Yalancı Tavşan Öyküsü

Yalancı Tavşan Öyküsü

Abone Ol google news

Bir zamanlar ormanda sırf eğlenmek için yalan söyleyen bir tavşan yaşarmış. Bu Tavşan yalanını söyler sonrada içten içe gülerek komşularının yanına gidermiş.  

Günlerden bir gün erkenden uyanan Yalancı Tavşan, çok sevdiği bahçesine çıkıp, mis gibi kokan gülleri koklayarak  “Ne kadarda güzel bir gün.” Diye söylenmiş. Sonrada bahçesindeki çimlerin üzerine sırt üstü uzanmış. Bir süre keyifle uzandıktan sonra uzandığı yerden kalkarak bahçeye ektiği havuçlardan iki tanesini topraktan çıkartıp, bir tanesini yemiş. Diğerini de yanına alarak gezmeye çıkmış.

Ormanda gezinirken Kaplumbağa, sincap ve kirpi’nin konuştuklarını görmüş.  Hemen onların yanına giderek hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi “Bir şey mi oldu. Niye öyle tedirginsiniz?” diye sormuş.

Sincap “ Ormandaki ağaçların tümünü keseceklermiş.”

Tavşan “Öylemi, kim söyledi bunu size?” diye sormuş.

Kaplumbağa “Sansar söyledi.” Demiş.

“Hımm.” Diyen Tavşan gülümsemiş ve onların yanından uzaklaşmıştı. Çünkü Ormandaki ağaçların kesileceğini sansara o söylemişti.

Tavşana göre yalan söylemek eğlenceli bir şeymiş. Orman sakinlerinin telaşlı hareketleri onun hoşuna gidiyormuş. O yüzden bu seferde başka bir yalan söyleyerek daha çok eğlenmek istemiş.

Kaplumbağa ile karşılaşan Tavşan  “Kaplumbağa kardeş duydun mu olanları.”

Meraklanan Kaplumbağa “Ne olmuş ki?”

Tavşan “Ormanda büyük bir yangın çıkmış. İki günde ormanı tamamen kül edecekmiş.”

Telaşlanan Kaplumbağa “Öyleyse hemen herkesi haberdar etmeliyiz.” Diyerek karşılaştığı herkese ormandaki yangından bahsetmeye başlamış.

Kısa zaman içerisinde herkes yangından haberdar olmuş ve herkesi bir telaş kaplamıştı.

Bilge biri olan yaşlı Kirpi, etrafında toplanan orman sakinlerine “Sakin olun. Önce haberin doğru olup, olmadığını öğrenelim.” Dedikten sonra kuşlara “Ormanın her tarafına bakmalarını rica etmiş.”

Bu arada Tavşan Kuşlar havalanınca sessizce onların yanından ayrılıp güle güle eve gitmişti.

Havalanan Kuşlar ormanın her tarafına bakınmışlar. Hiçbir yerde yangın olmadığını görünce dönüp, yangın haberinin gerçek olmadığını söylemişler.  

Hayvanların hepsi kaplumbağaya bakıp, ona yangın haberini kimin verdiğini sormuşlar. Kaplumbağa yangın haberini Tavşan’ın verdiğini söylemiş.

Hemen söze karışan Sansar “Geçen günkü ağaçların kesileceği haberini de Tavşan bana söyledi.” Demiş.

Orman sakinlerinin hepside “Tavşan yalancı, ona bir daha inanmayın.”diye söylenmiş ve ona çok kızmışlar.

Tavşan herkesin kendisine kızgın olduğunu biliyormuş, o yüzden iki gün boyunca evden dışarı çıkmamıştı.

Üçüncü günün sabahı evden dışarı çıkan Tavşan, evin kapısını açınca duman kokusu almış.

Evin arkasına bakan Tavşan, evinin yandığını görünce Telaşla “İmdat yardım edin evim yanıyor.” Diye bağırarak komşularından yardım istemiş.  

Ama komşuları ona “Sen yalancı Tavşansın, yine yalan söylüyorsun.” Diyerek inanmamışlar.

Tek başına evindeki yangını söndürmeye kalkışan Tavşan, yangını söndüremeyince evi kısa bir sürede yanıp, kül olmuştu. Bir süre sonra Tavşan’ın evinin yandığını gören komşuları el birliğiyle o yangını söndürmüşler. Ama Tavşan’ın evi artık yanıp kül olmuştu.

Tavşan “Evim, evim.” Diye sızlanırken yanına yaklaşan Kaplumbağa “Görüyorsun değil mi? Söylediğin yalanlar yüzünden kimse senin evinin yandığı haberine inanmayıp, yardıma gelmedi. Ve bunun sebebi de sırf eğlence olsun diye söylediğin yalanlar.” Demiş.

Kaplumbağanın söylediklerinde haklı olduğunu anlayan Tavşan, söylediği yalanlar yüzünden artık kimsenin kendisine inanmadığını ve güvenmediğini anlamış.

Yaptığı hatanın farkına varan Tavşan dersini almıştı. Tüm komşularından yalan söyleyerek onları kandırdığı için özür dilemiş.  O günden sonra hiç yalan söylemeyen Tavşan artık dersini almıştı.

Bu güzel Yalancı Tavşan Öyküsü son buldu. Tekrardan görüşmek üzere hoşçakalın..

Bu masalın izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden yayınlanması, çoğaltılması ve kopyalanması yasaktır.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Şaşkın Civciv Masalı
Şaşkın Civciv Masalı
Su Perisi Hikayesi
Su Perisi Hikayesi
Tencerecik Hikayesi
Tencerecik Masalı
Kaplumbağa ve Akbaba
Kaplumbağa ve Akbaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.