Oduncunun Baltası

Oduncunun Baltası

Bu gün sizlere çok güzel  bir masal olan Dürüst Oduncu Masalı’nı derledik bu en sevilen Oduncunun Baltası konulu yazıyı zevkle okuyacağınızı umarız.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde ormana çok yakın olan bir köyde yaşan altın kalpli ve cesur bir dürüst oduncu varmış.

Oduncunun tüm mal varlığı, kayısı ağacından yapılmış olan çok eski bir odun baltası varmış.

Yaz mevsiminin sonlarına doğru geçimini sağlamak adına her zaman olduğu gibi ormana giderek kesilmesi gereken kurumuş ağaçları aramaya başlamış.

Çok geçmeden kesebileceği kurumuş olan bir ağacı bulduktan sonra ağacın dibinde soluklanmak için biraz oturmuş ama o kadar çok yorulmuştu ki çok uykusu gelmişti.

O an kendi kendine

-En iyisi biraz gözlerimi dinlendireyim, demiş.

Ağacın altında uzandığı gibi çabucak uykuya dalmış, bir iki saatlik bir uykudan sonra mis gibi havanın kokusuyla mutlu bir şekilde gözlerini açan oduncu başucuna koymuş olduğu baltasını yanında görememiş.

Etrafına bakınmış ama hiçbir yerde yokmuş, düşünmüş gelirken elimde olduğunu hatırlamış anca elinde olduğunu ve başucuna koyduğunu hatırlayan oduncu her tarafta baltasını aramış fakat baltayı hiçbir yerde bulamamış.

– Kafasını hafifçe kaşıyan oduncu hala hala bu baltaya ne oldu? Sanki yer yarıldı da içine girdi, diyerek yerinden kalkmış.

Oduncu baltasını etrafta aramaya devam etmiş çünkü o baltası olmazsa, geçimini odunculukla sağladığından çok zor durumda kalabilirmiş.

Baltayı bulamamanın üzüntüsüyle kara kara düşünürken birden karşısına aksakallı nur yüzlü biri belirivermiş.

Oduncuya

-Evladım ne oldu ne arıyorsun böyle? Yoksa senin için önemli olan bir şey mi kaybettin, diye sormuş.

Dürüst Oduncu;

-Evet, efendim ben geçimimi odun keserek sağlayan gariban bir oduncuyum, şu gördüğünüz yerde biraz yatmak istedim, o yüzden baltamı başucuma koydum lakin uyandığımda baltam yoktu.

İhtiyar gülerek,

-Demek öyle evladım,

Aksakallı adam, sırtında bulunan torbaya elini koyarak içerisinden  gümüş saplı güzel mi güzel harika bir  balta çıkartarak oduncuya göstermiş.

-Evladım bu balta senin baltan mıydı? Diye sormuş?

Dürüst Oduncu;

– Bu gerçekten çok güzel ve pahada bir balta ayrıca paha biçilemez ama benim baltam bu değildi demiş,

Bu durum karşısında gülümseyerek baltayı yere bırakan aksakallı adam tekrardan elini torbasının içerisine sokarak, bu seferde altın saplı bir balta çıkartarak dürüst oduncuya sormuş.

-Oğlum! Sakın kaybettiğin balta bu olmasın,

O baltayı gören oduncu ise önce gözlerine inanamamış ve gözlerini ovduktan sonra güneşte ışıl ışıl parlayan baltaya hayranlıkla bakmış ve cevap vermiş

– Hayır, efendim bu baltada benim değil benim baltam çok eskiydi, ikincisi sapı odun, demiri ise çeliktendi böyle değerli madenlerden yapılmış olan bir balta değildi bildiğin sıradan bir baltaydı.

Bunun üzerine tekrar gülümseyen aksakallı adam elini çuvalına koyarak bu sefer oduncunun eski saplı olan baltasını çıkartarak,

-Bu muydu evladım demiş.

Dürüst Oduncu gülümseyerek;

-Evet, evet bu,  bu benim kaybolan baltam, demiş

Sevinç içerisinde baltasına elini uzatmış, ak sakallı adam oduncunun bu tavrı karşısında gülümseyerek yerdeki altından ve gümüşten olan baltaları ve oduncunun eski baltasını dahil hepsini oduncuya uzatarak

-Al bu baltaların hepsi senindir, senin baltan dışındaki iki baltada benim sana hediyemdir, demiş.

Dürüst Oduncu:

-Eğer hediye olarak veriyorsanız tabii memnuniyetle kabul ederim efendim, demiş.

Aksakallı adam:

-Evladım! Biraz önce yaptığın gibi her ne olursa olsun doğruluktan ve dürüstlükten sapma her ne olursa olsun doğrusunu söyle, başka insanların malları değerli olabilir ama sen sakın ola onlara göz dikme ve her zaman böyle dürüst ol emin ol ki her zaman kazananlardan olursun, diyerek ortadan kaybolmuş.

Çocuk Masalları Oku platformu içerisinde yer alan Oduncunun Baltası, Dürüst Oduncu Masalı nı okurken eğlendiğinizi umarız. Diğer içeriklerimiz için Peri Masalları kategorimizi inceleyebilir dilerseniz Pembe Masalı‘nı okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Keloğlan İle Padişah

Keloğlan ile Padişah Masalı

En güzel Keloğlan hikayelerinden biri olan Keloğlan ile Padişah Masalı ‘nı beğeneceğinizi umarız. Bir varmış …

Papağan İle Çakal

Papağan İle Çakal

Çok güzel iyi uykular Masalları arasında bulunan Papağan İle Çakal Masalını beğeneceğinizi umarız. Evvel zaman …

Karganın Oyunu

Karganın Oyunu

Eğitici çocuk masalları arasında bulunan karganın oyunu masalını beğeneceğinizi umarız. Bir varmış bir yokmuş evvel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir