Örümcek Tuni Masalı

Örümcek Tuni Masalı

Abone Ol google news

Bir zamanlar çok şirin bir örümcek kasabasında Tuni adında yaramaz ve bir o kadarda tembel bir örümcek yaşarmış.

Tuni, arkadaşları gibi her sabah erkenden kalkıp, okula gider ancak sürekli yaramazlık yapmak istediğinden öğretmenlerini hiç dinlemez, sürekli başka şeyler ile uğraşırmış.

Okul biter bitmez herkesten önce çıkar, kasabanın dışında biraz dolaştıktan sonra eve gidermiş. Mani ismindeki anne örümcek her defasında yavrusuna “Tuni bugün, okulda neler öğrendin?” diye sorar O ise sürekli yalan söylermiş.

Çünkü kasabada yaşayan tüm örümceklerin her şeyden önce güzel ve sağlam bir ağ örmeyi bilmesi gerekiyormuş. Diğer örümcek öğrenciler, ağ örmeyi öğrenmişken Tuni ise okulda hiçbir şey öğrenmediği gibi ağ örmesini de öğrenememişti.

Günler bu şekilde geçip, giderken Tuni’nin ailesine söylediği yalanlar yüzünden, ailesi onun çok başarılı bir öğrenci olduğunu düşünüyor ve onunla gurur duyuyormuş.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte her sene olduğu gibi kasabada ağ örme şenlikleri yapılacakmış. Örümcek Tuni’nin de çok becerikli olduğunu ve güzel ağlar ördüğünü düşünen Annesi ona “ yavrum sana duyunca çok sevineceğin bir sürprizim var.”  Demiş.

Tuni heyecanlanmıştı. Merakla “Sürprizin nedir anne” diye sormuş.

Anne “ Her sene kasabada düzenlenen ağ örme şenliğine yarışmacı olarak, senin adını da yazdım.” Demiş.

Tuniyi bir telaş kaplamıştı. Hiçbir şey demeden tam dışarı çıkacaktı ki, annesi  “Ne oldu yavrum, yoksa sen yeteneğini sergilemek istemiyor musun?” diye seslenmiş.

Tuni kekeleyerek “ Arkadaşlarım dışarıda beni bekliyor, sonra konuşsak olur mu?” Diyerek hemen evden çıktığı gibi Kasabanın dışına giderek düşünmeye başlamış.

Bir süre sonra “ Aslında ben şimdi, yarışmaya katılanların ördüğü ağlardan bir kaçını, gizlice alırsam. Hem yarışmayı kazanırım. Hemde kimse benim ağ örmediğimi öğrenemez.” Diye söylenmiş kendi kendine.

Akşam olmak üzereyken eve geri dönünce, annesi tekrardan sormuş. “ Bir problem mi var yavrum.”

Tuni “Hayır, anne yarışma için nasıl bir ağ öreceğimi düşünüyorum.” Diye söylemiş.

Aradan günler geçmiş, yarışmaya sadece 3 gün gibi kısa bir süre kalmıştı. Anne “ Yavrum, bana yarışma için hazırladığın ağları gösterebilir misin?”

Tuni “ Hayır anne, şimdi değil herkes gibi sende yarışma günü benim o güzel ağlarımı görürsün.” Demiş.

Gülümseyen anne örümcek “ Tamam yavrum.” Demiş.

Tuni ise o günün akşamında herkes uykudayken sessizce yarışmaya katılacak olan, yarışmacıların evlerine gizlice girerek, onların ördüğü en güzel ağları alıp, odasında saklamaya başlamış.

Ertesi gün, uyanan yarışmacılar, ördükleri ağların olmadığını görünce çok şaşırmış ve yarışmaya 3 gün gibi kısa bir süre kala ağlarının kaybolmasına bir anlam verememişler.

Tuni ise odasına topladığı ağlar üzerinde değişikler yapıp, kendi ördüğü ağlarmış gibi herkese gösterecekmiş. Ama hesaba katmadığı bir şey olmuştu.

Ağlarının olmadığını gören Örümcekler, kasaba polisine ağlarının çalındığını bildirmişler. Bu iş için görevlendirilen yaşlı bir Polis ise ev ev dolaşıp, o ağları aramaya başlamıştı.

En son Tunilerin evinin kapısını çalmıştı. O esnada Tuni evde değilmiş. Ama eve doğru gidiyormuş.

Kapıyı açan anne örümceğe “Merhaba Bayan Mani.”

Mani “Merhaba.” Dedikten sonra “Lütfen içeri girin.” Diyerek Yaşlı Polisi eve davet etmiş.

İçeri giren Yaşlı polis, anne örümceğe olup, biteni bir bir anlattıktan sonra “Müsaadeniz olursa sizin evide arayabilir miyim?” Diye sormuş.

Gülümseyen Anne Örümcek “Tabiki arayabilirsiniz?” demiş kendinden emin bir şekilde, yaşlı Polis evi ararken Tuni, neşeli bir şekilde kapıdan içeri girmiş.

O esnada Tuni’nin odasındaki ağlarla salona gelen yaşlı Polis, “Çalınan ağlar bunlar olmalı.” Diye söylemiş.

Tuni’nin bütün neşesi gitmiş, utancından tek kelime bile söyleyememişti. Anne Örümcek “Tuni bunları sen mi ördün yoksa çaldın mı? Lütfen bana doğruyu söyle.” Demiş.

Çok kötü bir davranışta bulunduğunu anlayan ve yaptıkları yüzünden epeyce utanan Tuni, yaşlı Polise ve annesine her şeyi en baştan anlattıktan sonra onlardan özür dilemiş.

Yaşlı polis Tuni’ye ceza olarak yarışmadan çekilmesi ve herkesin ağlarını onlardan özür dileyerek geri vermesini istemiş.

Yaptıkları yüzünden yeterince pişman olan Tuni, Yaşlı Polis’in dediklerini yaptıktan sonra, bir daha başkalarının hiçbir şeyini izinsiz almadığı gibi yalan söylemeyi de tamamen bırakmış.

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Karagöz Hacivat Hastalık
Karagöz Hacivat Hastalık
Cüceler ve Ayakkabıcı Masalı
Cüceler ve Ayakkabıcı Masalı
Keloğlan ve Çilli Tavuk Masalı
Keloğlan ve Çilli Tavuk Masalı
Tavşan İle Kirpi Masalı
Tavşan İle Kirpi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.