek için, gölden ayrılarak samimi dostu olan Ormanlar Kralı Aslan’ın yanına gitmiş.

Uzun zamandır görmediği Küçük kurbiyi karşısında gören Aslan “Ooo benim küçük dostum gelmiş. Epey bir zamandır bana uğramıyordun. Seni çok özledim.” Demiş.

Kurbi ile Aslan bir süre sohbet ettikten sonra Kurbi’nin üzgün haline dikkat eden Aslan “Dostum senin bir sıkıntın var galiba.”

Kurbi “Evet dostum göldeki balıklar, yengeçler ve kurbağalar daha düne kadar birbirini çok sever, barış içerisinde bir yaşam sürerdi. Ama son günlerde herkes birbiriyle kavga eder ve birbirleriyle konuşmaz olmuştu. Bu durumu çözmek istedim ne varki bana da tavır takınmaya başladılar. Birden neler olduğunu anlayamadım. O yüzden senden yardım istemeye geldim.” Demiş

Aslan bir süre düşündükten sonra “Peki gölde son zamanlarda kavga dışında hiçbir garip durumla karşılaştın mı?”

“Hayır, karşılaşmadım.”

“Peki, göle dışarıdan gelen oldu mu?”

“Evet, bir kurbağa geldi.” Demiş sonrada “Şimdi anladım tüm bu kavgalar bu kurbağa göle geldikten sonra başladı.”

“Öyleyse nedenini öğrendik şimdi ise o kurbağaya gereken dersi vererek, tekrardan gölde huzuru sağlamalıyız.”

“Nasıl olacak bu iş.”

Küçük Kurbi Masalı

“Sen onu bana bırak, hadi kalk Göle gidiyoruz.” Demiş ormanların kralı.

Kurbi ile Aslan Gölün kıyısına gitmişler. Aslan “Kurbi sen gölde yaşayanlara yüzeye çıkmasını söyle onlarla konuşacağım önemli bir konu var.”

Kurbi hemen göle atlayarak göldeki tüm canlılara Ormanlar Kralı Aslan’ın kendileriyle konuşacakları olduğunu söylemiş. Gölde yaşayanlar Aslan’ın neler söyleyeceğini merak ettiklerinden hepside gölün yüzeyine çıkmış.

Aslan “ Beni çoğunuz tanıyorsunuz. Gölde son günlerde yaşanan tatsız olaylar hakkında bilgim var. Şimdi teker teker kızma sebebinizi bana anlatacaksınız.” Demiş.

Gölde yaşayan canlılar başlamışlar anlatmaya “O demiş, şu bana şunu söyledi, diğeri demiş bu bana böyle söyledi.” Demiş.

Aslanda onların hepsini  yüzleştirmiş. Onların birbirleri hakkında bir şey demedikleri ortaya çıkınca Aslan “Peki bunları size kim söyledi.” Diye sormuş.

Hepside göle yeni gelen kurbağa demişler. Bu arada hemen orada uzaklaşmaya çalışan kurbağayı yakalayan aslan ceza olarak çok uzaklara göndermiş.

O günden sonra yine o gölde huzur, barış ve sevgi hüküm sürmüş.

Bu güzel Küçük Kurbi Masalı da burada son buldu. Başka Uyku Masalları ile buluşmak üzere hoşçakalın…

Bu masalın kaynak gösterilmeden, yayınlanması ve çoğaltılması yasaktır.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Nasrettin Hoca ve Eşeği Fıkrası
Nasrettin Hoca ve Eşeği Fıkrası
Kral Midas Hikayesi
Kral Midas Hikayesi
Kurt ile Koyun Hikayesi, kurt ve koyun
Kurt ile Koyun Hikayesi
Bir Anadolu Masalı
Bir Anadolu Masalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.