Aslan İle Tavşan Hikayesi

Aslan İle Tavşan Hikâyesi

Abone Ol google news

Aslan İle Tavşan Hikayesi‘ nde Orman sakinlerine rahatsızlık veren bir Aslan’a ders veren bir tavşanın yaptıklarını konu edinen mükemmel bir ezop masalı. İyi okumalar.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde büyük bir ormanın içerisinde yaşayan ve diğer canlıların kendisinden çok korktuğu zalim bir aslan yaşarmış. Bu aslan acıktığında avlanmaya çıkar ve bir sürü orman sakinine zarar verirmiş.

Aslanın bu tavrından epey bir rahatsız olan orman sakinleri, bu duruma çözüm bulmak için zalim Aslan’ın olmadığı bir yerde, Aslandan habersiz toplanarak konuşmuşlar ve en sonunda ortak bir karara varmışlar.

Orman sakinleri aldıkları bu kararı hep birlikte zalim aslanın yanına giderek ona teklif etmeyi düşünmüşler. Her türden bir hayvanın bulunduğu bir grup zalim Aslan’ın yanına giderek ona,

“Ey ormanların kralı eğer müsaadeniz olursa bizler bu ormanın sakinleri olarak kendi aramızda almış olduğumuz bir kararı size bildirmek istiyoruz.”

Zalim aslan “öylemi anlatın hele” demiş,

Orman sakinleri: “Bizim buradaki asıl amacımız sizin fazla yorulmamanız, siz her acıktığınızda avlanmanıza gerek kalmayacak. Kendi aramızda bir kura çekerek seçmiş olduğumuz birini yem olarak sana göndereceğiz. Sizde bu sayede avlanma zahmetinden kurtulacaksınız.” demişler

 Ormanların kralı zalim aslan kahkaha atarak: “Bu  kararınızı beğendim, çok güzel bir karar almışsınız.” demiş.

O günden sonra her iki günde bir orman sakinleri toplanarak kura çekerler. Kurada çıkan orman sakininin kendisi aslan’ın bulunduğu yere giderdi.

Günlerden bir gün orman sakinleri tarafından çekilen kura sevimli bir tavşan’a çıkar. Ama bu tavşan aslana yem olmayı hiç istemiyordu. O sebeple aslanın bulunduğu yere giderken düşünceli ve isteksiz bir şekilde yavaş adımlarla gidiyordu.

Aslan’ın yuvasına yaklaştığında aklına parlak bir fikir gelmiş. Tavşanı karşısında gören aslan,

“Bugünkü yemeğim sen misin? pek de küçükmüşsün? Niye bu kadar geç geldin, seni beklerken epey de acıktım, biraz daha yaklaş bana, yakından bakayım sana.” demiş,

Tavşan: “Sayın yüce kral, bugünkü kura bana ve eşime çıktı. Orman konseyi tarafından sizi fazla bekletmeden hızlıca buraya gönderildik. Hızlı bir şekilde size doğru gelirken yolda bir aslan önümüzü kesti. Ben ona sizin yemeğiniz olduğumuzu söyledim, ama o da sizin hakkınızda epey kötü şeyler söyledikten sonra benim eşimi yakaladı, bende hızlıca oradan uzaklaşarak buraya doğru geldim.”

Bu duruma çok sinirlenen zalim aslan hemen yerinden kalkarak “çabucak beni o aslanın yanına götür” demiş.

Tavşan ile aslan beraber yola koyulmuşlar. tavşan, aslanı çok derin bir kuyu’nun önüne  götürerek ona  “işte buyurun efendim şu  kuyunun etrafındaydı”  demiş,

Kuyunun başına geçerek kuyuya bakan Aslan, suda kendi yansımasını görünce, öfkeyle hiç düşünmeden kuyuya atlamış, bu sayede Tavşan, Aslana yem olmaktan kurtulmuş.

Aslan İle Tavşan Hikayesi’ni okurken beğendiğinizi umarız. Bu harika Güzel Ve Çirkin Masalı da ilginizi çekebilir.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Kırmızı Ayakkabılı Ördek
Kırmızı Ayakkabılı Ördek
Leylek Leylek Havada Masalı
Leylek Leylek Havada Masalı
Zürafa Zambi Masalı
Zürafa Zambi Masalı
Acı Biber Çat Çat Hikayesi
Acı Biber Çat Çat Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.