Nokta Masalı

Nokta Masalı

Abone Ol google news

Bir zamanlar resim yapma yeteneği olmadığını düşündüğünden resim yapmasını hiç ama hiç sevmeyen Dilara Cuma günleri olan resim dersine isteksiz isteksiz girermiş.

Günler bu şekilde geçip, giderken Dilara son dersleri olan Resim dersi için sınıfa girerken “ Off keşke bu ders olmasaydı.” Diye söylenmiş. Sonrada sırasına geçip öylece beklemeye başlamış.

Derse giren Resim Öğretmeni “Merhaba çocuklar resim defterinizi çıkartın. Bugün hangi resmi çizmek istiyorsanız onu çizin.” Demiş.

Sınıftaki çocuklar merakla resim defterlerini çıkartıp, bir şeyler çizmeye başlamışlardı. Ama Dilara Resim defteri yerine çizgisiz bir kağıt çıkartıp, masanın üstüne indirmiş. Elini çenesinin altına koyarak boş kağıda bakıp, durmuş.

Onun bu hali öğretmeninin dikkatini çekmişti. Onun yanına giderek “Dilara sen niye hiçbir şey çizmiyorsun?” diye sormuş.

Dilara “Ben resim çizmeyi hem bilmem hemde sevmem.” Diye cevap vermiş.

Öğretmeni şaşırmıştı “ Ama resim çizmek çok güzel ve eminim sende çok güzel resimler çizebilirsin.”

Dilara “Hayır çizemem.” Demiş.

Öğretmeni Dilara’nın yetenekli biri olduğu bildiğinden “Peki, bir nokta çizmeni istesem onu yapar mısın?”

“Tamam.” Demiş Dilara, sonrada resim kağıdının üzerine bir sürü nokta koyarak kağıdı masanın üzerine koymuş.

Resim dersi bittikten sonra herkes gibi Dilarada okuldan çıkıp, eve gitmişti.

Ertesi hafta resim dersi olduğu vakit isteksiz isteksiz sınıfa giren Dilara tahtanın yanında ışıl şıl parlayan bir çerçevenin içerisinde nokta nokta çizdiği resmin olduğunu görünce şaşkın bir şekilde o resme bakmaya başlamış.

Arkadaşları ise o resme bakıp, “İlginç bir şey, bunu kim çizdi.” Diye söylenmeye başlamışlar. Ama Dilara o resmi kendisinin çizdiğini kimseye söylememişti.

Bu arada sınıfa giren Resim Öğretmeni “Haydi çocuklar herkes yerine geçsin.” Demiş.

Tüm çocuklar sırasına geçip sessizce öğretmenlerinin ne söyleyeceğini merakla beklemişler. Öğretmen “  Bu hafta ne çizmek istersiniz?” diye sorunca öğrencilerin çoğu “serbest resim çizelim.” Diye ısrar edince Öğretmen “Tamam öyleyse bu hafta da, herkes istediği resmi çizsin.” Demiş.

Bu arada yine resim kağıdını sıranın üstüne indiren Dilara sessizce beklemeye başlamış. Onun yanına giden Öğretmeni “Dilara, bugün noktaları birleştirerek güzel bir resim ortaya çıkarabilirsin?” demiş.

Gülümseyen Dilara “Peki öğretmenim.” Diyerek Noktalarla bir şeyler çizmeye başlamış. Ders bittikten sonra resim kağıdını yine sıranın üstünde bırakan Dilara okuldan çıkıp eve gitmişti.

Bir sonraki Resim dersinde sınıfa giren Dilara, çizdiği resmin daha güzel bir çerçevenin içerisinde duvara asılmış olduğunu görünce dahada şaşırmış.

Arkadaşları ise kendi aralarında “Bunu bir ressam çizmiş olmalı, nokta ile bu kadar güzel bir resmi başka kim çizebilir ki? “ diye konuşurlarken Öğretmen sınıfa girerek. “Herkes yerine geçsin.” Demiş sonrada” Dilara arkadaşınızın çizdiği resmi beğendiniz mi? “ diye sormuş.

Tüm arkadaşları “Dilara mı” diye tekrar ettikten sonra Dilara’ya bakarak onu tebrik etmişler.

Dilara ise o anda “Demek ben resim yapma konusunda çok yetenekliymişim. Ama ön yargılı davranarak o yeteneğimi hep gizlemişim.” Diye düşünmüş

Bu arada öğretmeni “Bugün nokta ile bir ağaç resmi çizelim.” Demiş. 

Dilarada arkadaşları gibi resim kağıdını çıkartarak noktalarla güzel bir ağaç resmi çizmiş. Dersin bitiminde öğretmenine teşekkür eden Dilara artık resim çizmeyi çok sevdiği gibi büyüyünce ünlü bir ressam olmuştu.

Bu güzel Nokta Masalı da burada son buldu.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Kahraman Nine Masalı
Kahraman Nine Masalı
Arı ile Hercai Menekşe Masalı
Arı ile Hercai Menekşe Masalı: Doğu Masalları oku
Kurbağa Prens Masalı
Kurbağa Prens Masalı
Karganın Oyunu
Karganın Oyunu: Eski Nine Masalları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.