Zıp Zıp Kanguru Masalı

Zıp Zıp Kanguru Masalı

Abone Ol google news

Zıp Zıp Kanguru Masalı, Ormanda yaşamlarını sürdürmekte olan canlılar hem kendileri hemde başkaları için hayatta kalmak zorunda olduklarını sanırlar. Yıllar önce böyle bir yaşam tarzını seçmiş olan ormanlılar bazen mutlu, bazen de mutsuz olmuşlar.

Seyrek yapıya sahip orman halkı için de bu durum böyleymiş, onlar için mutluluk başkasına çelme takmak, mutsuzluk ise düşmekmiş.

Bir gün ormanlar kralı aslan ne zaman ki, çelme takanların çoğaldığının farkına varınca hemen orman sakinlerini toplayarak bir toplantı düzenler onlara,

 “ Sizler mutlu bir beraberlik içerisinde yaşıyor, güzel güzel geçinip gidiyorsunuz, her zaman böyle olmaya da devam edin “ diye konuşunca orman sakinleri tarafından bol bol alkışlanmıştı

Gördükleri karşısında aslan  çok mutlu olmuştu.

Peki ya düşenler, onlarsa aslan kızıp, mutsuz olacak diye çekmiş oldukları acıyı hiç dışa vurmazlarmış. Düşüp, kalkmalar, alkışlar, derken aradan yıllar geçmekteymiş.

Çelme ile düşüp acı çekmektense, çelme takıp mutlu olmayı düşünenler, niçin mutsuz olayım düşüncesi seyrek orman halkını usta birer çelmeci haline getirmişti,

Tabii ki bu da orman sakinleri arasında büyük sorun yaratmış, birine nasıl olduğunu sorulduğu zaman aldığı cevap, işte yuvarlanıp gidiyoruz, daha ne olsun, cevabıydı.

Çelme takma konusunda çoğunluk ustalaştığından mutsuzlukta o ölçüde fazla hale gelmişti. Koskoca ormanda mutlu olan sadece Aslan kral  ve yakınları kalmıştı. Diğer orman sakinlerinden her ne kadar usta çelmeci dahi olsa, onlara karşı hünerini göstermeleri mümkün olmadığından düşmeleri, yani  mutsuz olmaları mümkün değildi.

Çelişkiler içerisinde mutsuz bir yaşam tarzını seçmiş olan seyrek ormanlılar için yanlış davranışlarda bulunmak giderek ağır gelmeye başlasa da bu durumdan nasıl kurtulacaklarını düşünmez, şimdiki hallerine şükrederlermiş.

Ormandaki bu durum çok uzaklardan gelen bir yabancı ile değişmeye başlamıştı, uzaklardan gelen zıp zıp kanguru yıllarca pek çok ormana giderek değişik yerlerde gezmiş, tattığı mutlulukları ön kısmında bulunan torbasında biriktirmiş, mutsuz biriyle karşılaştığı zaman kesesindeki mutluluğu onlara dağıtarak herkesi mutlu ediyordu.

Zıp zıp Kangurunun ünü kısa zamanda ormanda yayılmış, kral aslan tarafından da duyulmuş:

“ Mademki ormanımızda böyle değerli bir misafirimiz var, hemen onu çağırın huzuruma gelsin, ormanımızdakiler nasıl mutlu edeceğini görelim “ demiş.

Zıp zıp Kanguru haberi alır almaz Aslan kral’ın huzura çıkmış:

“ Merhaba sayın aslan kardeş, beni çağırmışsınız “demiş, demesine de aslanın çevresinde bulunan yakınları:

“ Haddini bil sen koca bir krala nasıl böyle hitap edersin, Kardeş ne demek? “ diyerek onun üzerine atlamak için fırsat kollarlarken, Aslan, alışılmıştan farklı bir konuşma tarzına sahip olan zıp zıp kanguruya zaman tanımak ve onu dinlemek gerektiğini düşünerek yandaşlarını sakin olmaları konusunda yatıştırmış.

Aslan Kral orman halkının içerisinde olduğu durumu kısaca anlattıktan sonra torbasındaki mutlulukları vermesini istemiş.

Zıp zıp Kanguru:

“ Bunu kabul etmem mümkün değil, isterseniz açıklayabilirim,  sizler için dağıtılacak mutluluklar torbada hazır vaziyette, fakat hazır olan bu mutlulukları alırsanız pek karlı çıkacağınızı düşünmüyorum. Oysaki mücadele ederek, kendi çabanız karşılığında kazanacağınız mutluluklar sizleri gerçek mutluluğa kavuşturur.

Benim sizlere vereceklerim bir torbadan çıkarak diğerine girer, bu sizlerin seçtiği yaşam tarzıyla aynı olacaktır.

Oysa kaç gündür edindiğim izlenim ve sizden anladığım kadarıyla siz zaten bu durumdan şikâyetçisiniz. İlk önce kendiniz için mutlu olmayı bilmelisiniz, bunun bir kere tattınız mı? Artık geriside kendiliğinden gelir.”

Bu güzel masal da ilginizi çekebilir: Üç Küçük Domuzcuk Masalı Oku Resimli

Masal Uygulamasını Hemen İndir, Aramıza Katıl!
Download on the App Store Get it on Google Play

Benzer İçerikler

Uyuyan Güzel Masalı
Uyuyan Güzel Masalı
Kırmızı Balık Masalı
Kırmızı Balık Masalı
Minik Deve Masalı
Minik Deve Masalı
Çiçek Adaları Kraliçesi
Çiçek Adaları Kraliçesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masallar Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.