Kaplumbağa Teri Masalı

Kaplumbaga-Teri-Masali

Abone Ol google news

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde büyük ve güzel bir ormanda telaşlı bir gün yaşanıyordu. Orman sakinleri yavru hayvanlar için düzenlenen yarışma şenliği için ormanın kıyısında toplanmışlardı.

Bu yarışmaya katılmak isteyen yavru hayvanlar kendi yeteneklerine uygun olan alanlarda yarışabiliyorlardı.

Bu yarışlar arasında Yemek yeme yarışı, Koşu yarışması, Zıplama yarışması gibi farklı yarışmalar vardı. Bu yarışlara katılan yavru hayvanlar, bu yarışma sayesinde kendi yeteneklerini sergileyebileceklerdi.

Yavru kaplumbağa Teri de yarışmaya katılmak istediğinden annesiyle birlikte yarış alanına gelmişti. O da diğer yavrular gibi yarışlardan birine katılmak istiyordu.

Annesi Teri’ye uygun olan tüm yarışları detaylı bir şekilde anlatmış, ancak katılacağı yarışı seçme hakkınıda ona bırakmıştı.

Yarış alanında diğer yavru hayvanları gören Teri çok heyecanlanmıştı, özelliklede samimi arkadaşı olan Tavşan Tavi’nin yarışacağı koşu yarışını çok merak ediyordu.

Hemen Tavinin yanına giderek etrafa bakınmış, yarışma alanını gördüğünde ise daha da heyecanlanmıştı.

Annesininin yanına giden Teri “Annecim bende arkadaşım Tavi gibi koşu yarışına katılmak istiyorum.” Demiş.

Annesi çok şaşırmıştı, “Teri koşu yarışması sana göre bir yarışma değil, istersen senin için daha uygun olan bir yarışa bakalım.

Teri: “Hayır, aslında tamda bana göre bu yarışma, bende koşu yarışına katılıp, 1. Olacağım.” Diye ısrar etmeye başladı.

Kararından emin olan Kaplumbağa Teri’nin vazgeçmeyeceğini anlayan annesi: “Peki o zaman teri bu senin kararın.” Demiş.

Teri koşu yarışması için hazırlanmaya başlamıştı bile, yarış alanına gelmiş tüm orman sakinleri de yarışmacılar gibi sabırsızlıkla yarışmanın başlamasını bekliyorlardı.

Kaplumbağa Teri de koşu yarışı alanındaki diğer yarışmacılarla birlikte yerini almış, yarış düdüğünün çalmasını bekliyordu. Tavşan Tavi, Yavru kaplan ve kaplumbağa Teri koşu yarışını tercih eden yarışmacılardı.

Çok geçmeden yarışa başlama düdüğünü eline alan maymun Mumi “Hazır mısınız diye bağırdı.” Yarışmacılar hazır olduklarını söyledikten sonra başlama düdüğünü çalmıştı.

Üç yarışmacı da koşmaya başladı. Yavru kaplan ve Tavşan Tavi o kadar hızlı koşuyordu ki, Kaplumbağa Teri onların arkasından öylece bakabilmişti.

Annesi “haydi Teri, haydi Teri” diye arkasından sesleniyordu.

Teri var gücüyle koşuyordu lakin rakipleri neredeyse bitiş çizgisine ulaşmak üzereydiler. Teri ise daha yolun üçte birini geçememişti. Ter içinde kalmış ve çok mutsuz görünüyordu.

Arkadaşları yarışı bitirdikten çok uzun bir süre sonra Teri bitiş çizgisine ulaşabilmişti.

Annesi onu bitiş çizgisinde bekliyordu. Teri bitiş çizgisine ulaşınca ona sarılan annesi “Cesaretim için kutlarım seni” dedi

Teri kazanamadığı için çok üzgün görünüyordu. “Mutlaka başarmalıydım anne, benin bu yarışı kazanmam lazımdı, nasıl kaybederim.” diye ağlıyordu

Gülümseyen annesi: “Şu an çok üzgün olduğundan böyle düşünüyorsun, oysaki bu koşu yarışını senin kazanman mümkün değildi. Çünkü hızlı koşabilme kaplumbağaların yeteneği değildir. Yeteneğin olmayan konularda da başarısız olman kaçınılmaz bir durum.” Demiş.

Teri “Ama ben bunu bilmiyordum.”

Annesi yine gülümseyerek: “Aslında böyle durumlarda kendini daha iyi tanıyarak ve bizlerden tavsiyeler olarak seçimler yaparsan, her zaman daha iyi sonuçlarla karşılaşabilirsin. Ayrıca herkes her giriştiği işi başaracaktır diye bir durum yoktur.”

Teri “Anladım anne,”

Anne konuşmaya devam etmiş: “Mesela sen hızlı koşamıyor olabilirsin ancak çok iyi koku alma özelliğin var,  çok iyi görebilir ve çok fazla yemek yiyebilirsin.” Dedi annesi.

 Kaplumbağa Teri heyecanlanmıştı.

Annesi “ Yemek yarışmasına ne dersin.”

Teri:” Olabilir aslında, haklısın anne, ben çok yemek yiyebilirim.” dedi

Teri de bu sefer yemek yeme yarışmasının yapıldığı alana giderek yarışmaya katılacağını söyledi. Koşu yarışmasındaki arkadaşları da yemek yarışmasına katılmışlardı.

Maymun Mumi’nin başlama düdüğünden sonra Teri hızlı bir şekilde önündeki yemeği bitirerek yarışmayı birincilikle kazanmıştı.

Yarışmanın birincilerine madalyasını verdiler. Kaplan koşu yarışmasının birincisi, Tavşan Tavi zıplama yarışmasının birincisi, Teri ise yemek yeme yarışmasının birincisi olmuştu

Orman sakinleri yarışmada birinci olanları alkışlarla kutladılar. Üçüsüde çok mutlu olmuştu.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Örümcek Adam Masalı
Örümcek Adam Masalı
Yol Arkadaşı Masalı
Yol Arkadaşı Masalı
Pembe Kulak Masalı
Pembe Kulak Masalı
El Kirlenmeden Ağız Tatlanmaz
El Kirlenmeden Ağız Tatlanmaz Hikayesi: 3-4 yaş masal oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.